Rahim Ağzı Problemleri Kadınlarda Kısırlığa Yol Açar Mı?

Hocam çocuk sahibi olmak istiyoruz. Kontrole gittik.Rahim ağzında yaralar olduğu söylendi. Tedavi gerekiyormuş. Bundan sonra hamile kalabilirmiyim hiç bebek sahibi olamama gibi bir durum varmı?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Bazı kadınlarda, rahim ağzından salınan sperm düşmanı salgılar, kısırlığa sebep olur. Fakat eskiden bu konunun tespit edilmesi için birçok test uygulanırken, günümüzde bu konunun üzerinde fazla durulmuyor. Bunun sebebi, aşılama ve tüp bebek tedavisi yapmamız. Aşılama tedavisinde, seçilmiş olan spermler, bir kanül yardımıyla rahim ağzından yukarı doğru bırakıldığı için spermler bu salgılardan etkilenmez ve ölmezler. Bu sayede bebek sahibi olma şansınız artmış olur.

Rahim ağzındaki yaralar ve rahim ağzı problemleri kısırlığa yol açar mı?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Rahim ağzında doğuştan var olan ya da sonradan meydana gelmiş yapısal bozukluklar, bu bölgede oluşmuş polip veya miyomlar ve bunların tedavisinde uygulanan cerrahi operasyonlar kadında kısırlığa yol açabilmektedir.

Uzay hocam iyi günler. 27 yaşındayım ve yakında evleneceğim. Kontrolümü yapan doktor, rahim ağzında yara olduğunu söyledi ve sadece fitil verdi. Geçmezse yakarız dedi. Benim endişem şu ki, rahim ağzındaki yara yüzünden hamile kalamama ihtimalim var mı?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

İyi günler dilerim, geçmiş olsun. Rahim ağzında yara olması çok yaygın bir durum ve çoğunlukla geçici. Bazen ilaç tedavisi ile bazen de kendiliğinden iyileşebiliyor, çok nadiren de dondurma ya da yakma tedavisi uygulanıyor. Ama bu tür durumlar çoğunlukla kısırlık nedeni olmaz olsa bile basit bir aşılama tedavisinden çok fayda görür. O yüzden endişe etmeyin. Sağlıklı günler dilerim.

Uzay hocam merhaba, jinekolojik takiplerim için doktoruma gittim ve muayene sonucu rahim ağzında yara olduğunu ve yakılması gerektiğini söyledi. Henüz bir gebelik düşünmüyorum. Bu yara kısırlığa yol açar mı? istediğim zaman gebe kalabilir miyim ?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba, rahim ağzındaki yaralar çok yaygın olmakla beraber geçici bir durumdur. Bu yarların tedavisinden biriside yakma işlemidir. Bazende kendiliğinden iyileşen yaralardır. Bu durum genellikle kısırlığa yol açmaz. Geçmiş olsun…

Merhaba Uzay bey, rahim ağzımda yara var ve doktorum bunun yakılması gerektiğini söyledi. Bu yara ve onu yakmak için kullanılacak işlem kısırlık yapar mıı?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba, rahim ağzı yaraları çok karşılaştığımız ve yaygın bir durumdur. Ama bu yaralar geçici bir durumdur. ilaçla tedavi ya da yakma ve dondurma tedavisi uygulanabiliyor. Bazende kendiliğinde iyileşebiliyor. Bu yarlar ve yapılacak olan tedaviler çoğunlukla kısırlığa yol açmaz.

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.