Endometriozis Ağrısı Nasıl Geçer?

21 yaşındayım adet zamanlarımda sanki kasığıma bir şey saplanıyor gibi kramp tarzında bazen yanma yapan ağrılar oluyor. Bu ağrılar sebebiyle doktora gittik ve büyük olaslıkla çikolota kisti dedi doktor ama kesin tedaviye hemen başlamadı biraz gözlemlemek istedi bu ağrıları tedaviye kadar nasıl geçirebilirm?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Normalde sadece rahim içinde bulunan, her adetle birlikte atılan endometrium dokusu, bulunduğu bölgelerde adet benzeri kanamalara yol açarak şiddetli ağrılara neden olabiliyor. Buna çikolota kisti veya endometriozis diyoruz. Tedavisi doktorlar arasında bireysel farklılık gösterebilir. Hangi tedavinin uygulanacağına, rahatsızlığın şiddeti, neden olduğu şikayetler ve hastanın durumuna göre karar verilmeli. Uzun yıllar süren şiddetli ağrılar varsa geç kalmadan ilaç veya cerrahi tedaviler uygulanmalı.

Doktor bey benim sorum,çikolata kisti-endometriozis ağrısı nasıl geçer?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Endometriozis hastalığında, her kadını kendi durumuna göre değerlendirmek gerekir. Bazen ağrıya eşlik eden şiddetli kanamalar olur ve kistlerin alınması gerekir, bazen de kistler alınmadan tedaviye devam edilebilir. Endometriozis, hayat boyu takip edilmesi gereken bir hastalıktır.

Hocam ben bu ağrıları çekmekten artık usandım .Çikolata kisti teşhisi konalı 1 sene oldu ama ben hala alışamadım bu hastalğa.Endometriozis ağrısı nasıl geçer?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Ağrı kesici ilaçları, ağrıların azaltılması için kullanıyorum. Bu ilaçlar, ağrıyı kesebilir ama bizim için önemli olan odakları geçirmediği için şikayetler devam edebilir. Tedavisinde doğum kontrol hapları, GnRH analogları, progesteronlar kullanıyoruz.

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.