Kısırlık Kadın Tüp Bebek Yapabilir Mi?

Kısır kadın tüp bebek yaptırabilir mi?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Kısırlık bir cinsiyete mensup değildir. Çevresel ve genetik faktörler, çocukken geçirilmiş olan hastalıklar, seksüel geçişler gibi faktörler kısırlığın sebebi olabilir. Kısırlığın % 30 nedeni kadından kaynaklanıyor. Kısırlık tanımına; yumurtlama bozukluğu ve rahim kanallarına ait problemler girebilir. Tüp bebek tedavisini, kadın ve erkeğe ait üreme hücrelerinin vücut dışı koşullarda döllenmesi işlemi olarak özetleyebiliriz. Kadınlarda, tüplerin zarar gördüğü veya tıkanmış olduğu durumlarda, endometriozis hastalığında, rahim duvarı ile ilgili sorunlarda, erkeklerde sperm azlığında ve aşılamadan sonuç alınamadığında tüp bebek tedavisi uygulanır.

İleri derecede endometriozis hastasıyım.Kısırlık var. tüp bebek yaptırabilirmiyim?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Bu tip durumlarda, kısırlık tedavisi, endometriozisin yerleştiği alana ve yaygınlığına bağlı olarak farklılık gösterir. Bu yüzden her kadını kendi içinde değerlendirmek gerek. Bazen kistlerin alınması gerekir, bazen kistler alınmadan tedaviye devam edilebilir. Endometriozis durumunda hayat boyu takip gerektiğini hatırlatmakta fayda görüyorum.

2 yıldır eşimle çocuk sahibi olamadık.Sorun bendeymiş.Kısır kadın tüp bebek yapabilirmi?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Bir yıl boyunca korunmadan yeterli sıklıkta cinsel ilişkide bulunmasına rağmen hamilelik elde edilememesine ”Kısırlık” diyoruz. Tüp bebek yöntemi, açıklanamayan kısırlık grubuna girmiş çiftlerde uygulanabilmekte. Çünkü tüp bebek yönteminde kadın ve erkeğe ait üreme hücreleri, vücut dışı koşullarında döllenebilmekte.

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.