Gebelik

Gebelik hakkında herkes bir şeyler biliyor elbette.

Bir çok kadının, bizzat kendi deneyimleri yanında tanıklık ettiği gebelikler var.

Konuşulanların hiç biri palavra değil. Ancak acaba, bunca şeyin tamamı, tek bir gebenin başına geliyor mu?

Cevap: hayır.

Gebelikle ilgili genel bilgileri her yerde bulabilirsiniz ama sizin gebeliğinize özel olanları kolayca ayırt edemezsiniz.

İşte bunun için gebelikte doktor kontrolünde olmak çok önemli.

Gebelikle ilgili, benim genel yaklaşımlarım site içeriğinde yer alıyor, acaba sizi hangileri anlatıyor?

14 Sıkça Sorulan Sorular
Uzay hocam iyi günler dilerim. Ben 28 yaşındayım ve muhasebecilik yapıyorum. Yaklaşık 2 yıllık evliyiz ve eşim korunuyor. Artık bebek istiyoruz, hamilelik öncesi neler yapmam gerekiyor?
Op.Dr.Uzay Yıldırım
Merhaba, iyi günler. Ailenizi genişletme kararınızı kutluyorum. Gebelik öncesi hazırlıklarda en önemli basamak, bilinen kronik hastalıkların güncel durumu, kullanılan ilaçların tedavi dozlarının güncellenmesi oluyor. Ayrıca bağışıklama için kan testleri yapıp folik asit kullanımına başlamalıyız. Şimdiden sağlıklı gebelikler ve doğumlar dilerim.
Merhaba uzay hocam, tüp bebekle hamile kaldım, şu an 34 hafta 3 günlük ikiz bebeklerim var. Düne kadar her şey yolunda idi ama dünkü kontrolde kız olanın erkek olana göre daha küçük olduğunu ve etrafındaki sıvının azaldığını öğrendim. Doktor doğum için fazla beklemeyebileceğimizi yakın zamanda doğumun olabileceğini söyledi ve akciğer geliştirici iğne yapıldı. Bu kadar erken olacak bir doğumda bebeklerim zarar görebilirmi diye endişe ediyorum, bu konuda sizin yaklaşımınız nasıl?
Op.Dr.Uzay Yıldırım
Merhaba, geçmiş olsun. Tüp bebek tedavilerinde ikiz gebelikler biraz daha fazla oluyor ve ikiz gebeliklerde doğumlar biraz daha erken olabiliyor. Aynı rahimi paylaşan çift yumurta ikizlerinin büyümelerinin aynı hızda olması gerekmez. Biri diğerinden farklı olabilir bu sorun değil. Ama tekil gebeliklerde olduğu her hangi birinin suyunun azalması önemli bir durum. Suyu az olan bebekte gelişmeyle ilgili bir sorun yaşanabilir. Bu gibi durumlarda, hele ki sizin gibi 34 haftayı aşmış gebeliklerde, suyu azalmış da olsa haftası itibariyle yaşama şansı çok yüksek olan bir bebek olduğu için, doğumu o bebeğe göre planlıyorum. Her ne kadar kitaplar 34 haftadan büyük gebeliklerde akciğer geliştirici iğnenin gerekli olmadığını yazsa da ben de bu durumda bu iğneyi yaptırmayı doğru bulurum. Bu gibi bir durumda yakın takiple erken bir doğum planlarım, tabii doğumun yapılacağı yer de çok önemli. Yenideoğan yoğun bakım koşullarının yeterli olduğu bir hastane olmalı. Sağlıklı doğumlar dilerim.
Hocam, yaklaşık 1 yıl önce bebeğim karnımda öldü, o zmana 8 haftalıktı ve doktorum aldı. Şimdi yeniden hamileyim bugün bebeğin kalp atışlarını gördük ve doktorum 2 hafta sonra büyüme kontrolüne çağırdı. Çok endişeliyim bişey olacak diye. Sigara içiyorum ama bırakacağım, şu ana kadar içtiğim sigaralar bebeğime bişey yapmışmıdır?
Op.Dr.Uzay Yıldırım
Merhaba, yeni gebeliğiniz hayırlı olsun. Gebelikte 4 yasağım var; sigara, alkol, uyuşturucu ve kilo. Bunları kullanınca mutlaka bebeklere bişey olacak diye bir kural yok ama kullanmamak, kullanmaktan daha iyidir. Her gebeliğin kendi hikayesi var ve her gebelikte bazı riskler mevcut olmakla beraber gebeliklerde en sık başımıza gelen durum; mutlu son. Sigarayı bırakıp içinizi ferah tutup doktorunuza güvenin. Sağlıklı gebelikler dilerim.
Hocam merhaba, ilk hamileliğim, şu aralar 25 hafta civarındayım. Kontrollerimi yapan doktor, şeker testi istedi ama etrafımdakiler sakın yaptırma bebek zehirlenir diyorlar. kafam çok karıştı, siz ne öneriyorsunuz?
Op.Dr.Uzay Yıldırım
Merhaba, gebeliğiniz hayırlı olsun. Gebelikle beraber kadınlarda karbonhidrat metabolizmasında bir takım değişiklikler oluyor ve sonuçta insülin direnci gelişiyor. Bu da, bazı gebelerde kan şekerinde yükselmelerle sonuçlanıyor. Annenin kan şekeri yükseldiğinde rahimdeki bebeğin de kan şekeri yükselir ve bebek bundan olumsuz etkilenir. Gebeliği esnasında kan şekerini kontrol edemeyen gebelerin kim olduğu ve bunlara yakın takip yapılması gerektiğini hamileliğin 24-28. haftaları arasında yaptığımız şeker tarama testi ile anlıyoruz. Eğer sonuçlar olumsuz çıkarsa, sık aralıklarla kan şekeri düzeylerini kontrol edip, yükselme olursa diyet ya da insülinle müdahale ediyoruz ki bebek zarar görmesin. Ben şeker tarama testi yaptırmak istemeyen gebelerime, sık aralıklarla açlık kan şekeri ve tokluk 2. saat kan şekeri takipleri yapıyorum ve yükselmeleri kaçırmamış oluyorum. Doktorunuzla bu şekide de konuşabilirsiniz. Sağlıklı gebelikler ve doğumlar dilerim.
Hocam ii günler. hamile olduğumu öğrendim ve çok mutluyum. Bir süredir beklediğimiz bir haberdi. Size sorum şu, bulunduğum şehirde riskli gebelik uzmanı yok, ben sağlıklı bir kadınım ve yaşım 26, illaki riskli gebelik uzmanına mı gitmem gerek, yoksa yakınımızda çok sevilen ve çok başarılı olan kadın doğumcular yeterli olur mu?
Op.Dr.Uzay Yıldırım
İyi günler, hayırlı olsun bu güzel haber. İnsanlık tarihiyle aynı yaşa sahip gebelik ve doğum sürecinde elbette bazı aksilikler olabilir ve daha ileri bir uzmanlık eğitimi almış doktorlara ihtiyaç duyulabilir. Ancak bu durum çok sık karşılaşılan bir durum değil. Çok büyük oranda hamilelikler sorunsuz geçer ve mutlu son gerçekleşir. Kadın doğumcuların hepsi gebe takibi ve doğum konusunda son derece yeterlidir ve takipleriniz esnasında riskli bir durumu saptayıp sizi riskli gebe uzmanına yönlendirecek kapasiteye sahiptir. Çevrenizdeki kadın doğumcular arasından içinizin ısındığı birine takiplerinizi yaptırabilirsiniz. Burada en önemli etken yakın hissetmeniz. Sağlıklı gebelik ve doğumlar dilerim.
hocam, 14 haftalık hamileyim ve eşimle kan uyuşmazlığımız var. Bazı doktorlar ayda bir uyuşmazlık testi yapılmalı diyor bazıları da 28. haftada yapılması ve iğne vurulması gerek dediler. Eksik bişey olsun istemiyorum, sizin düşünceniz nedir?
Op.Dr.Uzay Yıldırım
Merhaba gebeliğiniz hayırlı olsun. Kan uyuşmazlığı durumunda gebelik başında bir kez kan uyuşmazlığı testi (indirekt coombs) yaptırıp, 28. haftada tekrarlıyorum ve test negatifse koruyucu iğne (anti-D immun globulin) yapıyorum. Ayrıca doğumda da bebeğin kan grubu ile ilgili araştırma yaparak tedaviyi tamamlıyorum. Daha sık olarak kan uyuşmazlığı testi yapmak bana göre çok gerekli değil.Sağlıklı gebelikler dilerim.
Doğum şekline kim karar vermeli?
Op.Dr.Uzay Yıldırım
Doğumun şekli kararında öncelik annede olmalı. Doktor her iki doğum şekli konusunda bilgi vermeli, arzu edilen doğum şekli konusunda kendi önerisini paylaşmalı ama annenin kararına saygı duymalıdır. Bana hangi doğum şeklinin taraftarı olduğumu soruyorlar. Vajinal doğum ya da sezaryen, her ikisi de bir doğum şekli ve ben ikisine de karşı değilim. Vajinal doğuma engel olabilecek bir tıbbi sebep yoksa ve anne vajinal doğum yapmak istiyorsa onu takip ediyorum. Anne sezaryen istiyorsa sezaryen yapıyorum.
İkiz gebelik olarak başlayan ancak ikizlerden birinin ölümünün gerçekleştiği hamileliklerde ne yapılır?
Op.Dr.Uzay Yıldırım
Bu durumda "ölen ölür, kalan sağlar bizimdir" diyoruz. İkizin nasıl başladığı da çok önemli. Bazen tek yumurta bazen de çift yumurta ikizi olarak başlayan hamileliklerde ikiz eşlerinden biri kaybedilir. Bu durumda çoğunlukla bir müdahale yapmadan canlı kalan bebeğin takibi yapılır. Çoğu kez ölen ikiz eşinden kaynaklı kanamalar olabilir ama istrahat dışında bir şey yapılmadan izlenir. Rahimin içini boşaltma çabasını azaltmak ve sakinleştirmek için progesteron içerikli tedavilerden de fayda görülebilir.
Hamilelikte bitki çayı içmek düşüğe neden olur mu?
Op.Dr.Uzay Yıldırım
Bitki çaylarının içeriğini net olarak analiz etme şansımız yok, ancak bazılarının hormon içerdiğini biliyoruz. Bitki çaylarını aşırı olmayan dozlarda içmekte bir sakınca olmaz ama fazla çay tüketmek hamilelikte sorun yaratabilir.
Hamileyken diş tedavisi yaptırmanın zararı olur mu?
Op.Dr.Uzay Yıldırım
Hayır, hamileyken diş ve diş eti hastalıklarının tedavisinin yapılmasının bebeğe ya da gebeye bir zararı olmadığı gibi tam tersi faydası var. Hamilelikte ortaya çıkabilecek erken doğumun risk faktörleri arasında diş ve diş eti hastalıkları bulunur.

Doktorunuza Sorun

Sürtünmeli İlişkilerde Hamilelik Riski
Sürtünmeli İlişkilerde Hamilelik Riski

Spermler, kadının vajinasının içine bırakıldığında rahim ağzı kanalını ve rahim boşluğunu geçerek tüplere ulaşabilir. Kadın vücudunda günlerce canlı kalabilir.

Hamilelikte Vitamin Desteği
Hamilelikte Vitamin Desteği

Vücudumuz, güçlü ve sağlıklı kalabilmek için gıdalardaki vitamin, mineral ve diğer besin maddelerini kullanır.

Gebelikte Kansızlık (Anemi)
Gebelikte Kansızlık (Anemi)

Hamileliğin başında adetten kesilen kadınlarda kan düzeyi yükselir. Ancak sonrasında...

Gebelikte Kalp ve Akciğer
Gebelikte Kalp ve Akciğer

Gebelik süreci hem kalp hem de akciğer hastalıkları üzerinde bir çok değişik etkiye sahiptir.

Düşük (Abortus)
Düşük (Abortus)

Düşüklerde genellikle bebekle ilgili genetik bozukluklar vardır.

Erken Doğum (Preterm Eylem)
Erken Doğum (Preterm Eylem)

Doğumların yaklaşık %10’u erken oluyor. Burada en önemli sorun, prematürite ve maalesef bebek ölümlerinin en sık sebebi.

Hamilelikte Tiroid Hastalıkları
Hamilelikte Tiroid Hastalıkları

Tiroid hastalığına ait belirtilerin gebelikte gözlenen normal belirtilere çok benzer olması (çarpıntı, bulantı, kusma, halsizlik, iştahsızlık) tanı ve tedaviyi geciktirebilir.

Gestasyonel Diyabet (Gebelikte Şeker)
Gestasyonel Diyabet (Gebelikte Şeker)

Gebelikle beraber bazı hormonlar, normalden farklı ve çoğunlukla fazla miktarda salgılanır ve bu durum, kadında insülin direncine ve dolayısıyla anne kanında şekerin yükselmesine sebep olur.

Hamilelik Öncesi
Hamilelik Öncesi

Hamilelikte ortaya çıkabilecek bir çok risk, kadının yaşı ile çok yakından ilgili.

Hamilelikte Metabolik Değişiklikler
Hamilelikte Metabolik Değişiklikler

Hamilelikte metabolizma hızlanır ve daha fazla kalori ihtiyacı olur.

Amniyosentez
Amniyosentez

Amniyosentez, ağrılı ve anestezi gerektiren bir işlem olmadığı için muayenehane koşullarında yapılabilir.

Gebelikte Tansiyon
Gebelikte Tansiyon

Tansiyonu ölçülmemiş bir gebenin kontrolü eksik kalmıştır.

İntra Uterin Gelişme Geriliği, Kısıtlılığı (IUGR)
İntra Uterin Gelişme Geriliği, Kısıtlılığı (IUGR)

Canlı olan herşey gibi bizimde bir büyüme potansiyelimiz var. Bu, bize genlerle aktarılan değiştirilemez bir potansiyel.

NST (Non-Stres Test)
NST (Non-Stres Test)

Bebeğin kalp atımlarının dakikalık sayısına yani nabzına göre yazdırılması ve bunun yorumlanması testi.

Gebelerimi Nasıl Takip Ediyorum?
Gebelerimi Nasıl Takip Ediyorum?

Benim whatsapp foto arşivinde, en çok, çift çizgili, idrarda gebelik testi çubuklarının fotoğrafları var.

Gebelik Takibinde Neler yapılır?
Gebelik Takibinde Neler yapılır?

Gebelik takibinde haftasına uygun olarak yapılması gereken bazı işlemler var. Bunlar bazen kan ve idrar testi bazen de ayrıntılı ultrason olabiliyor.

İleri Yaş Anneliği
İleri Yaş Anneliği

Kadınlar, çoğunlukla 35 yaş öncesinde doğumlarını tamamlıyor.

Dış Gebelik (Ektopik Gebelik)
Dış Gebelik (Ektopik Gebelik)

Dış gebeliklerde tanısal gecikmeler, kanama nedeniyle ölümcül olabilir.

Gebelikte Ne Doğru? Ne Değil?
Gebelikte Ne Doğru? Ne Değil?

Gebelikte ilk kural: Gebeler her zaman haklıdır Gebelikte diğer kurallar: haksız olduğunda, ilk kural geçerlidir.

Gebeler Ne Hisseder?
Gebeler Ne Hisseder?

Gebe için ideal olanı, kendini yakın hissedebildiği ve her an ulaşabildiği, bir kadın doğum doktorunun takibinde olmasıdır.

Gebelikte Seyahat
Gebelikte Seyahat

Doğuma yakın zamanlarda, uzun yolculuklardan kaçınmak, doğumun planlanandan farklı bir şekilde olma ihtimalini azaltır.

Gebelikte Beslenme
Gebelikte Beslenme

Gebelikte yeterli beslenme, hem bebeğin hem de gebenin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde olmalıdır. Gebenin kilo kaybetmesi normal değildir. Gebelikte kilo artışı olur ancak bu artış, aşırı olmamalıdır.

Gebelikte Takip Sıklığı
Gebelikte Takip Sıklığı

Gebelik yaşı, son adet tarihinin ilk gününden başlayarak hesaplanır. Kadının, gebe kaldığından şüphelenmesi ve tanının konması anında gebelik, zaten 4,5-5 haftalık olur.

Gebelik Öncesi
Gebelik Öncesi

Annelik planı yapan kadınlar, bazı özel tedbirler alarak sağlıklı bir gebelik için ilk adımlarını atabilirler.