Hamilelikte Cinsel İlişki

Hamilelikte Cinsel İlişki

 

Gebelik döneminde cinsel ilişki, tereddütle yaklaşılan ve kaçınılması gerektiği düşünülen bir konu.

Oysa gebelikte de cinsel ihtiyaçlar devam eder. Gebeler, özellikle bebeklerine bir zarar geleceği endişesiyle ilişkiden kaçınabilirler.

Kadınlar, normal dönemlerde olduğu gibi, gebelik dönemlerinde cinsel yaşamlarına devam edebilir hatta etmelidir.

Aşağıda belirtilen durumlar ya da doktorun belirttiği farklı bir durum yoksa gebelik dönemi boyunca, kendinizi rahat hissettiğiniz her pozisyonda cinsel yaşamınıza devam edebilirsiniz.

- Düşük riski varsa

- Daha önce erken doğum eylemi hikayesi varsa (37 haftadan önce doğum yaptıysanız) veya şu an erken doğum açısından riskliyseniz (rahim kasılmalarınız varsa)

- Kanamanız varsa

- Suyunuz geliyorsa (amniotik sıvı)

- Rahim ağzı erken açıldığıysa (servikal yetmezlik)

- Bebeğin eşi kısmen veya tamamen rahim ağzını kapatıyorsa (plasenta previa)

1 yorum
Cemile
Merhaba hocam, ben hamileliğim in 16+2. haftasindayim tüp bebek ile ikiz bebeklerime hamile kaldım. doktorum, cinsel yakınlaşmayi yasakladi ama eşim yasağa uymuyor. şuan bebeklerim çok sağlıklı. İlerde sorun yaşar mıyız?
Op.Dr.Uzay Yıldırım
Merhaba, iyi günler. Gebelik esnasında kanamalı, ağrılı ve erken doğum riskinin olduğu dönemlerde ilişki kısıtlaması uygun olur. Ancak bu dönemin dışındaki kısıtlamaları sizi takip eden doktorunuzla görüşmeniz en doğrusu olacaktır. Bebeğinizin sağlıklı olmasına sevindim, iyi gebelikler ve doğumlar dilerim.

Doktorunuza Sorun

Yaşlara Göre Cinsel Yaşam

Yaşlara Göre Cinsel Yaşam

Kadınlar için cinsellik her yaş döneminde farklıdır. Çocukluktan yaşlılığa kadar her dönemin kendine özgü bir cinsel anlayışı var.

Vajina Sıkılaştırma

Vajina Sıkılaştırma

Vajinal gevşeklik, cinsel ilişki esnasında partnerini eskisi kadar hissedememe ve ilişkiden eskiye nazaran daha az keyif alma durumudur.