Çok merak edilen bir konu.

Kızlık zarı, kimi için namus göstergesi, kimine göre önemsiz bir detay.

Kızlık zarı, gerçekte fonksiyonu olmayan bir anatomik yapı. Adını eski Yunan’da düğün tanrısı olan Hymen’den alıyor.

İlk ilişki sonrasında yırtılması ve kanamanın olması, kadının bekaretini o ilişkide kaybetmesi anlamını taşıyor.

Fakat gerçekler, bundan biraz daha farklı.

Kızlık zarı, ilk ilişki, hatta tekrarlayan ilişkilerden sonra bile kanamayacak yani yırtılmayacak kadar esnek olabilir.

Kızlık zarının bir çok farklı tipi var; annüler, septalı, kribriform, labial vb. Hatta bir perde gibi tam kapalı olan bir tipi bile var ve bunu mutlaka operasyonla açmak gerekiyor.

Kızlık zarının dikimi mümkün, hatta doğum yapmış olmak bile buna engel değil. Burada asıl amaç işlem sonrası ilk ilişkide kanamanın olması. Beklenen ilk ilişkinin zamanına göre farklı yöntemlerle dikim söz konusu.

Kızlık zarı dikiminde yaygın olan 2 uygulama var.

Biri gerdeğe bir kaç gün kala yapılan dikim işlemi. Bu dikimin uzun süre kalıcı özelliği yok. İşlemden sonra en fazla 1 hafta içinde ilişki olmalı ve dikilen kızlık zarı yırtılmalı.

Diğeri ise kızlık zarı kalıcı dikimi. Kalıcı kızlık zarı dikimi için daha öncesinde ne zaman ve ne kadar ilişki yaşandığının bir önemi yok. Hatta çocuk doğurmuş olanlara bile yapılabilen bir uygulama.

Kalıcı kızlık zarı dikiminde aslında kızlık zarının kendisine ihtiyaç duyulmaz, çünkü kalıcı dikim için kullanılacak dokular, gerekirse vajinadan da elde edilebilir.

Bu yöntemde amaç; kızlık zarı kalıcı dikiminden sonraki ilk ilişkide kanama olmasını sağlamak. Vajinadan flep elde ederek vajina girişini daraltılır ve sonrasındaki ilk ilişkide, dokular yırtılır ve kanar.

Kızlık zarı kalıcı dikimi yaklaşık yarım saat içinde tamamlanan bir uygulama. Muayenehanede yapılan kızlık zarı kalıcı dikimi için lokal anestezi ya da tercihen hafif bir uyku anestezisi yeterli, buna sedo-analjezi denir.

Kızlık zarı kalıcı dikimi sonrasında yeterli özenle ve iyi bir bakımla sorunsuz bir şekilde iyileşilir.

Kalıcı kızlık zarı dikimi sonrasında gerekirse pansuman yapılabilir ama mutlaka antibiyotik kullanmak gerekir.

Kalıcı kızlık zarı dikimi sonrasında yaklaşık 3 hafta içinde tam iyileşme sağlanır.

Soru: Kalıcı kızlık zarı dikimi sonrasındaki ilk ilişki çok mu ağrılı olur?

Cevap: Hayır, eğer doğru bir işlem yapılmışsa normalden daha fazla ağrı olmaz. Ancak abartılı bir işlem sonrasındaki ilişkiler hem çok ağrılı hem de istenmeyen ilave yırtıklara neden olabilir.

Soru: Kalıcı kızlık zarı dikimi basit bir işlem midir?

Cevap: Tecrübeli ellerde çok da zor olmayan bir işlemdir. Ancak burada anahtar kelime “tecrübe”

Soru: Kalıcı kızlık zarı dikimi sonrasında istrahat etmeli miyim?

Cevap: Hayır, şart değil. Kalıcı kızlık zarı dikimi sonrasında normal yaşantınızda bir kısıtlama yapmanız gerekmez. Sadece cinsel yaşantınızda bir kısıtlama yapmanız gerek.

Soru: Kalıcı kızlık zarı dikimi sonrasında seyahat edebilir miyim?

Cevap: Evet, kalıcı kızlık zarı dikimi sonrasında seyahate engel bir durum yok.

Soru: Kalıcı kızlık zarı dikimi sonrasında spor yapabilir miyim?

Cevap: Bazıları hariç evet. Kalıcı kızlık zarı dikimi sonrasında bacakların çokça açılmasını gerektirecek zorlayıcı aktivitelerden kaçınmak gerekir. At, motosiklet, bisiklet gibi.

Soru: Kalıcı kızlık zarı dikimi yapıldığı anlaşılır mı?

Cevap: Kalıcı kızlık zarı dikiminin yapıldığını sadece kadın doğum ve adli tıp doktorları muayene ile anlayabilir. Bunun dışında anlaşılmaz.

Kızlık Zarı Dikimi” İçin 139 Sıkça Sorulan Sorular

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Hocam merhaba, kızlık zarı dikimi doktor ve hastası arasında mı kalıyor yoksa ofis çalışanları biliyor mu? Bir de kayıt açılmadan kizlik zari dikimi yaptırabilir miyiz ileride herhangi bir sorun olmaması için? Son olarak doktor kizlik zarını tek başına mı dikiyor hani demek istediğim hemşire oluyor mu yanında hasta ve doktor dışında?

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Iyi gunler kizlik zari diktirmek, sonuçlar başarılı oluyor mu?

  1. Op. Dr. Uzay Yıldırım dedi ki:

   iyi günler, kızlık zarı dikiminde başarı demek, sonraki dönemde girilen ilk ilişkide kanamanın olması demektir. Doğru teknikle, tecrübeli ellerde dikilmişse kesinlikle başarılı olunur. Sağlıklı günler dilerim.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  hocam iyi günler. kalıcı kızlık kızlık zarı dikimi sonrasında canım çok yanar mı?

  1. Op. Dr. Uzay Yıldırım dedi ki:

   İyi günler. Kalıcı kızlık zarı dikimi ile kzılık zarınızın uzun süreli sağlam kalmasını ve sonraki ilk ilişkide kanamasını sağlıyoruz. Bundan sonraki ilk ilişki ile kanamanız olacak ancak canınız normalden fazla yanmayacak. düğün tarihinize 10 gün veya daha kısa bir süre varsa geçici ya da kısa etkili zar dikimi uygun olur. Ancak bilinmeyen bir tarih için kalıcı yöntem daha uygun olur. Sağlıklı günler dilerim…

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Merhaba, muayene olduğum doktor septalı kızlık zarım olduğunu söyledi. İlişkiye giremiyorum, zarımı aldırmam mı gerekir? İyi çalışmalar dilerim.

  1. Op. Dr. Uzay Yıldırım dedi ki:

   Merhaba, geçmiş olsun. Bazı durumlarda septalı zar, ilişkide güçlük çıkarmaz ama sizinkinde farklı bir sonuç ortaya çıkmış. Bu durumda evet, kızlık zarınızın alınması gerekir. İşlem basit bir işlem endişe etmeyin. Sağlıklı günler dilerim.

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  mrb 21 yaşındayım, vajinam dar degil açılıyor sormak istedim size kızlığım var mıdır ?

  1. Op. Dr. Uzay Yıldırım dedi ki:

   Geçmiş olsun, vajinanın dar ya da geniş olması ile kızlık zarının ilgisi olmaz. Ancak muayene ederek bir şeyler söyleyebilirim.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Merhaba, 2 ay önce erkek arkadaşımla birlikte olduk ama kan gelmedi. Aynayla kızlık zarıma bakıyorum ama doğru gördüğümden emin olamıyorum. Kızlık zarım esnek mi yoksa yırtıldı da mı kanamadı anlayamadım. Ne yapmalıyım?

  1. Op. Dr. Uzay Yıldırım dedi ki:

   Merhaba, kızlık zarının yapısı itibarıyla kolay yırtılıp kanayabileceği gibi esneyerek kanama olmadan da ilişkiye girilebilir. Kanamanın olmaması yırtılmadığı anlamına gelmez ama genellikle yırtılan kızlık zarından kanama olmasını bekliyoruz. Böyle durumlarda sizin kendi kızlık zarınızı doğru olarak muayene edebilmeniz mümkün olmaz. Kızlık zarı muayenesini özel bir yöntemle yapıyoruz ve bunu sizin yapabilme şansınız pek yok. Mutlaka bir muayene olmanızı ve sonucu öğrenmenizi öneririm. Kızlık zarları genelde halka şeklinde vajina girişini çevreler ancak nadiren farklı şekillerde de olabilir. Kızlık zarında yırtıklar genellikle saat 5 ve 7 hizasında olur ve yine genellikle fazla miktarda olmayan ve kendiliğinden duran kanamalar gözlenir.

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Merhaba doktor bey. Düğünüme 3 ay var. Hangi yöntemle kızlık zarı diktirmemi tavsiye edersiniz? kalıcı mı yoksa geçici mi?

  1. Op. Dr. Uzay Yıldırım dedi ki:

   Kızlık zarı dikiminde seçeneklerimiz yok. Mecburiyetlerimiz var. Düğüne en fazla 10 gün kala olan zamanlarda kalıcı yöntem uygun olmaz, geçici kızlık zarı dikimi yapmak gerekir. Daha uzun bir süre varsa geçici uygun olmaz, kalıcı kızlık zarı dikimi yapmak gerekir. Bu duruma siz karar vereceksiniz. İyi günler dilerim.

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Hocam merhaba kızlık zarım ilk bozulduğunda kanamam normal bi şekilde oldu daha sonra bir hafta boyunca her ilişkide tekrar kan geldı ara ara iç camasırı lekelendı kızlık zarı kanaması bu sekılde olur mu? Ne zaman muayene olmalıyım?

  1. Op. Dr. Uzay Yıldırım dedi ki:

   Merhaba, geçmiş olsun. Kızlık zarı ilk bozulduğunda kanama olması ve bunun fazla olmamak şartıyla bir süre devam etmesi normaldir. Yine de başka bir sorun olmadığından emin olmak için uygun bir zamanda muayene olmanızda fayda var…

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Uzay hocam kalıcı kızlık zarı dikimi yapılan bir arkadaşım var. Doktor, kıpırdamadan yatacaksın, büyük adım bile atmayacaksın demiş, bu durum fazla abartılı geldi, konunun uzmanı olarak sizin yorumunuz nedir?

  1. Op. Dr. Uzay Yıldırım dedi ki:

   Merhaba, geçmiş olsun. Kızlık zarı dikimi işlemi sonrasında dikkat edilmesi gerekenler, işlem bölgesinin temiz tutulması, su değdirilmemesi ve yazılan ilaçların düzenli kullanılmasıdır. Ciddi bir hareket kısıtlaması gerekmez hele ki sürekli yatmak hiç gerekli değil. Doktoru belki de arkadaşınıza başka sebepler yüzünden böyle tavsiyelerde bulunmuş olabilir. Kolaylıklar dilerim.

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  doktor bey, ilk ilişkimden sonra kanama olmadı acaba kızlık zarım bozulmadı mı, çok merak ediyorum.

  1. Op. Dr. Uzay Yıldırım dedi ki:

   İlk ilişki sonrası kanamanın olmaması kızlık zarınızın bozulmadığı yani esnek bir yapıya sahip olduğu anlamına gelebilir ama yine de muayenenizi yapmadan kesin bir şeyler söylemek doğru olmaz. Geçmiş olsun.

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Doktor bey, kızlık zarımı göremiyorum, ben de doğuştan kızlık zarı bozuk olabilir mi?

  1. Op. Dr. Uzay Yıldırım dedi ki:

   Geçmiş olsun. Kendi kendinize yapacağınız muayenede kızlık zarınızı göremezsiniz zaten. Çok merak ediyorsanız bir muayene olmanız daha doğru olur. İyi günler dilerim.

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  İyi günler, kızlık zarında kalıcı yöntem sonrasında 2. gün kanamam oldu, bişey olmuş mudur?

  1. Op. Dr. Uzay Yıldırım dedi ki:

   Geçmiş olsun. Kalıcı yöntemde, o bölgede bazı kesiler ve sonrasında dikiş koyma işlemi uyguluyoruz. Bazen işlem sonrasında hafif kanama olabiliyor. Ama bu mutlaka dikişler zarar gördü demek değil. Endişenizi gidermek için bir muayene olmanız gerekir.

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Hocam, kızlık zarımı muayene eden doktor çok esnek olduğunu dikilse bile kanama olmayabileceğini söyledi. İlk ilişkimde de kanama olmamıştı zaten. Bir çaresi yok mu?

  1. Op. Dr. Uzay Yıldırım dedi ki:

   Geçmiş olsun. Zarınız ne kadar esnek olursa olsun yeterli dikim yapılırsa ilişkide kanayacaktır. Bu konuda tecrübeli bir doktorla görüşmeniz uygun olur. İyi günler dilerim.

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  İyi günler doktor bey. Sürtünme sonrası kan gelmesi oldu. Kızlığımın bozulmuş olma ihtimali var mı?

  1. Op. Dr. Uzay Yıldırım dedi ki:

   Geçmiş olsun. Böyle durumlarda öncelikle muayene etmek gerekir.

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Hocam iyi günler. Flep yöntemi ile kalıcı kızlık zarı dikiminden sonra kanama olmama riski nedir?

  1. Op. Dr. Uzay Yıldırım dedi ki:

   İyi günler, tecrübeli bir doktorun yapacağı kızlık zarı dikimi ile bu ihtimal yok düzeydedir. İyi günler dilerim.

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  Merhaba, hocam. Kızlık zarı elle bozulur mu? İlişkiye girmedim ama arkadaşım eliyle tatmin ederken kan geldi. Bir zarar olmuş mudur?

  1. Op. Dr. Uzay Yıldırım dedi ki:

   Merhaba, evet kızlık zarı elle bozulabilir ama durumdan emin olmak için muayene etmek gerekir.

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  İyi günler hocam. Kızlık zarı dikiminde kalıcı yöntem mi yoksa geçici yöntem mi? siz hangisini tavsiye edersiniz?

  1. Op. Dr. Uzay Yıldırım dedi ki:

   İyi günler. Bu işlemin tavsiye süreci yok. Sizin ne zaman ilişkiye gireceğinizle alakalı bir durum var. Eğer 7-10 gün içinde ilişkiye girecekseniz geçici yöntem uygun. Ama 1 aydan sonra bir tarihte ilişki olacaksa kalıcı kızlık zarı dikimi yapmak daha uygun. Sağlıklı günler dilerim.

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  mehaba. ben 2 yıl önce kalıcı yöntemle kızlık zarı dikimi yaptırmıştım. O dönemden sonra hiç kontrole gitmedim. On gün sonra düğünüm olacak, çok korkuyorum acaba bi sorun olur mu diye. Hocam sizce muayeneye gitmem şart mı?

  1. Op. Dr. Uzay Yıldırım dedi ki:

   Merhaba, kalıcı kızlık zarı dikimi sonrasında girilen ilk ilişkiyle kanama olacaktır. Eğer tedaviniz yeterince iyi yapıldıysa sorun olmaz. Şu dönemde bununla ilgili olarak ancak kızlık zarı dikiminizi yapan doktorun söyleyecekleri önem taşır. Onun dışında bir doktor hep bir şüphe taşır. Zira bırakın dikilmeyi, bozulmamış kızlık zarında bile ilk ilişkide kanamama ihtimali olur. Geçmiş olsun.

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  Merhaba, 3 gün önce kalıcı kızlık zarı işlemi oldum. en erken ne zaman banyo yapabilirim?

  1. Op. Dr. Uzay Yıldırım dedi ki:

   Geçmiş olsun. İşlem sonrası banyo yapmanızda sakınca yok. Sadece o bölgeye su değmemesi gerekir. havuza, denize, jakuziye, küvete girmediğiniz sürece yani ayakta duş alarak banyonuzu yapabilirsiniz.

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  Hocam malum kızlık zarı dikiminin gizli kalması gerekiyor ama doktor bana kağıt imzalattı. Üzerinde adım soyadım falan yazıyor. Gerçi doktorum güvenilir birisi ama yine de aklımda kaldı. Bir problem çıkar mı?

  1. Op. Dr. Uzay Yıldırım dedi ki:

   İyi günler, imzaladığınız form sanırım işlem onay formu. İşlem sonrası doktorunuz bunu imha etmiştir bile ama yine de konuşup konuyu netleştirebilirsiniz.

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  Hocam iyi günler. Kızlık zarını lazerle dikince ilişkide kanama olurken çok mu ağrı olur?

  1. Op. Dr. Uzay Yıldırım dedi ki:

   İyi günler. Lazerle dikmek diye bişey yok. Dikkat çekmek için kullanılan bir ifade. Kestiğimiz yeri dikmek için çok ince ve renksiz dikişler kullanırız, bazı meslektaşlarımız, farklı bişeyler yapıyormuş gibi ifadeler kullanıp lazerle dikiş olarak yöntemi anlatır. Sağlıklı günler dilerim…

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  Hocam kızlık zarı dikimi sonrasında o bölgede şişlik olması normal midir?

  1. Op. Dr. Uzay Yıldırım dedi ki:

   Dikişlerin olduğu bölgede hassasiyet ve hafif şişlik olur ama dışardan görülmez. Geçmiş olsun…

 23. Ziyaretçi dedi ki:

  Merhaba doktor bey, kızlık zarı dikimi sonrası saunaya gitmiştim. Dikişlerim sıcaktan gevşemiş midir?

  1. Op. Dr. Uzay Yıldırım dedi ki:

   Merhaba geçmiş olsun. Bu işlemde kullandığımız dikişler cerrahi malzemeler ve ayrıca zaten sizin vücut sıcaklığınızda duruyorlar. Saunada ayrıca bir sorun olmaz. iyi günler dilerim.

 24. Ziyaretçi dedi ki:

  Hocam iyi günler. Urfa’da yaşıyorum ve Ankara’ya kızlık zarı dikimi için gelmek istiyorum. Aynı gün gelip dönebilir miyim?

  1. Op. Dr. Uzay Yıldırım dedi ki:

   İyi günler. Geçmiş olsun. Kızlık zarı dikimi işlemi, muayenehanede en fazla yarım saatte tamamlanan bir işlem. Öncesi ve sonrası diye toplamda 1 saati geçmeyen bir süre sonrasında muayenehaneden ayrılabilirsiniz. Bu durumda aynı gün içinde geri dönebilirsiniz.

 25. Ziyaretçi dedi ki:

  Hocam kıyafetler üzerimdeyken baskı yoluyla ilişki yaşadım. Kızlık zarım bozulmuş mudur?

  1. Op. Dr. Uzay Yıldırım dedi ki:

   iyi günler. Bu şekilde genellikle bir zarar beklemiyoruz. https://www.uzayyildirim.com/kizlik-zari-hangi-durumlarda-yirtilir

 26. Ziyaretçi dedi ki:

  Merhabalar Uzay Bey, Kızlık zarı dikiminden sonra kendim kontrol yaparken bir kaç damla kan geldi. Acaba dikişler zarar görmüş olabilir mi?

  1. Op. Dr. Uzay Yıldırım dedi ki:

   Merhaba, geçmiş olsun. Kızlık zarı dikimi sonrasında kanamanın olması bazen normal olabilir ama siz bir şeyler yaptıktan sonra kan geldiğini söylüyorsunuz. Bu durumda bir muayene yapmak daha doğru olur. İyi günler dilerim.

 27. Ziyaretçi dedi ki:

  İyi günler hocam. Düğünüme 15 gün var. Kızlık zarı ile ilgili olarak hangi yöntemi yaptırmalıyım. Geçici olanı mı yoksa kalıcı olanı mı?

  1. Op. Dr. Uzay Yıldırım dedi ki:

   İyi günler. Şu an ara dönemdesiniz. Düğüne 10 gün ve daha az süre kala geçici olanı, 3 hafta ve daha fazla süre olanda ise kalıcı olanı yapıyorum. Siz bir kaç gün daha bekleyip geçici olanı yaptırmalısınız. İyi günler dlerim.

 28. Ziyaretçi dedi ki:

  Doktor bey iyi günler. Kalıcı kızlık zarı dikimi için adet sonrası kaçıncı gün gitmeliyim.

  1. Op. Dr. Uzay Yıldırım dedi ki:

   İyi günler, kızlık zarı dikiminde adetli olmanız ya da olmamanız önemli değil. Geçmiş olsun

 29. Ziyaretçi dedi ki:

  Merhaba hocam. İlişkide kanamam olmadı, erkek arkadaşım, benim zarımın geride olduğunu o yüzden kananamadığını söyledi. Bu ne kadar doğru?

  1. Op. Dr. Uzay Yıldırım dedi ki:

   Merhaba, kızlık zarının yeri her kadında sabittir. Önde ya da geride yer almaz. Ancak bazı kızlık zarları esnek yapıları nedeniyle ilişkide yırtılmaz ya da kanamazlar. Sizin ki de böyle olabilir. Muayene ile ne olduğu kolayca anlaşılır. iyi günler dilerim.

 30. Ziyaretçi dedi ki:

  Merhabalar doktor bey. 2 yıl önce kalıcı kızlık zarı dikimi yaptırdım. Yakında düğünüm olacak acaba bir sorun var mıdır diye endişe içindeyim, ne yapabilirim?

  1. Op. Dr. Uzay Yıldırım dedi ki:

   Merhaba, bu durumda bir muayene olmanız sanırım endişelerinizi azaltacaktır. Geçmiş olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir