Kısırlık

İlk kez ya da yeniden bir bebek sahibi olabilmek, ya da olamamak...

Kısırlık, bebek isteyene kadar, doktorlar dahil araştırmayı hiç kimsenin aklına getirmediği bir durum. Son zamanlarda çok az sayıdaki hastanın ortada bir bebek fikri yokken bile buna dair endişe taşıdığına tanık oluyoruz.

Üremeyi, eğitimle terbiye edilemeyen içgüdüsel bir yaklaşım olarak ta tarif edebiliriz. Bazı felsefi yaklaşımlara göre aşk, bunun için var.

Kadın ve erkeğin sağlıklı bir bebek elde etmesinin eskilerde sadece tek bir yolu vardı; cinsel birleşme. Ancak doğal yollarla bebek sahibi olunamıyorsa artık biraz daha karmaşık ama bilimsel olan farklı yollarla da bebek sahibi olunuyor.

Bebek istenen dönemde, bir yıl korunmaksızın ilişkiye rağmen gebelik elde edilememesi, ileri tetkik ve tedavi gerektirir.

Bilinen bir problemin varlığında ya da ileri yaşa sahip çiftlerde, süreyi daha da kısa tutuyoruz.

Kadının yaşı, gebelik söz konusu olduğunda erkeğinkinden daha etkili bir faktör.

Yaşadığımız dönemde tükettiğimiz bir çok katkılı yiyecek, sigara vb. alışkanlıklarımız ve fazla kilo gibi diğer durumlar da üreme performansı üzerindeki diğer olumsuz etkenler. Ama çaresiz değiliz...

 

 

Doktorunuza Sorun

Tekrarlayan Düşükler
Tekrarlayan Düşükler

Tekrarlayan düşükleri olan bir çok kadın, çocuk sahibi olma ve aile kurma hayallerini kaybetmiş gibi hisseder. Ancak birden fazla kez düşük yaşayan milyonlarca kadından biriyseniz umutsuz olmamalısınız.

Kısırlık Sebepleri Ve Tedavisi
Kısırlık Sebepleri Ve Tedavisi

Korunma yöntemi uygulamaksızın, düzenli olarak, yani haftada en az 2 kez, birlikte olan ancak gebelik elde edemeyen çiftlerde ileri incelemelerin yapılması gerekir.

Kısırlık ve Stres
Kısırlık ve Stres

Bu dönem, stresli olunmaması gereken değil, bu stresin farkına varıp bununla mücadelenin doğru yönetilmesi gereken bir dönemdir.

Histeroskopi
Histeroskopi

Histeroskopi, rahim iç yüzeyi (endometrial kavite) ve rahim ağzı kanalının (servikal kanal) bir kamera ile değerlendirilmesi işlemidir.

Tekrarlayan Gebelik Kaybı (TGK)
Tekrarlayan Gebelik Kaybı (TGK)

Tekrarlayan düşükler, bağışıklık sistemi bozuklukları, pıhtılaşma bozuklukları, hormonal hastalıklar, anatomik anormallikler, genetik ve mikrobik sebeplere bağlı olabilir.

Aşılama (İnseminasyon)
Aşılama (İnseminasyon)

Aşılama (inseminasyon), özel tekniklerle hazırlanmış (yıkama), içinde yeteri sayıda sperm hücresi bulunduran erkek menisinin bir tür şırınga (kanül) ile kadın rahiminin içine püskürtülmesidir.

Endometriozis ve Kısırlık
Endometriozis ve Kısırlık

Endometriozis, rahim içinde yer alan endometrial hücrelerin rahim dışında yerleşmesidir.

Tüplerde Tıkanıklık
Tüplerde Tıkanıklık

Tüplerin kapalı olup olmadığı, kapalı ise lokalizasyonu, radyolojik bir inceleme olan, ilaçlı rahim-tüp filmi (histerosalpingografi, HSG) ile anlaşılır. Genellikle ağrısız bir işlemdir ancak bazen rahimde kramplara sebep olarak anestezi gerektirebilir.

Polikistik Over Sendromu (PKOS)
Polikistik Over Sendromu (PKOS)

Nedeni tam olarak bilinmez. Genetik yatkınlığın olduğu, tüm vücudu etkileyen ve tipik olarak ergenlik dönemi ve genç kızlık yıllarında ortaya çıkan hormonal bir hastalıktır.

Yumurtlama (Ovulasyon) Bozuklukları
Yumurtlama (Ovulasyon) Bozuklukları

"Yumurtanın olgunlaşma (follikülogenez) ve atılma (ovulasyon) süreci, beyinden salgılanan hormonların, yumurtalık üzerindeki etkileriyle gerçekleşir."

Kadın Kısırlığı Sebepleri
Kadın Kısırlığı Sebepleri

Yumurtlama azlığı ya da yokluğu (oligo-anovulasyon) ve diğer sebepler...

Kısırlık Araştırması
Kısırlık Araştırması

Kısırlık bir çiftin ortak problemi, mutlaka hem kadın hem de erkeğin muayenesi gerek. Kısırlık sebeplerini tanımak zor ve karmaşık değil.

Kısırlık ve Sebepleri
Kısırlık ve Sebepleri

Çiftlerin, korunmadıkları halde gebe kalamamaları ve çocuk sahibi olamamalarına kısırlık denir.

Kısırlık (İnfertilite) Nedir?
Kısırlık (İnfertilite) Nedir?

Çiftlerin genellikle, ilk aylarda gebe kalma oranları en yüksektir. İlk 3 ayda gebelik olmazsa gebelik ihtimali azalmaya başlar. Kadının yaşı, gebelik etmek açısından en önemli faktördür. Otuzlu yaşların ikinci yarısından itibaren gebe kalma şansı azalır.

Gebe Kalma Şansı Nasıl Artar?
Gebe Kalma Şansı Nasıl Artar?

Kadında gebe kalabilme şansı, adetin başladığı günden sonraki 6-7. günde başlar ve yumurtlamayı takip eden ilk günden sonra azalır.

Gebeliğin Oluşumu
Gebeliğin Oluşumu

Korunmasız bir ilişkiden gebe kalabilme şansı aylık %20 civarındadır.