Kürtaj Sonrası Kanama Olur Mu, Nasıl Geçer?

İyi günler hocam. Haftasonu kürtaj oldum 5 gün oldu hala kanamalarım devam ediyor. normalde adetim bile en fazla 3 gün sürüyor. Endişe etmem gerekir mi? Teşekkrüelr.

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Kürtaj sonrası hafif bir kanama ya da ağrı olabilir. Bu hemen de olabilir, işlemden bir kaç gün sonra da ortaya çıkabilir. İşlem sonrası kanama ile birlikte ufak pıhtı ya da parçalar düşebilir. Bunların hepsi normal. Kanamanız fazla miktarda olursa ya da ateşiniz 38 derecenin üzerine çıkarsa mutlaka doktorunuza haber verin.

Kürtajdan sonra bitmeyen kanamalarım oldu. 10 gün oldu hala kanıyorum.Korkuyorum kanama olması normalmi nasıl geçer?Rahimde parça kalmış olabilir mi?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Kürtaj ile gebelik sonlandırıldıktan sonraki günlerde kanamaların gün geçtikçe azalarak kesilmesini bekleriz. Ancak kürtaj operasyonundan sonra rahmin içerisinde herhangi bir parça kalmış ise, sonraki günlerde kanamalarda azalma yerine artışlar görülebilmekte. Doktorunuza görünmenizde fayda görüyorum.

Uzay bey, ben ailemden gizli kürtaj oldum. Onlara belli etmem lazım. Kürtaj sonrası kanama olur mu? Bu kanamayı saklayamam çünkü???

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba işlemden sonra rahmin kendini toparlayacağı süreçte bir miktar kanama olabilir. Bu durum bazen lekelenme bazen adet kanı miktarında kanama şeklinde görülebilir. Bazende hiç kanama olmayabilir.

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.