Depo

Vajinismus, kadınlarda vajinanın dışa yakın 1/3 kısmında yer alan kasların istem dışı (kontrolsüz) kasılması sonucu cinsel ilişkiye girememe sorununu ifade eder.

Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır? Vajinismus tedavisinde bilişsel, davranışsal ve dinamik psikoterapiler kullanılmaktadır. Bu tedavi yaklaşımına “holistik cinsel terapi” adı verilir.

Bilişsel yaklaşımda hastaya tedavi sürecinde cinsellikle ilgili konularda doğru bilgi verilir. Bu konular arasında kızlık zarı, genital organlar, vajina yapısı, ilk ilişki gibi konular bulunmaktadır.

Davranışsal yaklaşımlar, kişinin kendi başına veya partneriyle birlikte yapacağı basit egzersizleri içerir. Bu egzersizler, kişinin kendi genital organlarını tanımasına ve vücudunu keşfetmesine yardımcı olur. Masaj egzersizleri, Kegel egzersizleri, ayna egzersizi, soluk egzersizi ve parmak egzersizleri gibi uygulamaları içerir.

Dinamik yaklaşım ise bilinç altında çözüme kavuşmamış cinsel sorunları irdeleyerek bu sorunlara çözüm bulmayı amaçlar.

Vajinismus, çiftlerin birlikte yaşadığı bir sorundur ve bu nedenle tedavi sürecinde eşler arasında anlayış ve destek önemlidir. Eşler, birbirlerini suçlamak yerine birlikte bu sorunu çözmeye odaklanmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir