Endometriozis Ağrısı Nasıl Geçer?

1 Yorum

21 yaşındayım adet zamanlarımda sanki kasığıma bir şey saplanıyor gibi kramp tarzında bazen yanma yapan ağrılar oluyor. Bu ağrılar sebebiyle doktora gittik ve büyük olaslıkla çikolota kisti dedi doktor ama kesin tedaviye hemen başlamadı biraz gözlemlemek istedi bu ağrıları tedaviye kadar nasıl geçirebilirm?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 24 Ekim 2018

Normalde sadece rahim içinde bulunan, her adetle birlikte atılan endometrium dokusu, bulunduğu bölgelerde adet benzeri kanamalara yol açarak şiddetli ağrılara neden olabiliyor. Buna çikolota kisti veya endometriozis diyoruz. Tedavisi doktorlar arasında bireysel farklılık gösterebilir. Hangi tedavinin uygulanacağına, rahatsızlığın şiddeti, neden olduğu şikayetler ve hastanın durumuna göre karar verilmeli. Uzun yıllar süren şiddetli ağrılar varsa geç kalmadan ilaç veya cerrahi tedaviler uygulanmalı.

Nil Hanım 1 Yorum

Doktor bey benim sorum,çikolata kisti-endometriozis ağrısı nasıl geçer?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 27 Kasım 2018

Endometriozis hastalığında, her kadını kendi durumuna göre değerlendirmek gerekir. Bazen ağrıya eşlik eden şiddetli kanamalar olur ve kistlerin alınması gerekir, bazen de kistler alınmadan tedaviye devam edilebilir. Endometriozis, hayat boyu takip edilmesi gereken bir hastalıktır.

Serra Hanım 1 Yorum

Hocam ben bu ağrıları çekmekten artık usandım .Çikolata kisti teşhisi konalı 1 sene oldu ama ben hala alışamadım bu hastalğa.Endometriozis ağrısı nasıl geçer?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 24 Aralık 2018

Ağrı kesici ilaçları, ağrıların azaltılması için kullanıyorum. Bu ilaçlar, ağrıyı kesebilir ama bizim için önemli olan odakları geçirmediği için şikayetler devam edebilir. Tedavisinde doğum kontrol hapları, GnRH analogları, progesteronlar kullanıyoruz.

Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
kapat
Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.