Tüp Bebek

Bir süredir bebek istiyoruz, korunmadan birlikte oluyoruz ama hala gebelik yok.

Bir bebeğimiz var, ama hasta. Doktorlar, "kardeşi olsaydı tedavi şansı daha yüksek olurdu" dediler.

Ben ve eşimdeki bazı hastalıklı genler yüzünden çocuklarımız hasta doğuyor, artık sağlıklı bir bebek istiyorum...

Şikayetler uzayıp gider.

Amacımız, sağlıklı bir bebeğe sahip olmak. Bunun için gebe kalmak, gebeliği sürdürmek ve doğum yapmak gerek.

Gebe kalmakta zorluk çeken çiftlerde, uzun süredir uygulanan yöntemlerden en komplike ama aynı zamanda en başarılı olanı; TÜP BEBEK.

İleri kadın yaşı, yumurtlama kusurları, tüplerde tıkanıklık, yumurta ya da sperm sayısında azlık ya da belli bir sebep olmamasına rağmen bir süredir gebe kalamama gibi durumlarda tüp bebek tedavisi devreye giriyor.

Tüp bebek tedavisiyle ilgili bilgilere ulaşmak hiç de zor değil, Amerika'yı yeniden keşfetmiyoruz. Ama tüp bebek tedavisi için içinize sinen bir doktor bulmak biraz zor...

16 Sıkça Sorulan Sorular
Tüp bebekte başarısızlığın sebebi her zaman anlaşılır mı?
Op.Dr.Uzay Yıldırım
Maalesef böyle bir durum söz konusu değil. Bugünkü bilgilerimiz ve takip yöntemlerimize göre en iyi kalitede embryoyu geliştirip, rahimin en uygun zamanında onu transfer ettiğimiz halde hamilelik elde edemediğimiz hastalarımız var. Çünkü tüp bebek tedavisi henüz evrimini tamamlamamış bir tedavi. İlerleyen yıllarda bildiklerimiz çoğalıp bilmediklerimiz azaldığında daha fazla sayıda başarılı sonuçlar elde edeceğiz.
Tüp bebek tedavisinde embryo transferi döneminde başlanan ilaçlar ne kadar süreyle kullanılır?
Op.Dr.Uzay Yıldırım
Tüp bebek tedavisinde embryo transferi döneminde progesteron ağırlıklı ve ayrıca kan sulandırıcı takviyeli tedaviler başlanır, bu tedavilerin bütününe "luteal faz desteği" diyoruz. Kimileri progesteron tedavilerini 12 hafta, kimileri bebeğin kalp atışı görülünceye kadar devam ettirir. Bu tedavi devamlılığı doktordan doktora farklılık gösterir. Ben, kalp atışını gördükten sonra dozunu azaltarak 2 hafta daha devam ettiriyorum.
Önce aşılama mı yoksa direkt tüp bebek tedavisi mi daha doğru olur?
Op.Dr.Uzay Yıldırım
Hamile kalmaya engel olan duruma bağlı olarak önce aşılama ya da direkt tüp bebek tedavisi yapılır. Kadında yumurta rezervi azalmışsa, tüpler tıkalıysa ya da erkekte sperm sayısı çok çok azalmışsa direkt tüp bebek tedavisine başlamak daha doğrudur. Ancak kadında yumurtlama bozukluğu var ve tüplerin açık olduğundan emin olunmuşsa ve ayrıca da yeteri kadar sperm varsa ilk önce aşılama denenebilir. Ancak uzunca bir süredir hamile kalınamamış ve tahlillerde bir problem saptanmamışsa da direkt tüp bebek tedavisine başlamak daha doğrudur.
Kısırlık araştırmasında kadında tüplerin açık olup olmadığını anlamak için yapılan histerosalpingografi işlemi kaç kez tekrar edilmelidir?
Op.Dr.Uzay Yıldırım
Histerosalpingografi (HSG), tüplerin açık olup olmadığını tespit etmek üzere yapılan bir radyolojik test yani röntgen çekiliyor. Bu işlem sonrasında kesin bir karar verilemiyorsa artık yeniden HSG yapmak değil, laparoskopi ile direkt olarak tüpleri değerlendirmek daha doğru olur.
Kaç kez tüp bebek denemesi yapılabilir?
Op.Dr.Uzay Yıldırım
Tüp bebek denemelerinde çok önemli bir amacımız var, bebek sahibi olmak. Tüp bebek denemelerinde yapılan tedaviler, kadında kalıcı sorunlara yol açmaz. Tedavi süresinde ortaya çıkan bazı rahatsızlıklar, tedavi sonrasında geçer. Tüp bebekle bebek sahibi olma şansı devam ettiği sürece bir sayı kısıtlaması olmadan tüp bebek tedavisi yapılabilir.
Hocam iki yıllık evliyiz ve çocuk istiyoruz. Ben 26 yaşındayım. Guatrım yüksek çıktı. İki ay gonafen ve çatlatma iğnesi kullandım ama hamilelik olmadı. Ne yapmalıyım?
Op.Dr.Uzay Yıldırım
Merhaba, bir yıldan uzun süreli gebe kalamama durumunda mutlaka size ve eşinize bazı tahliller yapılması uygun olur. En kısa zamanda bir kadın doğum doktoruyla görüşmeniz en doğru davranış olacaktır. İyi günler dilerim.

Doktorunuza Sorun

Tüp Bebek Öncesi Araştırmalar
Tüp Bebek Öncesi Araştırmalar

Tüp bebek tedavisi öncesinde yapılması gereken araştırmalarla tedavi yöntemi belirlenir.

Tüp Bebek Tedavisinin Riskleri
Tüp Bebek Tedavisinin Riskleri

Her tedavide olduğu gibi tüp bebek tedavilerinde de bazı riskler bulunmakta.

Tüp Bebek Tedavisi ve Genetik Hastalıklar
Tüp Bebek Tedavisi ve Genetik Hastalıklar

Tüp bebek tedavisinde çiftin kendisine ait yumurta ve spermler kullanılır. Ülkemizde sadece evli çiftlere tüp bebek tedavisi yapılır.

Embriyo Transferi Sonrası Bilgilendirme
Embriyo Transferi Sonrası Bilgilendirme

Embriyo transferinden sonra nelere dikkat edeceğiz?

Yumurta Dondurma
Yumurta Dondurma

Kadınlarda bazen yumurta dondurmak gerekiyor. Yumurtalık rezervinin az olduğu yani bebek sahibi olma şansının azaldığı kadınlar var.

Embryo Pooling (Embryo Havuzu)
Embryo Pooling (Embryo Havuzu)

Birden fazla tüp bebek tedavisi siklusu yaparak embryo sayısını artırarak gebelik şansını artırmak olarak tarif edebiliriz.

 Tekrarlayan Tüp Bebek Başarısızlığı
Tekrarlayan Tüp Bebek Başarısızlığı

Bir kaç defa tüp bebek tedavisi denemesine rağmen gebelik elde edememe durumu...

 Ovaryan Hiper Stimülasyon Sendromu (OHSS)
Ovaryan Hiper Stimülasyon Sendromu (OHSS)

Yumurtalık uyarma (ovaryan hiperstimülasyon) tedavisinde kullanılan ilaçlar (gonadotropinler) yüzünden, bazen yan etkiler görülmektedir.

 Azoospermide Cerrahi Yöntemlerle Sperm Elde Etme
Azoospermide Cerrahi Yöntemlerle Sperm Elde Etme

Mastürbasyonla elde edilen ejakulat (meni sıvısı) içinde sperm bulunmamasına azoospermi denir. Böyle durumlarda cerrahi yöntemlerle sperm elde edilir.

Azoospermi
Azoospermi

Azoospermi, dölsuyu (meni) içinde hiç sperm bulunmamasıdır.

 Azalmış Over Rezervi
Azalmış Over Rezervi

Yumurtalıklardaki (over) yumurta hücreleri (oosit) ilk olarak erken bebeklik döneminde (hamileliğin 3. ayında) ortaya çıkar ve hızlı bir artışla hamileliğin ortasında (20. gebelik haftası) 6-7 milyona ulaşır.

 In Vitro Matürasyon (IVM), İlaçsız Tüp Bebek Tedavisi
In Vitro Matürasyon (IVM), İlaçsız Tüp Bebek Tedavisi

In Vitro Matürasyon, döllenmek için henüz olgunlaşmamış yumurtaların, laboratuarda olgunlaştırılması ve döllenmeye hazır hale getirilmesidir.

 Preimplantasyon Genetik Tanı (PGD)
Preimplantasyon Genetik Tanı (PGD)

Tüp bebek uygulamalarında, transfer edilecek embriyonun genetik profiline ulaşmak mümkündür.

 Embriyo Dondurma
Embriyo Dondurma

Tüp bebek uygulamalarında, kadına ait yumurtalık dokusunun veya yumurtaların, erkeğe ait yumurtalık (testis) dokusunun veya spermlerin ayrıca da embriyoların dondurularak saklanması çok önemlidir.

 Embriyo Transferi
Embriyo Transferi

Elde edilen tüm embriyolar arasında en iyi kalitede olanlar verileceğinden, embriyoların sayı ve gelişim durumuna göre 2-5. güne kadar transfer işlemi yapılır.

 Embriyo Gelişimi ve Kalitesi
Embriyo Gelişimi ve Kalitesi

Oluşan embriyolar, ısı, nem, pH gibi parametrelerde ana rahmini taklit edebilen ve çok hassas ayarlarla kontrol edilen inkübatörlerde saklanır. Embriyolar, her gün mikroskop altında değerlendirilir ve kalitesi belirlenir.

 Tüp Bebekte Döllenme (IVF, ICSI, IMSI)
Tüp Bebekte Döllenme (IVF, ICSI, IMSI)

Döllenme, standart tüp bebek (In Vitro Fertilizasyon, IVF) ama daha çok mikroenjeksiyon (intrasitoplazmik sperm injeksiyonu, ICSI) veya (intrasitoplazmik şekle göre seçilmiş sperm injeksiyonu, IMSI) şeklinde olur.

 Yumurta Toplama (Oosit Pick-Up, OPU)
Yumurta Toplama (Oosit Pick-Up, OPU)

Döllenmeye hazır, olgun yumurtalar (MI ve MII) 12 mm. ve daha büyük folliküllerden elde edilir.

 Luteal Faz Desteği
Luteal Faz Desteği

Normalde yumurtlama (ovulasyon) öncesi ve sonrası yumurtalıklardan (over) salgılanan östrojen ve progesteron hormonu rahim iç yüzeyini (endometrium) düzenler ve gebelik olursa, embriyonun tutunmasını sağlar.

 Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan İlaç Protokolleri
Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan İlaç Protokolleri

Tüp bebek tedavisinde yumurtalıkların uyarılması (kontrollü ovaryan hiperstimülasyon, KOH), oosit toplanması (OPU) ve ardından embryo transferi (ET), tahminen 2-3 haftalık bir süreyi kapsar.

 Kontrollü Ovaryan Hiperstimülasyon (KOH)
Kontrollü Ovaryan Hiperstimülasyon (KOH)

Normalde her ay (siklus), tek bir olgun yumurta (oosit) gelişir. Oysa tüp bebek (In Vitro Fertilizasyon, IVF) tedavisinde çok sayıda olgun yumurta elde etmek için yumurtalıkları uyarıcı ilaçlar verilir (kontrollü ovaryan hiperstimülasyon, KOH).

 Tüp Bebek Tedavisi Basamakları
Tüp Bebek Tedavisi Basamakları

Kontrollü ovaryan hiperstimülasyon (KOH); çok sayıda olgun yumurta elde edebilmek için yumurtalıkların ilaçlarla uyarılması...

 Tüp Bebek Merkezi Seçimi
Tüp Bebek Merkezi Seçimi

Tüp bebek merkezi yerinde görülmeli; internet araştırması veya başkalarının paylaştığı deneyimler, hep bir eksik kalacaktır.

 Kimlere Tüp Bebek Tedavisi Yapılır?
Kimlere Tüp Bebek Tedavisi Yapılır?

"Düzenli (haftada en az 3 kez) ve korunmasız cinsel ilişkiye rağmen, en fazla 1 yıl içinde (35 yaş üstü kadınlarda 6 ay) gebelik elde edilememişse yardımcı yöntemlere ihtiyaç vardır ve bu yöntemlerin en etkilisi, TÜP BEBEK tedavisidir."

 Tüp Bebek Nedir?
Tüp Bebek Nedir?

Döllenme, kadın yumurtası ile erkek sperminin birleşmesidir.