Cinsel Yaşam

Kadınlar için cinsellik, her yaş döneminde farklı özellikler gösterir. Çocukluktan yaşlılığa kadar her dönemde kendine özgü bir cinsel anlayış gelişir.

ÇOCUKLUK VE ERGENLİK DÖNEMİ (20 yaş öncesi): Bu yaş dönemleri, biyolojik ve ruhsal olarak kendini tanıma, keşfetme, cinsel kimliğini tanımlama ve oturtma süreçlerini içerir. Çocukların cinsellikle ilgili doğru bilgilendirilmesi, ilerleyen dönemlerde bedensel ve ruhsal sorunlar yaşamamaları açısından büyük önem taşır. Maalesef, cinsel istismar vakaları bu dönemde en fazla aile, akraba ve yakın komşular tarafından gerçekleştirilir. Bu nedenle, babalar, abiler, dedeler, amcalar, dayılar ve komşular bu konuda özellikle dikkatli olmalıdır. Gençlerin henüz cinselliği keşfetmiş olmaları ve cinsel sağlık konularında yeterince bilinçlenmemiş olmaları, istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Bu dönemde hamilelik ve cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunma konusunda eğitim büyük bir önem taşır.

GENÇ KADINLARDA (20-30’LU YAŞLAR) CİNSEL YAŞAM: Erken gençlik döneminde cinsel deneyimlerin sınırlı olması ve cinsellikle rahat bir ilişki kuramamış kadınlarda orgazm zorlukları gibi sorunlar görülebilir. Ayrıca, vajinismus gibi cinsel işlev bozuklukları bu dönemde fark edilebilir. Daha ileri yaşlarda, örneğin otuzlu yaşlarda, kadınlar bedenlerini ve cinsellikten beklentilerini daha iyi anlarlar. Tam anlamıyla orgazm deneyimi bu yaşlarda başlayabilir. Doğum sonrası dönemde emzirme sırasında prolaktin hormonunun yüksek olması, cinsel isteksizliğe yol açabilir. Ancak emzirme sona erdikten sonra, cinsel yaşamdan daha fazla keyif alınabilir.

PREMENOPOZAL (40’LI YAŞLAR) CİNSEL YAŞAM: Kadınlar bu yaşlarda daha olgun ve deneyimli olabilirler. Psikolojik açıdan cinselliği daha fazla takdir etmeye başlarlar. Bu dönemde cinsel partner seçimi büyük bir önem taşır. Ancak hipertansiyon, damar hastalıkları, nörolojik problemler, sigara ve alkol kullanımı gibi faktörler cinsel sağlığı olumsuz etkileyebilir.

MENOPOZDA (50’Lİ YAŞLAR) CİNSEL YAŞAM: Menopoz döneminde cinsel istek azalabilir, ancak bu isteğin tamamen kaybolması gerekmez. Menopozun vajinal kuruluğa yol açabileceği unutulmamalıdır. Orgazm sırasındaki doyum süresi kısalabilir. Menopoz sonrası dönemde hormon takviyeleri, cinsel yaşam kalitesini artırabilir.

MENOPOZ SONRASI (60’LI YAŞLAR) CİNSEL YAŞAM: Cinsel istek ve uyarılma bu dönemde azalabilir. Ancak sağlık sorunları olmayan ve düzenli cinsel yaşam sürdüren kadınlarda ciddi cinsel problemler nadir görülür.

YAŞLILIKTA (70 YAŞ VE SONRASI) CİNSEL YAŞAM: Kadınların yaşlanmaya verdiği tepki, cinsel yaşamları üzerinde etkili olabilir. Vücut değişiklikleri nedeniyle cinselliğe farklı bir bakış açısı geliştirebilirler. Cinsel istek ve uyarılma azalabilir, ancak sağlık sorunları olmayan ve düzenli cinsel yaşamı sürdüren kadınlarda cinsel sağlık sorunları nadir görülür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir