Tüp Bebeğin Düştüğünü Nasıl Anlarız?

Hocam 2. tüp bebek denemem pozitif sonuçlanmıştı ama herşey bitti sanırken meğer daha yeni başlıyomuş, o kadar dikkat etmeme rağmen 8. haftanın sonunda düşük yaptım.İlk başta inanamadım bunu önceden anlamak mümkün mü?

Op. Dr. Uzay Yıldırım

Geçmiş olsun. Şiddetli bir şekilde meydana gelen vajinal kanama düşüğün en önemli belirtisi. Kanamayla beraber şiddetli bir karın ağrısı meydana gelmeye başlıyorsa ve et parçaları düşüyorsa bu durum genellikle düşük olarak kabul edilmektedir. Bu belirtiler yaşandığında en yakın hastaneye gidilmeli. Bel ve sırt ağrıları, vajinada meydana gelen kramplar ve ağrılar da düşük belirtilerinden. Vajinada gelişen ve sırt ve kalça bölgesine yayılan ağrılar varsa düşük tehlikesi yaşama ihtimaliniz yüksek olabilir.

Merhaba benim adetime bikac gun var. Tüp bebek yaptırmıştık. Kasiklarimda agri oldu adet olucam sandim.Biraz kirmizimsi akintim oluyo kasiklarim ve bel agrilari cekiyorum. Tüp bebeğin düştüğünü nasıl anlarız,Acaba tüp bebeği dusuk yapma ihtimalim varmi yoksa adetimi mi bekliyim?? Cvp verirseniz sevinirim

Op. Dr. Uzay Yıldırım

Gebelik oluştuktan sonra bu gebeliğin düşük ile sonuçlanma riski vardır. Fakat doğal yolla hamile kalan kadınlarda nasılsa, tüp bebek yöntemi ile hamile kalan kadınlarda da aynı sebeplerle düşük olur. Hamilelikte vajinal kanama düşüğün ilk belirtilerindendir. Bundan başka; kasık ağrıları, makata vuran ağrılar, kasılmalar yaşanır.

Hocam iyi günler. Ablam 8 haftalık hamile. Tüp bebekle hamile kalmıştı. 2 gündür hamilelik şikayetleri azalmış acaba bebeğe bişeymi olmuştur? Tüp bebekte hamilelik bulguları normalden farklı olurmu?

Op. Dr. Uzay Yıldırım

Merhaba, gebeliğin başlama şekli tüp bebek de olsa hamilelik veya düşük seyri normal ya da aşılamadan farklı olmaz. Hamileliğe ait şikayetlerin azalması durumunda ultrasonla hamileliğin kontrol edilmesi en doğru sonucu verir. Kanama ya da parça düşürme gibi yakınmalar, düşükle yakından ilgilidir ama diğer tüm durumlar yanıltıcı olabilir. Umarım her şey yolundadır, sağlıklı gebelikler dilerim.

Iyi günler hocam tüp bebek transferinin 6.günü ama kaşıklarım çok fazla ağrıyor ve geçmiyor sebebi nedir acaba

Siz de Soru Sorabilirsiniz?

Anlaşmalı Kurumlar
Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara

©Tüm Hakları Saklıdır. Yasal Uyarı

close
Yazmaya başladığınızda bulunan sonuçlar listelenecektir.