Kürtaj Operasyonu Sonrası Hamile Kalabilir Miyim?

Uzay Bey merhaba,ben tam 10.haftaya girmiştim ve doktor kontrolünde bebeğimin kalp atışlarını duyamadık ve kürtaj oldum.Yeniden hamile kalabilirmiyim?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Geçmiş olsun. Sorunuzun cevabı evet, kürtajdan sonra hamile kalmak mümkün. Kürtaj uyguladığımız teknikte kullandığımız plastik kanül sistemi, rahim ağzı ve rahim duvarına kalıcı zarar vermez. Kürtajı takiben rahim duvarında hızlı bir iyileşme başlar ve rahim yeni gebeliğe hazır hale gelir. Kürtaj sonrasında etkili bir koruma uygulanmazsa adet görmeden bile gebe kalınabilir. Hap ya da spiral kullanarak korunmak gerek. Kürtaj işlemi sırasında da spiral takılması mümkün.

1,5 sene önce hiç doğum yapmadan kürtaj olmuştum. Son 9 aydır eşimle korunmuyoruz ama hamile kalmadım. Kürtajdan sonra hamile kalma ihtimalim azalmış olabilir mi?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Kürtaj sonrası hamile kalmak elbette mümkündür. Kürtaj, eğer uygun koşullarda yapıldıysa, rahim içerisinde bir yapışıklık oluşmadıysa, rahim ağzını, kanalını tahriş edici, tahrip edici birtakım uygulamalar olmadıysa yeniden hamile kalmak mümkündür. Bu tip problemlerin, nadiren oluşan komplikasyonlar olduğunu belirtmekte fayda var.

Hocam kürtaj oldum etrafımdan çok kötü şeyler duyuyorum. İlk hamileliği aldırdıktan sonra bir daha hamile kalınmıyormuş bu ne kadar doğru? Kürtajdan sonra hamile kalabilir miyim?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba, dışarıdan duyduğunuz gereksiz bilgilere aldırış etmeyin. Kürtaj işleminin ileride gebe kalmanıza bir etkisi yoktur. Kürtaj olduğunuz ay bile yeniden gebe kalabilirsiniz.

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.