Kızlık Zarının Şekli ve Tipi Nasıl Olmalıdır?

Kızlık zarının belli bir şekli veya tipi var mı, bazı kadınlarda bakire olsalarda kanama olmadığını duyuyorum benim de başıma gelir mi? Böyle bir durumda eşim olacak kişiye bunu nasıl açıklayabilirim?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Kızlık zarı, vajina girişinden yaklaşık 1 cm içerde bulunur. Bu ince perdenin ortası adet kanının akması için açık bir halka şeklinde. Yani girişi tamamen kapamıyor. Kızlık zarının şekli, elastikiyeti, yeri ve kalınlığı her kadında aynı olmaz. Dolayısıyla ilk ilişki sonrası kanamanın miktarı veya olup olmaması da bu zarın yapısına ve şekline göre değişiklik gösterir. Nadiren de olsa ortası halka şeklinde açık olmayan, hatta kapalı olan tipleri de bulunabilir. Bazı kadınlarda esnek yapıda olması sebebiyle, ilişki olsa bile yırtılmayabilir veya kanamayabilir.

Kızlık zarı tipleri nasıldır herkeste aynı mıdır, nasıl olmalıdır?İdeali nedir?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Kızlık zarı türleri, şekilleri kişiden kişiye değişir ve bu farklılık anormal kabul edilmez. Halka şeklinde, bölmeli, yarı bölmeli, yarımay şeklinde, çok delikli, deliksiz formları mevcuttur. Deliksiz kızlık zarı olan kişilerde zarın, ameliyatla açılması gerekmekte.

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.