Kürtajdan Sonra Cinsel İlişkinin Zararları Var Mı?

Hocam bugün çok üzücü bir olay yaşadım. 6 haftalık hamileydim ama bebek gelişmediği için kürtaj olmama gerekti.Kanamalar doktorun dediğine göre 3 gün sürecekmiş. Böyle bir operasyondan sonra normal yaşantıya ne zaman dönebilirim.Çekinmeden cinsel ilişkide nezaman buluna bilirim,cinsel ilişkinin herhangi bir zararı olur mu?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Geçmiş olsun, kürtaj sonrası ortalama 2-3 hafta kadar cinsel ilişkiyi önermiyorum. Çünkü enfeksiyon riski var. Operasyon sonrası bölgede, enfeksiyon gelişmesinin önüne geçmek ve rahim duvarının iyileşmesine yardımcı olmak önemli. Bu süre geçmeden cinsel ilişki yaşanırsa enfeksiyon ve yeni bir gebelik riski doğabilir. Ayrıca 2-3 hafta boyunca, havuz, deniz, küvette banyo ve jakuzi de yasak.

Kürtajdan sonra cinsel ilişkinin zararları var mı? 4 gün sonra erkek arkadaşımla birlikte olmuştuk.bir zararı var mıdır

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Kürtajdan sonra, iyileşme süreci tamamlanana kadar, ortalama 2-3 hafta, cinsel ilişkiye ara verilmesini doğru buluyorum. Bu süreden bağımsız olarak kanama devam ettiği sürece cinsel ilişki sakıncalıdır. Kanama tamamen bittikten sonra ilişkiye girebilirsiniz.

Hocam gebeliğimi aldırdım ama eşimin bilgisi yok. İşlemden sonra cinsel ilişkinin zararı var mıdır? Eşimi geçiştirmekte zorlanıyorum çünkü.

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

İşlemden sonra enfeksiyon riski fazladır. Bu riski azaltmak için bir takım şeylere dikkat edilmesi gerekir. Mutlaka antibiyotik kullanılmalı, o bölgeye su değdirilmemeli, ayakta duş alınmalı ve 3 hafta cinsel ilişkiye girilmemelidir. Bu durumlara uyulmadığı takdirde enfeksiyon riski artacaktır.

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.