Kürtaj Sonrası Kan Uyuşmazlığı İğnesi Olmalı Mıyım?

1 Yorum

Merhabal Uzay Bey, 2 gün önce kürtaj oldum. gebeliğim 8 haftalık idi. Benim kan grubum B negatif, eşimin ise A pozitif. İlk doğumdan sonra kan uyuşmazlığı için iğne yapılmıştı ama 2i doğumumdan sonra yapılmadı, gerek yok dediler. Bu kürtajdan sonrası için iğne gerekir dediler ama kafam karıştı, ne yapmalıyım?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 2 Ocak 2018

Bebeğiniz kan grubunun Rh pozitif olması durumunda kan uyuşmazlığından bahsedebiliriz. Doğan bebeklerde buna bakabildiğimiz için iğne yapmayabiliyoruz. Ama alınan gebeliklerde bunu bilemediğimiz için her ihtimale karşı tedbirli davranıp yapıyoruz. Geçmiş olsun.

Ahsen Hanım 1 Yorum

2 aylık hamile iken bebeğin kalp atışlarının olmaması sebebiyle kürtaj yapıldı ben negatif iken eşim pozitif kana sahip olduğundan kürtajdan sonra bana iğne yapılması gerekiyor dedi doktorum. Bu iğneyi olmalı mıyım?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 26 Ekim 2018

Anne adayının kanı Rh(-), baba adayınınki Rh(+) olduğunda Rh uygunsuzluğu yaşanıyor. Bebek, Rh(+) bir kan grubuna sahip olursa, anne adayının savunma mekanizması bebeğin kan hücrelerini yabancı bir madde olarak algılayarak onları parçalamaya yönelik bir mekanizma geliştiriyor. Düşük yapmanız veya kürtaj olmanız durumlarında dahi, kan uyuşmazlığı tespit edildiği takdirde uyuşmazlık iğnesi yapılması ilerideki gebeliklerde bebeğinizi koruyacaktır.

gamzementes@gmail.com 0 Yorum

yıllar önce kürtajdan sonra kan uyuşmazlığı aşısı yapıldı şimdi ikiz gebelik mevcut tekrar yaptırmalı mıyım ben – eşim + testin bakılması gerekiyor mu yine rica etsem yanıtlar mısınız hocam bebekler için önemli telaşlandım yorumları okuyunca

Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
kapat
Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.