Genital Estetik

Vajina gevşekliğinin en önemli sebebi normal doğum ve gebeliktir. Normal doğumlarda özellikle de iri bebek, uzamış doğum eylemi gibi zorlu doğumlarda vajinada hasarlanma daha da fazladır. Sezaryenle doğum yapan kadınlarda da az da olsa hasar oluşur çünkü gebelik boyunca karnın içinde büyüyen bebeğin ağırlığı ile pelvik tabana uygulanan basınç nedeniyle bu bölgedeki kas (levator ani) ve fasyalarda (endopelvik fasya) hasar meydana gelir.

Doğum yapmış kadınlarda en sık yakınma vajinal gevşekliktir.

Vajinal gevşeklik; cinsel ilişki esnasında partnerini hissedememe ve ilişkiden keyif alamama durumudur.

Bu durum, kadında, kendine güvensizlik ve yaşam kalitesinde bozulma olarak kendini gösterir, partneriyle olan duygusal ilişkisine de olumsuz etki eder.

Kadının yaşam kalitesi üzerinde etkili olan önemli parametrelerden biri de şüphe yok ki cinsel yaşam kalitesidir. Vajinal gevşekliğin tedavisi yani vajinal daraltma işlemi sonucunda kadının özgüveni artar, cinsel yaşam kalitesi ve sonuçta yaşam kalitesi artar.

Genişlemiş vajinaya yeniden sıkılık vermek için yapılan ameliyatlara “vajinal daraltma ameliyatları” (vajina sıkılaştırma, vajinoplasti veya vajen daraltıcı operasyon) isimleri verilir.

Vajinal Sıkılaştırma Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Doktorunuzun talimatları doğrultusunda , dikişlerin bakımı ve pansumanı yapılmalı, verilen ilaçlar düzenli kullanılmalıdır. Bunlarla birlikte hastanın kişisel temizliğine önem vermesi gerekmektedir.

Çok ciddi ağrılar olmamakla beraber hafif ağrı, şişlik ve lekenme olabilir.

Ameliyattan sonra üç hafta kadar cinsel ilişkiye girilmemelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir