Epidural Anestezi İle Doğum Nasıl Yapılır?

Epiduralle normal doğum yapmak istiyorum ama yapan arkadaşlarım çok ağrı olduğunu söylüyor. normal doğum istiyorum ama bu yorumlardan dolayı çok korkuyorum. Epidural anestezi ile doğum ağrılımı nasıl oluyor ?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Doğum korkusu bütün anne adaylarının ortak sorunlarından biri. Edpidural anestezi, doğum konforunu arttıracak, hastanın rahatını sağlayacak bir yöntem olup anne adayını rahat ettirebilir. Epidural anestezi, çok ince bir kateter yardımıyla belden lokal anestezik verilerek uygulanır. Doğumda, kateter yerleştirilip ilaç verildikten yaklaşık 15 dakika sonra anne adayı kasılmaları hissetmesine rağmen ağrıyı çok daha az duymaya başlar. Doğum uzadığında veya ilacın etkisi azalıp, hasta ağrı duymaya başladığında ise ek dozlar verilebilir. Sırta yerleştirilen bu katater, doğumdan hemen sonra çıkarılır.

Henüz hiç bir doktorla konuşmadım hamile olduğumu yeni öğrendim..Normal doğum korkutucu, epidural anestezi ile doğum nasıl yapılır.

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Tebrik ederim. Epidural anestezi ile doğum, genel anestezi yerine özel bölge anestezisi kullanılarak ağrılar hissedilmeyecek kadar azaltılarak gerçekleştirilir. Bebek normal yollarla doğar. Yani sezaryendeki gibi bebek karın bölgesinde açılan kesiden alınmaz.

Merhaba hocam, epidural ile doğum nasıl yapılır? Sizce avantajlı bir yönem midir?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba, epidural anestezi doğum konforunu artırır, anne adayını rahat ettirir. Epidural, ince bir katater ile belden uygulanır. Anne adayının ağrı ve acı hissetmemesini sağlar. Doğumdan hemen sonra çıkarılır.

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.