Benim Çocuğum Olur Mu?

Hocam bir yıllık evliyiz. Evlendiğimizden beri çocuk istiyoruz. 26 yaşındayım. Polikistik over hastalığım var. Ayrıca rahim duvarında kalınlaşma var ve guatrim yüksek çıktı. Bir kez klomen ve çatlatma iğnesi kullandım. Tedavi ile çocuğum olur mu? teşekkür ederim.

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba, geçmiş olsun. Polikistik over sendromu, hamile kalmayı zorlaştıran bir durum ancak tedavisi mümkün. Tabii bunun dışında bir problemin olup olmadığından da emin olmamız gerekir. Tüplerin durumu ya da eşinizin sperm tahlili gibi. Detaylı bir görüşme sonrası yapacağımız uygun tedavi ile tabii ki hamile kalacaksınız. İyi günler dilerim.

Hocam iyi günler. 26 yaşındayım 3 aylık evliyim ve korunmuyorum ama hala gebe kalamadım. Çocuğumun olamaması gibi bir durum olabilirmi?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

İyi günler dilerim. Tek satırda yazılmış en zor sorulardan biri. Benim çocuğum olur mu? Bu sorunun cevabını Allah biliyor. adet düzensizliğiniz varsa, önceden rahim-tüp ya da yumurtalıklarla ilgili bir hastalık ya da ameliyat geçirdiyseniz veya aynı durum eşinizle ilgili olarak testis ya da penisle ilgili hastalık ya da ameliyat geçirdiyse, vakit kaybetmeden doktora gidin. Aksi taktirde korunmadan haftada 2-3 kez gireceğiniz ilişkilerde 1 yıl içinde gebelik olmazsa yine doktora gitmelisiniz. Sağlıklı günler dilerim.

Uzay bey merhabalar, bana 5 ay önce polikistik over sendromu tanısı konuldu. yaklaşık 1 yıldır eşimle korunduk.Fakat artık çocuğumuz olsun istiyoruz. Polikistik over sendromu gebeliğe engelmidir? çocuk sahibi olabilecek miyim? cevabınızı bekliyorum.

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba öncelikle geçmiş olsun. Polikistik Over Sendromu olan kadınların hamile kalma şansı bu sendromun olmadığı kadınlara göre daha düşüktür. Polikistik Over Sendromu olan kadınlar genellikle yardımcı üreme teknikleriyle gebe kalabiliyor.

Hocam 22 y. polikistik over sendromum olduğunu öğrendim.  Bu rahatsızlığın olduğu kadınlar gebe kalamıyormuş doğru mu? İleride gebe kalamayacak mıyım?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Polikistik over sendromu gebe kalmayı güçleştiren bir durumdur. Bu rahatsızlığın tedaviside vardır. Bu durumda olan kadınlar genelde yardımcı üreme teknikleri ile gebe kalabiliyor.

Adet düzensizliğim var bunun yanında fazla ağrılı ve gecikmeli adet oluyorum. Bu durum gebe kalmakta zorlanacağımı mı gösterir? gebe kalabilir miyim?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Polikistik over sendromu olabilir. Tanınızı netleştirmek için doktora başvurmalısınız.
Polikistik over sendromu gebe kalmayı zorlaştıran bir durumdur. Muayene sonucu tanınız polikistik over sendromu ise yardımcı tedaviler ile gebe kalabilirsiniz.

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.