Kimyasal Gebelikten Sonra Gebe Kalmak Mümkün Mü?

Kimyasal gebelikten sonrası yaşanan sonra hamile kalınabilirmi?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Kimyasal gebelik diğer adıyla biyokimyasal gebelik Beta hCG testleriyle ortaya çıkmış fakat ultrasonla tespit edilemeyen gebelik türüdür. Sıkça rastlanan bir gebelik türüdür. Kimyasal gebelik, sağlıklı bir embriyo gelişimi gerçekleşemediği için vücudun kendi kendisine gebeliği sonlandırmasıdır. Kimyasal gebelik sonrasında kadınlar yeniden hamile kalabilir. Bu, yeniden kimyasal gebelik yaşayacakları anlamına gelmez.

Geçen ay kimyasal gebelik geçirmiştim. Aslında hamile kalmak için ekstra bir önlem almamıştım ama adetim de 2 gün gecikti ve ben şüphelenmeye başladım… Yoksa kimyasal gebelik sonrası hamile kalınır mı?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Döllenme gerçekleştikten sonra bazı durumlarda embriyo oluşumu gerçekleşmeyebilir veya oluşan embriyo rahim duvarına tutunamayabilir. Bu duruma kimyasal gebelik diyoruz. Kimyasal gebelikten sonra kadınlarda hamile kalamama korkusu yaşanabilmekte. Kimyasal gebelik sonrasında sağlıklı bir gebelik yaşamak yüksek olasılıktır.

2 düşük 1kimyasal gebelik yaşadım. gecen ayin 3ün de kimyasal gebeligim düştü. Kimyasal gebelikten sonra hamile kalmak mümkün mü?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Kimyasal gebelik yaşanması kadının doğurganlığını etkilemez. Yumurtlama, yine aynı şekilde devam eder. Bu durum kısırlığın bir sebebi değildir. Kayıptan sonra sağlıklı bir hamilelik geçirebilirsiniz.

Uzay bey selamlar, benim 1 tane kimyasal gebeliğim oldu bur durum gelecekte gebe kalmama engel olur mu? O gebeliktede aynı sıkıntıyı yaşayacağım için gebe kalmaktan korkuyorum.

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba, kimyasal gebelikten sonra tekrar gebe kalmanızda sorun olmaz. Geçmişte kimyasal gebelik geçirmiş olmanız sonraki gebeliklerde de aynı sorunu yaşayacağınız anlamına gelmez.

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.