Endometriozis Hastalığı Nedir? Neden Olur?

1 Yorum

Kızım daha 24 yaşında ve aşırı adet kanamaları olması sebebiyle doktora götürdük ve endometriozis teşhisi konuldu. Bu hastalık tam olarak nedir ve neden olur?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 23 Ekim 2018

Endometriozis, rahmin iç dokusunun rahim dışında olması ile meydana gelen bir problem. Genellikle şiddetli ağrı yapar. Üreme çağı hastalığıdır. Adet öncesi ve menopoz sonrası nadir rastlanır. Sık sık adet, kanamanın fazla olması ve uzun sürmesi endometriozis riskini arttırmakta. Endometriozisin kesin nedeni halen bilinmemekte. Bağışıklık sisteminin, bu hastalığa izin verecek şekilde normalden farklılık gösterdiği düşünülmekte.

Gizem Hanım 1 Yorum

ilk bir tersik olduğunda farkettiğimde doktora gitmedim geçiştirdim. Şimdi 1 yılın ardından hamile olamayınca endometriozis hastası oldugumu ögrendim.Endometriozis hastalığı nedir neden olur?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 24 Aralık 2018

Endometriozisin kesin nedeni halen bilinmemektedir. Bu konuda en yaygın kabul gören teori, adet kanamaları sırasında rahim içindeki dokuların kadının tüplerinden geçerek karın boşluğuna yerleşmesi ve burada gelişimini sürdürmesidir.

Dilek Hanım 1 Yorum

Endometriozis nedir, neden olur? Endometriozis hastalarına ne gibi kısırlık tedavileri uygulanıyor?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 29 Mayıs 2019

Rahim boşluğunu döşeyen doku tabakası, normalde sadece rahim içerisinde yer almaktadır. Bu hücrelerin vücutta rahim dışında başka bir alanda yer alması “endometriozis” hastalığı olarak tanımlanıyor. Endometriozise sebep olan genetik bir problem tam olarak ortaya konamamış olmakla beraber, ailesel olarak yatkınlık gösterdiği düşünülmekte.

Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
kapat
Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.