Endometriozis Nasıl Tedavi Edilir?

Selamlar Uzay Hocam sitenizde paylaştınız mı detaylı incelemedim soruyla ulaşmak daha kolayıma geldi. 1 çocuğum var ve 1 ay önce doktor kontrolümde endometriozis teşhisi koyuldu. Ağrılarım sebebiyle gitmiştim. Bu hastalığın tedavisi nedir siz nasıl tedavi ediyorsunuz?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Şikayetlerinizi azaltmak için uygulanacak tedaviyi, klinik durumunuza, çocuk isteminize, hastalığın evresine göre belirlemek gerek. Endometriozis hastalığı, kısırlığa neden olmuyor ise genellikle ağrı için tedavi uyguluyorum. Daha ileri evrelerde olan çikolata kisti (endometriozis) hastalarına sadece ilaç tedavisi, cerrahi tedavi veya hem cerrahi hem de ilaç tedavilerini içeren kombine tedaviler uygulayabiliyorum.

Merhaba Uzay Bey, 23 yaşımda çikolata kisti teşhisi konulduktan sonra ağrılarımdan kurtulmak için kulaktan duyma ne kadar şey varsa denedim.Hiçbirşey işe yaramadı.Çikolata kistini nasıl tedavi ediyorsunuz?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Geçmiş olsun. Çikolata kisti tedavi edilebilen bir hastalık. Tedavisinde kullanılacak yönteme karar vermeden önce, hastanın öyküsünü, şikayetlerini dinlemek önemli. Bunu gözeterek, ilaç tedavisi uygulayabildiğim gibi, kimi hastalarıma cerrahi müdahale yapıyorum. Başarıyla uygulanmış bir ameliyat sonrası, hastalığın tekrarı nadir görülür.

Hocam iyi günler son 2 yıldır endometriozis rahatsızlığım var.Çikolata kisti de diyorlar.İlaç kullandım ama ağrılarım sancılarım kanamalarım geçmedi.Endometriozis nasıl tedavi edilir?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Geçmiş olsun. Endometriozis’in tanı ve tedavisi; hastanın yaşı, gebelik isteği ve şikayetleri dikkate alınarak planlanmalı. Şiddetli periyodik ağrı, adet sırasında yoğun kanama, kısırlık ve ilişki sırasında ağrı gibi şikayetler varsa bir kadın hastalıkları uzmanına görünmenizi tavsiye ederim.

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.