Depo

Vajinismus, kadınlarda vajinanın dışa yakın 1/3 kısmında yer alan kasların istem dışı (kontrolsüz) kasılması sonucu cinsel ilişkiye girememe sorunu.

Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vajinismus tedavisinde bilişsel, davranışsal ve dinamik psikoterapiler yer almakta. Bu tedavi yaklaşımına “hollistik cinsel terapi” denir.

Bilişsel yaklaşımda hasta tedavi sırasında, kızlık zarı, genital organlar, vajina yapısı, ilk kez ilişki gibi cinsellikle ilgili konularda doğru olarak bilgilendirilir.

Davranışsal yaklaşımlar, kişinin kendi başına veya eşiyle yapacağı basit egzersizlerle kendisini keşfetmesi, kendi genital organlarını tanıması için yapılan uygulamalı bir öğrenme tedavisi. Bu egzersizler, masaj egzersizleri, Kegel egzersizleri, ayna egzersizi, soluk egzersizi ve parmak egzersizleridir.

Dinamik yaklaşım ise bilinç altında çözüme kavuşmamış cinsel sorunları irdeleyerek bunlara çözüm arar.

Vajinismus, çiftin ortak sorunudur

Vajinismusun bir aile problemi olarak görülmesi; yani erkek ve kadının ortak bir sorunu olarak düşünülmesi son derece önemli. Bundan ötürü eşler kesinlikle birbirini suçlamamalı ve özellikle tedavi süresince birbirlerine karşı anlayışlı olmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir