Endometriozis Nasıl Teşhis Edilir?

İyi akşamlar,ilk doğumdan 1 yıl sonra bazı şikayetlerim oldu.Tuvalete çıktığımda çok şiddetli ağrılarım oluyor. Cinsel ilişki benim için kabus oldu ağrılardan dolayı. Sürekli kendimi yorgun hissediyorum. Bu şikayetleri internete yazınca çikolota kisti çıkıyor. Kistim olabilir mi kafama takıyorum,teşhisi nasıl koyuluyor ultrasonlamı?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Endometriozis’te normal olarak rahim iç tabakasında bulunan endometrium dokusu, rahim dışında başka yerlerde de bulunmakta. Endometriozis, yumurtalık üstünde yerleşir ve kist halini alırsa, buna endometrioma (çikolata kisti) deniyor. Cinsel ilişki sırasında kasık ağrısı, adet öncesi lekelenme tarzı kanama ve adet döneminde ağrı, büyük abdest yaparken ağrı, kabızlık/ishal vb. belirtileri var. jinekolojik muayene, ultrasonografi yaparak koyabilirim. Pelvik muayene, laparoskopi, ve MR yöntemleri ile pelvis hakkında daha çok bilgi edinmek mümkün. Vakit kaybetmeden muayene olmanızda fayda görüyorum.

Endometriozis nasıl teşhis edilir,tedavisinin zor olduğunu duymuştum ama teşhisi de öyle zor mu, bilgi verebilirseniz çok sevinirim.Sağolun.

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Endometriozisin kesin tanısı dokunun patolojik olarak incelenmesi ile konulur. Yani, endometriozis olduğu düşünülen dokunun patoloji laboratuarında değerlendirilmesiyle kesin tanı konulur. Ancak bu tanıyı koymak için ameliyat yapmıyoruz. Hastanın öyküsü ve muayenesi ile genellikle doğru tanı koyabiliyoruz.

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.