Endometriozis Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Çikolata kisti ameliyatı olmayı düşünüyorum. Süreci ve ameliyatın ne kadar süreceğini merak ediyorum.Bilgi verebilirseniz çok sevinirim. Teşekkürler şimdiden.

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Çikolata kisti için yapılan ameliyatlar birden fazla türde olabilmekte. Kistin türüne, boyutuna, sayısına göre süre de farklılık gösterir. Laparoskopi tekniğiyle yapılan ameliyatlar genellikle 1 – 1,5 saat sürmekte. Açık ameliyatlarda ise bu süre biraz daha uzayabilir. Kistlerin yanında rahimin veya yumurtalıkların alınması da söz konusu ise işlemin süresi artar.

Endometriozis hastasıyım ilk teşhis edildiğinde 3 cm di. 1,5 yıl içinde sürekli büyüdü ve şimdi 8 cm,doktor ameliyat diyor. Endometriozis ameliyatı kaç saat sürer?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Endometriozis ameliyatları hem laparoskopik hem de açık ameliyat olarak yapılabilmekte. Laparoskopi mi yoksa açık ameliyat mı yapılması gerektiğine, kistin boyutuna ve hastanın çeşitli özelliklerine göre karar vermek gerekir. Ameliyat, ortalama 1-1,5 saat sürmekte.

19 yaşındayım çikolata kisti teşhisi konduğunda 17 yaşındaydım doktor doğum kontrol hapı vermişti ama ben kullanmadım. Şimdi de cezasını çekiyorum. Ameliyat olmam lazımmış artık. Acaba bilgi verebilir misiniz bu ameliyat kaç saat sürer?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Geçmiş olsun. Endometriozis ameliyatını kapalı ameliyat ve açık ameliyat olarak iki şekilde gerçekleştiriyorum. Kapalı ameliyatı, laparoskopi tekniğiyle yapıyorum. Ameliyat yaklaşık 1-1,5 saat sürüyor. Açık ameliyat, biraz daha uzun sürebiliyor. Ancak sizin durumunuzda ameliyat öncelikli tedavi seçeneğim olmaz.

Annem Pazartesi günü ameliyata alınacak. Endometriozis ameliyatı ortalama kaç saat sürer?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Endometrioziste genellikle tercih ettiğim ameliyat şekli, laparoskopi dediğimiz karından optik aletlerle gerçekleştirilen teknik, yani kapalı ameliyat. Ameliyat süresi, yaklaşık olarak 1 ila 1,5 saat arasında değişmekte. Gerektiği durumlarda açık ameliyat da yapıyorum.

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.