Rahim Ağzı Kanseri Tedaviden Sonra Tekrarlar Mı?

teyzemi rahim ağzı kanserinden kaybettik bu yüzden annem de ben de düzenli olarak kontrollerimizi yapıyoruz. Teyzem ilk başta kanserini yenmişti fakat tekrar nüksetti.bu kanser tipi hep tekrarlar mı?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Kaybınız için üzgünüm. Rahim ağzı kanseri jinekolojik kanserler arasında sık görülenlerden biri. Hastalık, çok fazla bulgu vermeyebiliyor, bu yüzden mutlaka düzenli kontrollerin yapılması gerekir. Farkındalığınızın olması güzel. Erken evreli kanseri olan kadınlarda birincil tedavi seçeneği ameliyattır. İlerlemiş safhada olan kadınlarda ışın tedavisi uygulanır. Ne yazık ki erken teşhis durumunda da, tedavi sonrasında hastalığın tekrarlama olasılığı var, ama çok düşük. İleri safhalarda, tedavi sonrası için risk daha da artmakta. Bu yüzden rahim ağzı kanser taraması olan smear testine 21 yaşından itibaren yapılmasını öneriyorum. Cinsel yaşamı başlamamış olan bakire kadınlarda bu testi yapmıyoruz. Hastalarımıza, 30 yaş ve üzerinde ise smear ile beraber HPV taraması yapıyoruz. Smear testi 65-70 yaşına kadar devam ettirilir ve son 10 yılda yapılan smear testleri temiz ise artık test yapılmaz.

Rahim ağzı kanseri hastalığından ölümün önlemek mümkün mü, yani bu kansere birkez yakalandıktan sonra tedavi olduğumuzda kanser tekrarlar mı?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Serviks kanseri ayrıca, kanser hücrelerini öldürüp yayılımlarını önlemek üzere radyoterapi, kemoterapi ya da her ikisi birden kullanılarak tedavi edilebilir. Kanserin evresine bağlı olarak radyoterapi, dışarıdan, içeriden, ya da ikisi birlikte uygulanabilir. Tedaviniz tamamlandıktan ve gerileme döneminde olduğunuz belirlendikten sonra yakın takibe alınırsınız. Düşük de olsa hastalığın tedavi sonrasında nüksetme ihtimali bulunmakta. Bu nedenle, doktorunuzun uygun gördüğü aralıklardaki kontrollere gitmeniz önemlidir.

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.