Rahim Ağzı Darlığı Belirtileri Nelerdir?

Hocam 18 aydır hamile kalamıyorum. Bu yüzden rahim filmi çektirdim, tüplerde bir sorun yok. Rahim ağzı darmış. Bu rahatsızlığın ne gibi belirtileri olur?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Servikal yetmezliğin tersine, nadiren rahim ağzının kapalı olması veya çok dar olması gözlenebilir. Bu duruma “servikal stenoz” denir ve halk arasında bu durum, “rahim darlığı” olarak geçiyor. Servikal stenoz (servikal darlık) daha sıklıkla rahim ağzına yapılan girişimler ve enfeksiyonlar sonrasında görülür. Travmatik kürtajlar, rahim ağzı ameliyatları (konizasyon ameliyatı gibi), rahim ağzı enfeksiyonları (Chlamidia gibi) servikal stenoza neden oluyor. Rahim ağzı enfeksiyonlarına “servisit (cervicit)” adı verilir.

Hocam selamlar 1,5 sene önce babamı kaybettim ve psikolojik olarak kötü bir dönemden geçtim. Birsüredirde eşimle bebek istiyoruz fakat henüz bir gelişme olmadı.Doktor rahim ağzı dar dedi.Psikolojik sebeplerden olabilirmiş.rahim ağzı darlığının başka belirtileri var mı?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Kadın üreme sistemi, erkek üreme sistemine göre çok daha karmaşık. Psikolojik faktörler de üreme sistemini etkileyebilmekte. Rahim ağzı darlığı söz konusuysa -buna aynı zamanda servikal darlık diyoruz- sperm, rahme ulaşamayacağından, doğal yollardan hamilelik gerçekleşemeyebilir.

Rahim ağzı darlığı nedeni nedir, ne gibi belirtiler gösterir?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Rahim ağzı darlığına etken olan birçok sebep olabilir. Bu nedenlerden kaynaklanarak, servikal darlık ileri gelmiş ise sperm rahme ulaşamayacak ve kadın doğal yollardan hamile olamayacaktır. Bu nedenle ilk belirti olarak infertilite gözlenecektir.

Hocam eşimle uzun süredir korunmasız ilişkilerimiz oldu ama ben gebe kalamıyorum. Etraftan duyduklarım beni çok korkutuyor. Rahim ağzım darmış, bu rahatsızlık gerçekten gebeliğe engel midir. Bu durum rahim ağzımın dar olmasının bir belirtisi midir?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Rahim ağzı darlığında sperm, rahme ulaşamayacağından hamilelik gerçekleşmeyebilir. Evet bu bir belirtidir fakat muayene olmanızda fayda var.

Hocam rahim ağzı darlığı gebeliğe engel oluyormuş. Bunun sebebi nedir?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Spermler rahim ağzından geçer. Rahim ağzı darlığı durumunda bu geçiş olmayacak ve sperm rahme ulaşamayacak. Bu durumda da gebelik gerçekleşmeyecek.

Hocam rahim ağzı darlığı varsa, sperm oradan geçmez mi? Bu yüzden mi gebe kalamıyorum? Bu belirti midir?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Rahim ağzı darlığı probleminden sperm rahme ulaşamaz bu durumda gebelik gerçekleşmez. Neden hamile kalamadığınızı öğrenmek için muayene olmalısınız. Direk bu şekilde yorumlamanız doğru değil, gerekli tahliller ve muayene sonucu neden gebe kalmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.