Menopoz Sonrası Vajinal Kuruluğun Sebebi Nedir? Ne Yapmalıyım?

İyigünler Uzay hocam, benim menopozdan önce de vajina kuruluğu şikayetim vardı ama menopozdan sonra bu iyice arttı.bu normal mi ve bir çaresi var mı?Teşekkürler.

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Vajinal kuruluk, menopozda, yumurtalıklar tarafından üretilen östrojen hormonunun artık üretilmemesinden kaynaklanır. Bu hormonun yokluğunda bu bölgede kan akımı azalır, sulanma azalır, birtakım bezlerin salgıladığı salgılar azalır. Bu da cinsel birliktelikte ağrılara sebep olabilir. Tedavisi son derece basittir. Östrojen hormonu tedavisi yapılır.

47 yaşında menopoza girdim. Birkaç yıldır kuruluk ve ağrı nedeniyle cinsellikten keyif alamıyorum.Eşim de bu durumdan rahatsız menopoz sonrasındaki kuruluğun sebebi nedir?Ne yapmalıyım?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Vajinal kuruluk genellikle, östrojendeki düşüş nedeniyle olur. Menopoz döneminde, östrojen düzeyindeki belirgin düşüş, kuruluk sebebidir. Vücuttaki östrojen azaldığında vajina dokusu inceliyor, kuruyor ve tahrişe ve enfeksiyonlara açık hale geliyor.

menopoza gireli bir yıl oluyor. Kuruluk çok arttı.Menopoz sonrası vajinal kuruluğun sebebi nedir ne yapmalıyım?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Menopozda vajinal sıvı miktarı ve vajinanın elastikiyeti azalır. Vajinada kuruluk ve darlık hissi nedeniyle yanma, ağrı gibi sorunlar yaşanabilir. Vajinal kuruluk tedavisinde östrojen içeren lokal ilaçlar öneriyorum.

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.