Yumurtalık Kisti Neden Olur, Tedavisi Nedir?

Uzay hocam meraba, bundan 1 ay kadar önce 5 santim olan kistim şimdi 5,5 santim olmuş. Çok ciddiye almıyordum ilk başta ama korkmaya başladım. Bu kist neden oluyor ameliyat olmak mı gerekir?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Menopozda olmayan kadınlarda, yumurtalıklar sürekli çalışma halinde. Kadınlarda sağlı sollu olmak üzere 2 adet yumurtalık var ve beyinden aldığı emirler doğrultusunda hormon ve yumurta üretiyor. Ancak bazen beyinle yumurtalık arasındaki iletişim bozukluğundan dolayı yumurtalık kistleri ortaya çıkıyor. Bu kistler masumdur ve kendiliğinden küçülür. Biz bunlara fonksiyonel kist deriz ve genellikle ameliyat etmeyiz. Ancak bazen de beyin-yumurtalık faaliyetleri dışındaki sebeplerle yumurtalıklarda kistler oluşur ki işte bunları ameliyatla almak gerekir. Çünkü bunların bazıları kötü huylu kistlerdir.

Bende yumurtalık kisti var. 3 cm çok büyük değil. Yumurtalık kisti neden olur ve tedavisi nedir hocam?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Kadınların hormon düzeylerinin sık sık değişmesi ve genetik faktörlerin etkisine bağlı olarak yumurtalık kistleri oluşabiliyor. Ultrason ve hormonel testler yardımıyla, kistlerin yapısı ve iyi/kötü huylu olup olmadığını tespit edebiliyoruz. Kistin durumuna göre, ilaç tedavisi ya da ameliyat gerektirebilmekte.

Merhaba benim 3,5 cmlik kistim var. Sürekli kahverengi akıntım oluyor. Yumurtalık kisti neden olur tedavisi nedir?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Bunlar her kadında olabilen yumurtalıkların dış yüzeyindeki hücrelerden gelişen zararsız kistlerdir. Genellikle, kendiliğinden kaybolurlar. Eğer bir-iki ay içinde kaybolmadıysa doğum kontrol hapı veriyorum. Bu haplarla kistler en az iki-üç, en fazla altı ay içinde kaybolur. Yine kaybolmuyorsa o zaman daha detaylı araştırmak gerekir.

Mrb hocam, bnm 2 ay önce yumurtalık kisti cıkmıstı 3 cm di dogum kont hapı kulandım gecti 1 ayda ondan sonra klomn kulandım klomn kist yaptı bnde adet olunca gidicem tabi insallh olmamda kist gitmemişşse dogum kont hapı mı kullanmalıyım yeniden?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Basit yumurtalık kistleri genellikle kendiliğinden oluşup kaybolabilmektedir. Uzun süredir mevcut olan kistler ise, şikayet ve belirtiler değerlendirilerek tedavisi planlanır.

2,5 cm kist çıktı hocam bu bir ayda geçer mi? Çocuk çalışmalarına başlamayı düşünüyorduk. Şimdi yumurtalık kisti çıktı.. tedavisi nedir hocam?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Yumurtalık kistleri genel olarak doğurganlığı etkilemez ama bazen düzenli yumurtlamaya engel olabilir. Eğer bir-iki ay içinde kaybolmadıysa doğum kontrol hapı kullanımı gerekir.

Yumurtalıklarımın birinde 3 diğerinde 5 cm lik 2 tane kist olduğu tespit edildi. Bu neden olur, tedavisi nedir?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Yumurtalık kistleri, çoğunlukla yumurta üretimi sırasında oluşan, basit yumurta (follikül) kistleridir. Adet döneminde büyüyen yumurta bazen atılmaz ve kistleşir, yaklaşık 4-5 cm kadar büyür. Eğer bir kaç ay içerisinde kendiliğinden yok olmazsa doğum kontrol hapı verilerek tedavi edilir.

Yumurtalık kistlerini bitkisel çaylar geçirir mi,başka tedavisi var mı ve nedir?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Yumurtalık kistlerinin oluşumunda en çok karşılaştığımız nedenler, hormonal düzensizlikler. Çoğu over kisti iyi huyludur. Ancak kötü huylu olanları da mevcuttur. Bu nedenle öncelikle bir doktor muayenesinden geçilmesi ve takip edilmesi gerekir. Sonuçlara göre gerekli görülmesi halinde, kistlerin küçülmesi için ilaç tedavisinin başlatılması gerekir.

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.