Endometriozis Kanser Nedeni Midir?

1 Yorum

İyi günler, biraz umuda ihtiyacım var geçtiğimiz günlerde doktor endometriosis teşhisi koydu. Kötü huylu bir şey olmadığını söylese de beni aldı bir şüphe. Bu hastalık kanser nedeni midir?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 29 Mayıs 2019

Geçmiş olsun, endometriozis kanser nedeni değildir. Bu hastalığın kansere döndüğüne yönelik bir bulgu yoktur. Ancak yine de takip sırasında aynı yumurtalık kistlerinde, kanser değerlendirme kriterleri nasıl ise burada da aynı kriterler kullanılmalı. İyi huylu olan çikolata kistinin, kötü huylu olan yumurtalık kanserine dönebileceğini düşünerek, hastanın takip edilmesi ve özellikle şüpheli bir kitle varsa, hastayı da bilgilendirerek, ileri tanı yöntemlerine başvurmak gerekir.

Aydan HAnım 1 Yorum

Uzun süredir kontrollerime aksatmadan gittiğim için ilk endometriozis oldugumu öğrenmem erken evrede oldu.Kistler henüz okadar büyümemişti. Şimdi büyüdü 2 tane oldu.Endometriozis kanser nedeni midir?ilerde kanser olur muyum?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 24 Aralık 2018

Endometriozisi oluşturan bir yumurtalık, kanser de oluşturabilir. Ancak endometriozisin kansere neden olduğunu söylemek doğru olmaz. Son yıllarda yapılan araştırmalarda, çikolata kisti hastalarında yumurtalık kanseri hastalıkları arasında bir sebep-sonuç ilişkisi ortaya konamamıştır.

Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
kapat
Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.