Vajina Daraltma (Vajinoplasti) Ameliyatı

Vajina Daraltma (Vajinoplasti) Ameliyatı

Vajina gevşekliğinde en önemli etken normal doğum ve gebeliktir. Normal doğumlarda özellikle de iri bebek, uzamış doğum eylemi gibi zorlu doğumlarda hasarlanma daha da fazladır. Sezaryenle doğum yapan kadınlarda da normal doğum yapanlara göre az da olsa hasar oluşur çünkü gebelik boyunca karnın içinde büyüyen bebeğin ağırlığı ile pelvik tabana uygulanan basınç nedeniyle bu bölgedeki kas (levator ani) ve fasyalarda (endopelvik fasya) hasar meydana gelir.

Doğum yapmış kadınlarda en sık yakınma vajinal gevşekliktir.

Vajinal gevşeklik; cinsel ilişki esnasında partnerini hissedememe ve ilişkiden keyif alamama durumudur.

Bu durum, kadında, kendine güvensizlik ve yaşam kalitesinde bozulma olarak kendini gösterir, eşiyle olan ilişkisine de olumsuz yansır.

Kadının yaşam kalitesi üzerinde etkili olan önemli parametrelerden biri de şüphe yok ki cinsel yaşam kalitesidir. Vajinal gevşekliğin tedavisi yani vajinal sıkılaştırma sonucunda kadının özgüveni artar, cinsel yaşam kalitesi ve sonuçta yaşam kalitesi artar.

Genişlemiş vajinaya yeniden sıkılık vermek için yapılan ameliyatlara “vajinal daraltma ameliyatları” (vajina sıkılaştırma, vajinoplasti veya vajen daraltıcı operasyon) isimleri verilir.

Vajinal Sıkılaştırma Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Doktorunuzun talimatları doğrultusunda , dikişlerin bakımı ve pansumanı yapılmalı, verilen ilaçlar düzenli kullanılmalıdır. Bunlarla birlikte hastanın kişisel temizliğine önem vermesi gerekmektedir.

Çok ciddi ağrılar olmamakla beraber hafif ağrı, şişlik ve lekenme olabilir.

Ameliyattan sonra 2 ay cinsel ilişkiye girilmemelidir.

6 yorum
C...
İyi günler, vajina daraltma ameliyatı için plastik cerrah mı yoksa kadın doğum doktoruna mı gitmeliyim? bilgi verirseniz çok sevinirim.
Op.Dr.Uzay Yıldırım
İyi günler, geçmiş olsun. Vajinaya ilişkin tüm şikayetler ve bunun tedavisi için kadın doğum doktoruna gitmeniz daha uygun olur. Vajina, sizin iç organınız unutmayın. Ama küçük ya da büyük dudaklarla ilgili şekil bozukluğu ya da estetik işlemler için kadın doğum ya da plastik cerrahiye de gidebilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.
Nahide
merhaba, vajina daraltma ameliyatından ne kadar zaman sonra ilişkiye girebilirim? Doktorum 10 gün dedi ama okuduklarım daha farklı gibi.
Op.Dr.Uzay Yıldırım
İyi günler, vajinoplasti yani vajina daraltma ameliyatı sonrasında ben en erken 3-4 hafta sonra ilişkiyi uygun buluyorum, hatta ne kadar geciktirilirse ilk ilişkilerde ağrı hissi daha az olur. O bölgenin iyileşmesi için zaman tanımak ve enfeksiyon riskini de azaltmak için en doğrusu en az 3-4 hafta cinsel perhiz yapılmalı. Sağlıklı günler dilerim.
Esra
Hocam iyi günler. Ben Kayseri'de yaşıyorum. Vajina daraltma ameliyatı olmak istiyorum ama sizin ameliyatsız yönteminizi okuyunca merak ettim bu yöntemde hastanede yatmak gerekiyor mu?
Op.Dr.Uzay Yıldırım
Merhaba geçmiş olsun. Ameliyatsız vajina daraltma işlemini muayenehanede radyo-frekans cihazı ile uyguluyorum ve gece Ankara'da kalmak zorunda değilsiniz. Ancak sizin için bu yöntemin uygun olup olmadığına muayene sonrasında karar verebiliriz. Bazı durumlarda ameliyat tek çözüm oluyor. Ameliyatlı işlem için de günü birlik Ankara'ya gelmeniz yeterli olur. Sabah ameliyatı yapar, öğleden sonra taburcu ederiz. Sağlıklı günler dilerim.
İ...
İyi günler hocam, erkek arkadaşım vajinamın gevşek olduğunu söylüyor ama ben çok iyi anlamıyorum. Kayseri'de yaşıyorum ama sıkılaştırma ameliyatı için gelsem kaç saatte geri dönebilirim.
Op.Dr.Uzay Yıldırım
Geçmiş olsun. Öncelikle muayenenizi yaparak ne gerektiğini anlamalıyım. Ben Ankara Çukurambar'dayım. İlk seferinde günü birlik muayene gelip sonrasında bir gece kalmayı ayarlayabilirseniz gerekiyorsa vajina sıkılaştırma ameliyatı (vajinoplasti) yapabiliriz. ama önce muayene yapmalıyım. İyi günler.
Sena
Merhaba hocam, benim sorunum şu ki gittiğim doktorlar vajinamda gevşeklik olduğunu ve basit bir ameliyatla daraltmanın gerçekleşebileceğini söyledi, ama sizin sitenizde ameliyatsız yöntemlerin olduğunu okudum acaba hangi yöntem daha iyidir?
Op.Dr.Uzay Yıldırım
Geçmiş olsun. Muayenehanesinde cihaz bulunmayan doktorlar genellikle ameliyatla daraltmayı önerirler ancak bu her hasta için ilk seçenek olmayabilir. Muayene ile vajinal gevşekliğin yanı sıra sarkma ya da idrar kaçırma gibi bir problem de saptıyorsak evet o zaman ameliyatlı vajina daraltma işlemini uyguluyorum. Ancak böyle bir durum söz konusu değilse münkün olduğunca ameliyat yapmayıp, hastanın doku bütünlüğünü bozmadan radyofrekans yöntemi ile sıkılaştırma yapıyorum Gerek ameliyat gerek se radyofrekans ile vajina sıklıaştırma yapılmasının maliyetleri aynı ama süreç ve sonuçları çok farklı. İyi günler dilerim.
Selin
Iyi günler doktor bey. İki çocuğum var ikisini de normal doğurdum. Ancak ilk doğumdan sonrasından beri kocamla ilişkilerimden hiç zevk almıyorum. Son zamanlarda kocamın da cinsel ilişkiye istekli olmadığını hissediyorum. Sanırım vajinal sıkılaştırmaya ihtiyacım var. Bana yardımcı olur musunuz?
Op.Dr.Uzay Yıldırım
Merhaba, geçmiş olsun. Doğum sonrası erken dönemde, ilişkiye karşı isteksiz olma ya da keyif alamama durumu kısa bir süre için normal kabul edilebilir. Ancak sonrasında çiftlerin cinsel yaşantısından zevk almamaları için bazı ciddi nedenler olması gerekir. Normal doğum sonrası vajinada gevşekliğin olması nedeniyle cinsel ilişkiler eskisi kadar zevkli olmayabiliyor, bu her iki taraf için de geçerli bir durum. Gevşekliğin durumuna, şiddetine ya da eşlik eden bir sarkmanın olup olmamasına bağlı olarak ameliyatlı ya da ameliyatsız vajina daraltma işlemi uygulanır. Ameliyatsız yöntemde radyofrekans cihazı kullanıyorum ve çok etkili. Ancak ileri gevşeklikler ya da ilaveten sarkmalar var ise o zaman ameliyatlı tedavi daha uygun olur. Hangi yöntemin size uygun olduğuna karar verebilmek için muayene olmanız gerekir. İyi günler dilerim.

Doktorunuza Sorun

Labioplasti

Labioplasti

Kadınlarda cinsel organların dıştan gözüken kısımları dudaklar; büyük ve küçük dudaklar. Tıbbi isimlendirmede “LABİUMLAR”.

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus tedavisinde bilişsel, davranışsal ve dinamik psikoterapiler yer almaktadır. Bu tedavi yaklaşımına “hollistik cinsel terapi” denir.

Vajina İç Dudak Estetiği

Vajina İç Dudak Estetiği

Estetik anlayış herkese göre farklılık arz eder. Ayrıca sadece görünen yerler bazen görünmeyen yerlerin de estetik desteğe ihtiyacı vardır.

Lazerle Vajina Gençleştirme

Lazerle Vajina Gençleştirme

Kararan ve canlı görünümünü yitiren genital bölgede karbondioksit lazer uygulaması ile gerek dış gerek iç kısımda meydana gelen yenilenme, daha genç ve sağlam görünümlü ayrıca da doğal renkli yeni bir genital bölge oluşturur.

VIVEVE ile Vajinal Sıkılaştırma

VIVEVE ile Vajinal Sıkılaştırma

VIVEVE, yarım saatlik bir işlem ile tek seansta uygulanan, ameliyatsız, ağrısız, etkili ve güvenli bir vajinal sıkılaştırma seçeneği. Gelişmiş bir teknolojik uygulama.