Suni Sancı Nedir, Neden Verilir?

1 Yorum

İyi günler Uzay Bey, kontrollerimin hepsi bitti.Inşallah 3 gün sonra doğuma gireceğim.ama doktor suni sancı vereceğini söyledi. Bu nedir tam olarak vermese doğumda sorun yaşarmıyım bilgi verebilirmisiniz?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 28 Mayıs 2019

Gebeliklerin, ortalama ’i, bazı küçük müdahalelerle sorunsuz şekilde sonuçlanıyor. Ancak zaman zaman anne ve bebeğin güvenliği için doğuma müdahale etmek gerekebilir. Suni sancı uygulaması da bunlardan biri. Doğum zamanında, rahimin kasılmasını sağlayarak doğumu destekleyen hormon, oksitosin hormonudur. Bazı anne adaylarında bu yeterince salgılanmayabiliyor. Bu durumda suni sancı olarak bilinen suni oksitosin takviyesi yapılıyor. Doğumu başlatmak veya doğum aşamasında süreci hızlandırmak amacıyla kullanılabilir.

Meltem Hanım 1 Yorum

Suni sancı alarak normal doğum yapan anneler bunu başkalarına önermiyor ve kendileri de ikinci doğumlarında genellikle sezaryen tercih ettiklerini belirtiyor. Bu neden olabilir.Suni sancıyı ne durumda veriyorsunuz?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 31 Ekim 2018

Doğum zamanı geldiği halde doğum için yeterli kasılmalar oluşmuyorsa anne adayına damar yoluyla serum ile oksitosin hormonu verilerek doğum kasılmalarının başlaması sağlanır. Damardan, serum ile damla damla verilir. İlaçlar dışında elle muayene sırasında rahim ağzının parmakla genişletilmesi ve bu seansta su kesesinin parmak ucuyla rahim içinden sıyrılması da sancıları başlatabilir. Her doğum, kişiye özeldir ve her biri kendi içinde değerlendirilmelidir. Olumsuz tecrübeye sahip kişilerin doğum hikayelerini bilmediğim için yorum yapmam doğru değil.

Ceyda Hanım 1 Yorum

İlk hamileliğimde suyum erken gelmişti ama kasılmalar başlamamıştı doktor suni sancı verelim demişti kabul etmedim sonra sezaryen oldu. Suni sancı nedir ve neden verilir, cevaplarsanız sevinirim. Teşekkürler.

Op. Dr. Uzay Yıldırım 1 Kasım 2018

En basit tabirle; doğum yapmak üzere olan anne adayının, sancı şiddetini arttırmak için damardan verilen oksitosin hormonuna suni sancı diyoruz. Bu sayede rahimin kasılmaya teşvik edilmesi sağlanır. Gebeliğin devam etmesinin, anne ve/veya bebeğin hayatı açısından sakıncalı olduğu durumlarda suni sancı uyguluyoruz.

Hocam suni sancı nedir? Suni sancının verilmesi şart mıdır? Bu durumdan çok korkuyorum.

Op. Dr. Uzay Yıldırım 26 Kasım 2019

Doğum zamanında, rahmin kasılmasını sağlayarak doğumu destekleyen hormon, oksitosin hormonudur. Bazı anne adaylarında bu hormon yeterince salgılanmaz. Bu durumda suni sancı takviyesi yapılır. Genelde gebelikler müdahalesiz bir şekilde sonuçlanır fakat bazı durumlarda suni sancı gibi müdahalelerde bulunmak gerekebiliyor.

Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
kapat
Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.