Endometriozis Ultrasonda Görülür Mü?

Hocam merhaba adetlerim çok ağrılı ve kramplı geçiyor. 24 yaşındayım annemde çikolata kisti varmış ergenliğinde bende de bu risk olabilir mi? Bakireyim muayene olamam. Ultrasonla anlaşılır mı?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Endometriozis, diğer bir tabirle çikolata kisti şüphesi yaratan en belirgin şikayetlerden biri, ağrılı adet görme. Ultrason, özellikle yumurtalıktaki çikolata kistlerinin tanısının konulmasında en başarılı yöntem. Çikolata kistlerinin, ultrasonda kendilerine has görüntüleri vardır. Tecrübeli bir hekim bunu kolaylıkla fark eder. Bazı durumlarda, tanıyı kesinleştirmeden önce ultrason tekrarı ya da başka görüntüleme yöntemlerine ihtiyaç duyulabilir. Bununla beraber, laparoskopi adı verilen yöntemle karın içini kamerayla gözlemleyebiliyoruz. Tanıda en kesin yöntem olmakla birlikte, sadece tanı amacıyla bu operasyonu yapmak çok uygun değil. Hem maliyet hem de ameliyata bağlı komplikasyonlar olabilir. Bu sebeple, laparoskopiyi daha çok tedavi için kullanmak gerekir.

Uzay hocam meraba, kızım 18 yaşında ama birsüredir yoğun adet kanaması şikayetleri var.Sürekli halsiz,yorgun.Araştırdım biraz endometriozis olabilirmiş.Endometriozis nasıl teşhis ediliyor ultrasonda görülür mü?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Endometriozis rahatsızlığına sahip kadınlarda görülen ve en az bilinen belirtilerinden biri olan kronik yorgunluk sendromu. Hastalık, kişide sürekli yorgunluk hissi ve odaklanma problemlerine yol açabiliyor. Bunun yanı sıra en önemli belirti adetlerde ağrının olması. Şiddetli sancıların olduğu adetlerde endometriozis olması ihtimali yüksek.

Çikolota kisti yani endometirozis tanısını nasıl koyuyorsunuz?Ultrasonda endometriozis görülür mü?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Muayenede rahim arka bağında ağrılı şişliklerin farkedilmesi ya da yumurtalıklarda hassas kitle saptanması yol gösterici olabilir. Ultrason ile özellikle yumurtalıktaki çikolata kisti tanısı yüksek başarıyla konur. Çikolata kistlerinin ultrasonda kendilerine has bir görünümü oluyor. Deneyimli bir doktor tarafından tanı kolaylıkla konulabilmekte.

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.