Endometriozis ve Kısırlık

Endometriozis ve Kısırlık

Endometriozis, rahim iç yüzeyini döşeyen hücrelerin rahim dışında yerleşmesi.

Nedeni tam olarak belli değil. En kabul gören teori, retrograd menstrüasyon teorisi. Adet kanındaki endometrial hücrelerin tüplerden geçerek karnın içine dökülmesi ve orada yerleşmesi.

Bu hücreler, en çok yumurtalıklar ve karın zarı (periton) üzerinde bulunur ve tanısı laparoskopi ile konur.

Yumurtalıklardaki endometriotik kistlere çikolata kisti (endometrioma) denir.

Endometrioziste iki temel yakınma; ağrı ve kısırlık.

Endometrioziste duruma göre ilaçlı ya da cerrahi tedavi uygulanır. İlaç tedavileri, ağrıyı azaltır ancak kısırlığı iyileştirici etkisi yoktur. En çok progestajenik ilaçlar kullanılır.

Endometriozise bağlı kısırlık tedavisinde en iyi sonuçlar, cerrahi tedavilerle sağlanır. Endometriozisin cerrahi tedavisinde en uygun yaklaşım laparoskopidir.

Kısırlığı olup ilerlemiş endometriozisi olan hastalarda, en uygun tedavi, tüp bebektir.

 

Doktorunuza Sorun

Tekrarlayan Düşükler

Tekrarlayan Düşükler

Tekrarlayan düşükleri olan bir çok kadın, çocuk sahibi olma ve aile kurma hayallerini kaybetmiş gibi hisseder. Ancak birden fazla kez düşük yaşayan milyonlarca kadından biriyseniz umutsuz olmamalısınız.

Kısırlık Sebepleri Ve Tedavisi

Kısırlık Sebepleri Ve Tedavisi

Korunma yöntemi uygulamaksızın, düzenli olarak, yani haftada en az 2 kez, birlikte olan ancak gebelik elde edemeyen çiftlerde ileri incelemelerin yapılması gerekir.

Kısırlık ve Stres

Kısırlık ve Stres

Bu dönem, stresli olunmaması gereken değil, bu stresin farkına varıp bununla mücadelenin doğru yönetilmesi gereken bir dönemdir.

Histeroskopi

Histeroskopi

Histeroskopi, rahim iç yüzeyi (endometrial kavite) ve rahim ağzı kanalının (servikal kanal) bir kamera ile değerlendirilmesi işlemidir.

Tekrarlayan Gebelik Kaybı (TGK)

Tekrarlayan Gebelik Kaybı (TGK)

Tekrarlayan düşükler, bağışıklık sistemi bozuklukları, pıhtılaşma bozuklukları, hormonal hastalıklar, anatomik anormallikler, genetik ve mikrobik sebeplere bağlı olabilir.

Aşılama (İnseminasyon)

Aşılama (İnseminasyon)

Aşılama (inseminasyon), özel tekniklerle hazırlanmış (yıkama), içinde yeteri sayıda sperm hücresi bulunduran erkek menisinin bir tür şırınga (kanül) ile kadın rahiminin içine püskürtülmesidir.

Tüplerde Tıkanıklık

Tüplerde Tıkanıklık

Tüplerin kapalı olup olmadığı, kapalı ise lokalizasyonu, radyolojik bir inceleme olan, ilaçlı rahim-tüp filmi (histerosalpingografi, HSG) ile anlaşılır. Genellikle ağrısız bir işlemdir ancak bazen rahimde kramplara sebep olarak anestezi gerektirebilir.

Polikistik Over Sendromu (PKOS)

Polikistik Over Sendromu (PKOS)

Nedeni tam olarak bilinmez. Genetik yatkınlığın olduğu, tüm vücudu etkileyen ve tipik olarak ergenlik dönemi ve genç kızlık yıllarında ortaya çıkan hormonal bir hastalıktır.