Endometriozis Hastalığı Nedir? Neden Olur?

Kızım daha 24 yaşında ve aşırı adet kanamaları olması sebebiyle doktora götürdük ve endometriozis teşhisi konuldu. Bu hastalık tam olarak nedir ve neden olur?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Endometriozis, rahmin iç dokusunun rahim dışında olması ile meydana gelen bir problem. Genellikle şiddetli ağrı yapar. Üreme çağı hastalığıdır. Adet öncesi ve menopoz sonrası nadir rastlanır. Sık sık adet, kanamanın fazla olması ve uzun sürmesi endometriozis riskini arttırmakta. Endometriozisin kesin nedeni halen bilinmemekte. Bağışıklık sisteminin, bu hastalığa izin verecek şekilde normalden farklılık gösterdiği düşünülmekte.

ilk bir tersik olduğunda farkettiğimde doktora gitmedim geçiştirdim. Şimdi 1 yılın ardından hamile olamayınca endometriozis hastası oldugumu ögrendim.Endometriozis hastalığı nedir neden olur?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Endometriozisin kesin nedeni halen bilinmemektedir. Bu konuda en yaygın kabul gören teori, adet kanamaları sırasında rahim içindeki dokuların kadının tüplerinden geçerek karın boşluğuna yerleşmesi ve burada gelişimini sürdürmesidir.

Endometriozis nedir, neden olur? Endometriozis hastalarına ne gibi kısırlık tedavileri uygulanıyor?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Rahim boşluğunu döşeyen doku tabakası, normalde sadece rahim içerisinde yer almaktadır. Bu hücrelerin vücutta rahim dışında başka bir alanda yer alması “endometriozis” hastalığı olarak tanımlanıyor. Endometriozise sebep olan genetik bir problem tam olarak ortaya konamamış olmakla beraber, ailesel olarak yatkınlık gösterdiği düşünülmekte.

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.