Normal Doğumda Dikiş Nereye Kaç Dikiş Atılır ?

Normal doğumda kaç dikiş oluyor hocam nasıl iyileşme aşaması, nekadar sürüyor?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Ancak gerekli görüldüğü hallerde vajinaya dikiş uygulanır. Eğer bebek perineyi zorlamaya başladıysa, dikiş için hazırlıklar yapılmaya başlanır. Kesinin ne uzunlukta olacağına annenin perine kaslarının yapısı ve bebeğin durumuna göre karar verilir. İyileşme süresi kişiden kişiye değişmekte ve doğru usül ile dikildiyse ince bir çizgi şeklinde iz kalmaktadır. Bazılarında neredeyse hiç fark edilmeyecek şekildedir.

hani vajinaya kesi atılıyormuş ya normal doğum yapan her kadında mutlaka dikişler oluyor mu. Nereye kaç dikiş atılıyor?orayı kesmeden olmuyor mu..

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Bebeğin başının daha kolay çıkması için, vajina girişinin alt ucundan başlayacak şekilde 45 derecelik açıyla uygulanan cerrahi kesilere epizyotomi diyoruz. Bu kesiler ancak gerekli görüldüğü durumlarda uygulanır. Her doğumda uygulanması gerekmez. İşlemin amacı, bebeğin doğumu sırasında, zorlanma ve iç yırtılmalar oluşmasının önüne geçmek. Bu kesinin uzunluğu her anne adayında değişkenlik göstermekte.

Uzay bey merhaba hamileyim ve kısmetse normal doğum olacak.Fakat doğum dikişleri kabusum.Ya dikiş atılması gerekirse nereye kaç dikiş atılır?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Bebeğin başı doğum kanalından geçerken perine bölgesi çok fazla geriliyor ise kontrolsüz yırtıkları önlemek için doğum sırasında vajina arka kısmında rektuma doğru kesi yapıyoruz ve bebeğin doğumu gerçekleşince, dikişlerle kapatıyoruz.

Hocam normal doğumda en çok korktuğum şey dikiş atılacak olması. Bu dikiş nereye atılır sonrasında izi kalır mı ?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Her doğumda dikiş atılacak değildir. Sadece gerektiği durumlarda dikiş atılır. Eğer bebek perineyi zorluyorsa dikiş hazırlıkları yapılır. Doğru dikildiyse ince bir çizgi şeklinde iz kalır bazen fark edilmeyecek şekildedir.

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.