Kürtajdan Sonra Gaz Sancısı Olur Mu, Tedavisi Nasıl Olur?

1 Yorum

Bebeğim 6 haftalıkken kürtaj yaptırmak zorunda kaldım. Kanamam büyük oranda azaldı fakat mideme ve belime vuran aşırı gaz sancısı gibi ağrılarım oluyor. Bu normalmi nasıl geçer?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 21 Eylül 2018

Kürtaj sonrası süreç, her kadın için aynı şekilde geçmeyebilir. Operasyon sonrası ateş, ağrı ve kanama şikayetleri olabilir. İşlem sırasında verilen anestezinin yan etkileri olarak; baş dönmesi, bulantı ya da ishal görülebilir. Kürtaj sonrası karında şişlik olabilir. Buna gaz sancısına benzer ağrı da ekleniyorsa tavsiye ettiğimiz ağrı kesicilerle bu ağrıları yatıştırmak mümkün. Vücut kendini topladıkça bu şikayetler de ortadan kalkacaktır. Süreci doğru yönetebilmek için beslenmenize ve uyku düzeninize dikkat etmekte fayda var. Sizi endişeye düşüren en küçük bir sorunda vakit kaybetmeden hekiminizle irtibata geçmelisiniz.

Melisa Hanım 1 Yorum

Zorunlu kürtaj yaptırdım.Fakat sonrasında karnımda gaz sancıları oldu. Bu normal mi kürtajdan sonra gaz sancısı olur mu nasıl geçer?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 5 Kasım 2018

Kürtajdan sonra karında şişlik 1-2 gün içinde hiçbir müdahalede bulunmadan geçer. Kürtaj sonrası karında şişlik sıklıkla olur, gaza bağlıdır ve gaz sancısı sık olur. Endişe gerektirmez ve geçicidir. Hafif yürüyüşler yapmak, şikayetlerinizi hafifletmeye yardımcı olabilir.

Hande Hanım 1 Yorum

Uzay hocam iyi günler. Dört gün önce kürtaj oldum. Altı haftalık hamileydim. İşlemde herhangi bir sorun olmadı ama bugün şiddetli bir gaz sancım başladı, bu durum kürtaja mı bağlıdır?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 14 Şubat 2019

Merhaba, geçmiş olsun. Gaz sancısı olarak ifade ettiğiniz durum, kürtaj sonrası rahimin iyileşmesi için kasılmalar olabilir ve bu durum tam da beklenen bir durum. Ayrıca başka nedenlerle gaz sancınız olabilir. Gazınızı çıkardığınızda azalmayan sancılar, rahim kaynaklıdır. İşlem sonrası doktorunuzun önerdiği ilaçları almayı ihmal etmeyin. Ayaklarınızı sıcak tutun ve bol su için. Yakında geçecektir. Ama durum daha da ilerleyecek olursa mutlaka doktorunuzla görüşün.

Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
kapat
Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.