Miyom Varken Menopoza Girilir Mi?

Merhaba, Rahimde en büyüğü 8, en küçüğü 3 cm olan 3 tane miyom var ve zamanla büyüyorlar. Doktorlar rahimle beraber alınmasını tavsiye ediyor. Yaşım 50,menapoza girmedim. Adet zamanlarında kanama fazla oluyor…Miyomlar Menopoza girmeyi geciktiriyor olabilir mi hocam?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Miyom, rahimde kendine yer yapmış, iyi huylu tümörlerdir. Premenopoz yani menopoz öncesi dönemde büyüyen miyomlarda, menopoz dönemine girilmeden, şikâyetler ve kanamalar fazlaysa, ameliyatı uygun buluyorum. Bunun haricinde myomları takip ediyorum. Miyomlar ile menopoza girme yaşı arasında bir ilişki bulunmamakta.

hocam iyi gnler, annem 39 yaşında miyom saptadılar, annem menopoza erken girmekten çok korkuyor. Miyomlu kadınlarda menopoz daha erken mi olur?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba, geçmiş olsun. Miyom, rahimin kas tabakasında olan iyi huylu bir tümör, ölümcül değil. Menopoz ise kadında yumurtalıkların artık faaliyet gösterememesi anlamına gelir. Yani bu ikisinin birbiriyle yakın alakası yok. Menopozdaki kadınlarda miyom büyümesi olmaz. Ama miyom varlığı, menopoz yaşını değiştirmez.

iyi gnler hocam. Annem 37 yaşında ve miyomları olduğu söylendi. Annem menopoza gireceğinden korkuyor, bu durumda menopoza girilirmi?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Geçmiş olsun. Miyom, bu yaş grubunda her 2 kadından birinde görülüyor. Bazen kanama, bazen ağrı bazen de baskı hissi gibi şikayetler yapıyor. Ancak miyomun varlığı sebebiyle menopoza erken girmek diye bir şey söz konusu değil. Endişelenmeyin.

Uzay hocam iyi günler. 28 yaşındayım, adetlerim düzenli ama geçen kontrolümde simir testi alındı temiz geldi. Ama ultrasonda miyom var dediler ve 6 ay sonra kontrole çağırdılar. Benim annem erken menopoza girdi ve bende erken menopoza girmek istemiyorum, miyom varken menopoza girilir mi?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba, iyi günler, geçmiş olsun. Rahimde miyomun olması bir çok kadında saptadığımız bir durum çünkü artık her muayenede bir de ultrasonla bakıyoruz. Sizin yaş grubunuzda her dört kadından birinde miyom var. Önemli olan miyomun yerleşim yeri ve büyüklüğü ve sebep olduğu şikayetler. Miyomun yapabileceği bir çok sorun var, bunlar; kanama, ağrı, bası, kısırlık vb. ama bunlar arasında menopoz yok. Miyomunuz olduğu için erken menopoza girmezsiniz ama ailesel bir yatkınlığınız varsa işte o durum bir erken menopoz sebebi olabilir. Sağlıklı günler dilerim.

Merhaba, hocam bende miyom saptandı daha 28 yaşındayım ve menopoza girmekten çok korkuyorum. Miyom varken menopoza girilirmi?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba, geçmiş olsun. Miyom, rahimdeki kas hücrelerinden kaynaklanan iyi huylu bir tümör. Bunun kötü huylu bir tümöre dönüşme ihtimali yok ama büyüyerek bazı şikayetlere sebep olabilir. Bunlar, kanama, ağrı, baskı, hamileliği zorlaştırma gibi durumlar olabiliyor. Ancak miyom, menopoza erken girmeye sebep olmaz, bu açıdan endişelenmenize gerek yok.

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.