Açılma Olmadan Suni Sancı Verilir Mi?

2 cm açılmam varmış ve doğuma 1 hafta var. Sancı serumu takacağız dedi doktor ama 24 saat sancı çekenlerin olduğunu okudum internette iyice korkmaya başladım. Bu açılma olmasa da sancı vermek doğru mu acı çekerek açılmayı beklemek korkunç geliyor. Bilgilerinizi rica ederim.

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Doğumun başlayabilmesi için rahim ağzının giderek açılması (dilatasyon) ve kısalması gerekir. Bu kısalmaya efasman diyoruz. Bu durumda rahim ağzı yumuşar. Rahim ağzı 9-10 cm’e ulaştıysa açılma en üst sınırda ve doğum gerçekleşmek üzeredir diyebiliriz. Suni sancı kullanıldığı zaman, rahim ağzının açılması hızlanır ve efasman daha çabuk gerçekleşir ve bebeğin doğum kanalından aşağıya daha hızlı inmesini sağlar. Suni sancı uygulamasının deneyimli bir doktor tarafından gerçekleştirilmesi önemli. Çünkü suni sancının vereceği acı kadar önemli olan; sancının bebeği strese sokabilme ihtimali. Bu nedenle bebeğin çok iyi gözlemlenmesi gerekir. Kalp atışları ve annenin rahim kasılmalarının düzenli olup olmadığı yakından takip edilmelidir.

Suni sancı verilmesi için illaki açılma mı olması gerekir?Açılma olmadan da suni sancı verilir mi?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Rahmin ağzı genelde ilk gebeliklerde saatte bir, sonraki gebeliklerde yarım saatte bir cm açılır. Bu hızda yavaşlama olursa rahim kasılmalarını desteklemek gerekir. Bu durumda suni sancı kullanmak gerekebilir. Rahim ağzı gerektiği kadar açılmazsa, prostaglandin içeren ilaçlar uyguluyoruz.

Hocam iyi günler benim günüm doldu ama doğumum başlamadı. Doktor muayenede açılma yok ama suni sancı vereceğiz dedi. Açılma olmadan suni sancı ile doğum olurmu?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Rahim ağzında açılma yoksa suni sancı ile bu sağlanabilir.

İyi günler Uzay hocam. Hamileyim ve günüm doldu. Doktor muayene etti ama rahim ağzında açılma yok, suni sancı verelim dedi. Hocam, rahim ağzında hiç açılma yokken suni sancı verilir mi?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba, geçmiş olsun. Gebeliğin sonlandırılması gereken durumlarda rahim ağzında açılma yoksa bile ilaçlarla bunu sağlamak mümkün. Yani rahim ağzında hiç açılma olmasa bile suni sancı verebiliriz.

İyi günler hocam, 38 hafta 4 günlük hamileyim, bugünkü kontrolde bebeğn suyu azalmış dediler. Hastaneye yatırıp suni sancıyle doğumu başlatacaklarını söylediler. Muayenede rahm ağzı açılmamış, açılma olmadan suni sancı veriliyor mu?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

İyi günler, normalde doğum eyleminin kendiliğinden başlamasını bekliyoruz. Rahimde kasılmalar ki bunlar sancı olarak ifade edilir, su gelmesi ya da kanamanın olması doğumun başladığının başlıca işaretleri. Eğer anne ve bebek açısından her şey yolunda ise bu belirtilerden her hangi birinin kendiliğinden başlamasını bekliyoruz. Ancak suyun azalması gibi bir durum saptanmışsa bu haftalarda gebeliğe devam etmek açısından bazı riskler oluşabilir. Böyle bir durumda rahim ağzında açılma olmasa bile bunu sağlamak için suni sancı verilebilir.

Uzay hocam iyi günşer. 40 hafta 5 günlük hamileyim, bu benim ilk hamileliğim. Doktorum iki gün içinde doğum başlamazsa sunisancı ile doğumu başlatacağını söyledi. Bugünkü muayenede rahimde açılma yok dedi. Açılma olmadan suni sancı veriliyormu hocam bebeğe bir zararı olmazmı?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba, geçmiş olsun. İki amaçla suni sancı verilir. Doğum sancıları başlamamışsa başlatmak için ya da doğum sancıları başlamış ama yetersiz kalmışsa bunları yeterli hale getirmek için. Sizin durumunuz ilk amaca hizmet edecek. Kırk bir haftası tamamlanmış gebeliklerde doğum başlamamışsa suni sancı vererek doğumu başlatıyoruz. Rahim ağzında açıklık yoksa bile bu şekilde bir açılma sağlanıyor. Sağlıklı doğumlar dilerim.

Uzay hocam merhaba, 37 haftalık hamileyim ancak suyum azaldı. Doktorum açılma yok ama bebeği doğurtmak lazım, suni sancı verip doğumu tetikleyelim dedi. Açıklık yokken suni sancı vermek zararlı değilmi?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba, geçmiş olsun. Hamilelikte su azlığı önemli. Sizin durumunuzda haftası itibarıyla artık bizim gelişmiş kabul edebileceğimiz bir bebek. Böyle zamanlarda ben de artan risklerle beraber gebeliğe devam etmek yerine doğum yaptırmayı tercih ediyorum. Açılma olmasa bile suni sancı verilebilir. Suni sancı açılma yoksa açmak, varsa ve rahim kasılmaları düzenli değilse düzenlemek için verilir. Sağlıklı doğumlar dilerim.

Merhaba, Uzay hocam. Kızım 41 haftalık hamile ve doğumu başlamadı. Doktor yarın hastaneye yatırıp suni sancı verecek. Rahim ağzında açılma olmadan suni sancı vermek tehlikeli olmaz mı?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba, geçmiş olsun. Normal doğum için en son bekleme zamanımız 41 hafta. Bu haftaya kadar doğum olmazsa doğumu biz başlatıyoruz. Doğumu başlatmak için rahim ağzında açılma olması şart değil. Zaten açılmayı başlatmak için suni sancı veriyoruz. Kızınıza sağlıklı doğumlar dilerim.

Uzay hocam, geçen hafta 38 hafta 5 günlük hamileliğim esnasında, açıklık yokken suni sancı verdiler ama sonrasında bebek zorlandı deyip sezeryana aldılar. Ben normal doğum istiyordum ama sezeryan oldu. Açıklık olmadan suni sancı verdikleri için oldu bence, siz suni sancıyı açılma olmadan veriyormusunuz?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba, doğumunuz hayırlı olsun. Gebeliğin devamına engel anne ya da bebek kaynaklı bir sorun tespit edersem haftasına bakmadan açılma olmasa da suni sancı veriyorum. Henüz doğumun başlamadığı ve rahim ağzında açıklığın olmadığı hastalarda rahim kasılmalarını başlatmak ve rahim ağzında açılmayı tetiklemek için suni sancı kullanılır. Suni sancı ile doğumu başlatmaya çalıştığım bazı hastalarımda ben de sezaryen yapmak zorunda kalabiliyorum. Sağlıklı günler dielrim.

Merhabalar hocam doktorum perşembe günü günümün dolduğunu hastaneye gitmem gerektiğini söyledi zaten 5 gündür sanci çekiyorum ve sadece 1 cm açılmam var doğumu başlatır mi acaba

Merhaba:şuan 39 uncu haftadayım bebeğim 3800 gr kafası biraz iri ve nst ye girdiğimde hiç kımıldamıyor ve 2 defa nst ye girmek zorunda kalıyorum kafası assada duruyor ama kanala inmemiş daha cuma günü suni sancı verilecek sizce sunci sanci verilince hem acilmam olup hemde bebegin kafasi kanala girip normal doğum olabilirmi

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.