Hamileliğin İlk Günleri Nasıl Anlaşılır ?

Hocam merhaba,Normalde de midem çok hassas hemen streste sinirde bulanırdı.Ama başka belirtiler de var sanki hamileyim.Teste daha 3 günüm var.Hamileliğin ilk günleri nasıl olur nasıl anlaşılır bu?Tşkler.

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Hamileliğin en belirgin belirtilerinden biri adet gecikmesi. Yine hamileliğin ilk üç haftasında, vajinadan beyaz yapışkan bir akıntı geldiğini görebilirsiniz. Döllenmeden 2-3 hafta sonra görülebilen sık sık tuvalete gitme isteği, hamileliğin erken belirtilerinden bir diğeridir. Vücudunuzda hormonal değişiklikler söz konusu olacağından, şişkinlik ve hazımsızlık yaşanabilir.

Benim endişelerim çok arttı içime bir sıkıntı girmiş ve çıkmıyor gibi hissediyorum. Sonra hiç sebepsiz geçiyor.Sonra yine sebepsiz geri geliyor.Bu ani ruh değişimlerim hiç olmazdı hamileliğin ilk zamanlarında olur diyorlar benim kontrolüme daha 4 gün var 1 haftadır böyleyim.Hamileliğin ilk günleri nasıl anlaşılır.Başka ne gibi belirtiler olur?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Hamileliğin ilk günlerinde; yerleşme kanaması olarak bilinen lekelenme türü bir kanama görmeniz olasıdır. Kendinizi yorgun hissediyorsanız veya göğüsleriniz büyümeye başladıysa, bunlar da hamileliğinizin erken sinyalleri olarak kabul edilebilir. Yükselmeye başlayan östrojen ve progesteron hormonlarına bağlı olarak da ani ruh hali değişimleri yaşamaya başlayabilirsiniz.

Uzay hocam iyi günler, günüm geçti ama hamilelikle ilgili bişey hissetmiyorum. Testte pozitif çıkyor, hamilelik belirtileri na zman ortaya çıkıyor?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba, çok erken dönemlerde hamilelik belirtileri hissedilemeyebilir. Testin pozitif çıkmasının yanı sıra ultrasonda da gebeliğin görülmesi gerekir. Gebeliğin erken dönemlerinde halsizlik, uyku ve yeme değişiklikleri, iştah değişiklikleri gibi durumlar olabilir. Sağlıklı hamilelikler dilerim.

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.