Erzincan Kürtaj

Kürtaj Nerede ve Nasıl Yapılmalı?
Kürtajın, hijyenik ortamlarda, deneyimli ellerde ve gizliliğin korunduğu bir yerde;

Kısacası, güvenilir koşullarda ağrısız bir şekilde yapılması gerek.

İsteğe Bağlı Kürtaj Yapılıyor mu?

  • Kürtaj, anayasal bir hak. Yasa dışı bir durum değil.
  • On haftayı geçmemiş gebelikler, kadının isteğine bağlı olarak kürtajla alınabilir.
  • On sekiz yaşını doldurmamış kadınlarda kürtaj yapılabilmesi için veli ya da vasi onayı gerekir.

Merhaba, geçmiş olsun.

Ben Op.Dr.Uzay Yıldırım,

Muayene, anestezi (lokal anestezi ya da sedasyon), vakum kürtaj ve 10 gün içinde yapılacak kontrollerin fiyatı;

8 haftadan küçük gebeliklerde: 1500 TL

8-10 hafta arası gebeliklerde: 1750 TL

Misafirlerimizin Yorumları

Kürtaj Hakkında Detaylı Bilgi

Kürtaj İşlemi Nedir?

*Kürtaj, rahmin içine yerleşmiş bir gebeliğin küret ile kazınması anlamına gelmektedir. Günümüzde kürtaj işlemi artık kazıma yöntemi ile değil çoğunlukla vakumlama yöntemi ile yapılmaktadır.

 

Vakumlu Kürtaj Nasıl Yapılır? 

*Vakumlu kürtaj işlemi, plastikten yapılmış tek kullanımlık bir kanülün yine plastikten yapılmış bir enjektör ucuna takılması ve bu kanülün rahim içerisine yerleştirilip enjektör yardımıyla vakumlanması ile yapılır. Kısa sürede ve genellikle sorunsuzca sonuçlanan hijyenik ve başarılı bir yöntemdir.

 


Gebelik Haftamı Nasıl Hesaplayabilirim?

*Gebelik de hafta hesabı yapılırken sın adet tarihinizin ilk gününden hesaplamanız gerekir. Gebelik başlangıç tarihi son adetin ilk günü olarak kabul edilir. Ama unutmamak gerekir ki gebelik haftası hesabı yapılırken kesin sonuç ultrason ile yapılan muayene sonucu belli olacaktır.

*Gebelik sonlandırmak için yasal süre on haftadır. On haftayı geçmiş ama anne ya da bebeğin sağlığını olumsuz etkileyen durumlarda oniki haftaya kadar işlem muayenehane şartlarında yapılabilmektedir.

 

Erzincan’da Kürtaj İşlemini Kendi İsteğimle Yaptırabilir miyim?

*On sekiz yaşından büyük ve gebeliği on haftayı geçmemiş her kadın kendi isteği ile kürtaj işlemi yaptırabilir. Yasalar evli çiftlerde kürtaj işlemi için her iki tarafında onayı olması zorunluluğunu getirmektedir. Bence her kadın kürtaj ile ilgili kararını kendisi verebilmelidir.

 

Kürtaj İşlemi Yaptırmak İçin En Uygun Yer Neresidir?

*Kürtaj işlemi, gebelik oniki haftayı geçmedikçe muayenehane şartlarında yapılan bir işlemdir. Gebelik oniki haftayı geçmemiş olsa da işlemi hastane de yapmamız gereken durumlar olabiliyor. İşlem yapılacak hastamız bir yıldan daha kısa süre önce sezaryen doğum yapmış, akciğer ve kalp hastalıkları olan ya da yakın zamanda aspirin ve türevi bir kan sulandırıcı kullanmış olan hastalarda işlemi hastane şartlarında yapmak uygun olacaktır.

 

Kürtaj İşlemi Öncesi Nelere Dikkat Etmeliyim?

*Kürtaj öncesi tıbbi geçmişinize ait tüm önemli bilgileri bana aktarmalısınız. Mevcut bir kronik hastalığınız ya da bu hastalığa bağlı sürekli kullandığınız ilaçlarınız varsa, uyuşturucu, alkol ya da sigara bağımlılığınız varsa, yakın zamanda aspirin ve türevi bir kan sulandırıcı ilaç aldıysanız ve alerjik bir durumunuz varsa bu durumları muhakkak belirtmelisiniz.

*Kürtaj işlemi lokal ya da sedasyon anestezi ile yapılmaktadır. Lokal anestezi de sizi uyutmuyoruz sadece işlem yapılacak bölgeyi uyuşturuyoruz. Bu sebeple genellikle normal doğum yapmış kadınlar için uygun bir anestezi türüdür. Sedasyon (derin uyku hali) anestezi de işlem öncesi beş saat su ve sigara dahil hiçbir şey yiyip içmemeniz gerekmektedir.

Kürtaj İşlemi Sonrası Nelere Dikkat Etmeliyim?

*Kürtaj işlemi sonrası yaklaşık bir hafta, on beş gün arası adet kanamasına benzer ağrı ve kanamalarınız olabilir. Bu siz endişelendirmesin. Size vereceğim reçete de yazan antibiyotiği kutu bitene kadar, ağrı kesiciyi ağrınız oldukça içmelisiniz. 

*İşlem sonrası on beş gün kadar havuz ve denize girmeyiniz. Üç hafta kadar cinsel ilişki yasağınız var. Kürtajı takiben üç ile altı hafta arasında adetinizi görmeye başlayacaksınız.

*Kürtaj işleminden on gün sonra kontrole gelebilirsiniz.

*Kürtaj sonrası yeniden gebe kalmanızda kürtajdan kaynaklı bir sıkıntı olmaz.

*Gebe kadının kan grubu Rh negatif ve partneri Rh pozitif ise kürtaj sonrası mutlaka kan uyuşmazlığı iğnesi yapılması gerekir. Bu iğnenin yapılma amacı mevcut gebelik değil, sonra ki gebeliklerde ortaya çıkabilecek kan uyuşmazlığı riskini ortadan kaldırmak içindir.

 

Kürtaj Sonrası En Uygun Korunma Yöntemi Hangisidir?

*Gebelikten korunmak için pek çok korunma yöntemi bulunmaktadır. Bunlardan en çok kullanılanı ve en etkili olanları doğum kontrol hapları veya spiraldir. Arzu eden hastalarıma işlem sırasında spiral takabiliyorum. Kendisi işlem için uyumuşken spiral tatbiki yapmak en uygun tercih oluyor.

 

Erzincan Kürtaj Fiyatı 

*Kürtaj fiyatı hastamızın tıbbi geçmişi ve gebelik hafta ve durumuna göre değişkenlik gösterebilmektedir. 

Erzincan’ın İliç, Kemah, Kemaliye, Otlukbeli, Refahiye, Tercan ve Üzümlü ilçelerinden de kürtaj işlemi için gelebilirsiniz.

Devamını Oku
Soru Sor