Menopoz Sonrası Vajinal Kuruluğun Sebebi Nedir? Ne Yapmalıyım?

1 Yorum

İyigünler Uzay hocam, benim menopozdan önce de vajina kuruluğu şikayetim vardı ama menopozdan sonra bu iyice arttı.bu normal mi ve bir çaresi var mı?Teşekkürler.

Op. Dr. Uzay Yıldırım 4 Ekim 2018

Vajinal kuruluk, menopozda, yumurtalıklar tarafından üretilen östrojen hormonunun artık üretilmemesinden kaynaklanır. Bu hormonun yokluğunda bu bölgede kan akımı azalır, sulanma azalır, birtakım bezlerin salgıladığı salgılar azalır. Bu da cinsel birliktelikte ağrılara sebep olabilir. Tedavisi son derece basittir. Östrojen hormonu tedavisi yapılır.

Betül Hanım 1 Yorum

47 yaşında menopoza girdim. Birkaç yıldır kuruluk ve ağrı nedeniyle cinsellikten keyif alamıyorum.Eşim de bu durumdan rahatsız menopoz sonrasındaki kuruluğun sebebi nedir?Ne yapmalıyım?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 5 Kasım 2018

Vajinal kuruluk genellikle, östrojendeki düşüş nedeniyle olur. Menopoz döneminde, östrojen düzeyindeki belirgin düşüş, kuruluk sebebidir. Vücuttaki östrojen azaldığında vajina dokusu inceliyor, kuruyor ve tahrişe ve enfeksiyonlara açık hale geliyor.

Aynur Hanım 1 Yorum

menopoza gireli bir yıl oluyor. Kuruluk çok arttı.Menopoz sonrası vajinal kuruluğun sebebi nedir ne yapmalıyım?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 27 Kasım 2018

Menopozda vajinal sıvı miktarı ve vajinanın elastikiyeti azalır. Vajinada kuruluk ve darlık hissi nedeniyle yanma, ağrı gibi sorunlar yaşanabilir. Vajinal kuruluk tedavisinde östrojen içeren lokal ilaçlar öneriyorum.

Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
kapat
Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.