İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Olurum?

Genellikle yazın idrar yolu enfeksiyonu yaşıyorum. Kışın hava soğuk olmasına ragmen yazın daha çok oluyor.Bu hastalığın belirtileri neler acaba dikkat etmiyor muyum anlamıyor muyum bilmiyorum, kalıcı tedavi mümkün mü? cevabınız için teşekkürler.

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

İdrar yaparken ağrı, yanma, sık idrara çıkma, ani idrar hissi, kasık ağrısı yanında idrarda kan olması (hematüri) şeklinde belirtiler görülebilir. Hatta bazen idrar kaçırma dahi olabilir. Ateş, üşüme-titreme, yan ağrısı, halsizlik, bulantı-kusma gibi belirtiler görülür. Yetişkin kadınlarda, cinsel yaşam başladıktan sonra daha sık idrar yolu enfeksiyonu olur. Ayrıca daha ileri yaşlarda daha da sık idrar yolu enfeksiyonu görülür. İdrar yolu enfeksiyonu tedavisinde doğru yaklaşım; antibiyotik kullanımıdır. Ağrıyı hafifletmek için spazm çözücü ve ağrı kesici ilaçlar uygundur. Bol sıvı tüketimi tedaviye yardımcı olur. Karın ağrılarını gidermek için sıcak su torbası da uygundur.

Sık sık idrara çıkıyorum…bazen çok fazla yanma ve ağrı oluyor.İdrar yolu enfeksiyonumudur belirtileri bunlarmı sizce tedavisini nasıl olurum?Tşkler

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Sık idrara çıkma, idrar yaparken yanma ve kasık ağrısı idrar yolu enfeksiyonunun en sık karşılaştığımız belirtileri. Bu şikayetlere; bulanık ve kötü kokulu idrar, ateş de eşlik edebilmekte. Tedavisi için, idrar kültür sonucuna göre farklı türlerden antibiyotik reçete edebiliyorum. Bol sıvı tüketimi de tedaviye yardımcı olur.

9 yaşındaki kızımın idrar tahlili sonucunda iltihap çıktı.Yanma şikayetleri vardı.İdrar yolu enfeksiyonun belirtileri nelerdir ve nasıl tedavi edilir cevap verebilirseniz çok seviniriz.Teşekkürler.

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

İdrar yolu enfeksiyonu, idrar yaparken yanma hissi, sık idrara çıkma ve idrarın damla damla gelmesi gibi problemlere neden olabiliyor. Bakteri kaynaklı oluşan enfeksiyonlarda, öncelikle antibiyotik tedavisi uyguluyorum. Kullanılan antibiyotiğe ve tedaviden alınan cevaba göre tedavi süresi ve süreci değişkenlik gösterebilmekte.

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.