Rahim Sarkması Neden Olur Nasıl Tedavi Edilir?

Normal doğum yapalı 3 sene oldu ancak doğum zor oldu.. bu yüzden rahmim ve idrar torbam sarktı ve dolayısıyla rahmim dışarıda ve idrarımı da hiç tutamıyorum. artık doktora gitmeye karar verdim. Bu sarkma tam olarak neden olur çaresi varmıdır?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Rahim sarkması daha çok, ileri yaşlarda, çoklu veya iri doğumlar sonrası gözleniyor. Başta yaşa bağlı olmak üzere, pelvik taban kaslarının zayıf olması, çok sayıda vajinal doğum gerçekleştirmek gibi etkenler rahim sarkmasına neden olabiliyor. Tedavi süreci, hastanın aktif bir cinsel hayatı olup olmamasına, yaşına ve yeniden hamile kalmayı planlama ihtimaline göre belirlenmeli. Eğer sarkma sorunu yeni başlamışsa, vajina çevresindeki kasları güçlendirmesi için evde yapılabilen Kegel egzersizleri öneriyorum. İleri derecede rahim sarkması söz konusuysa Kegel egzersizleri yeterli olmayacaktır. Bu durumda, operasyonla hastalığı tedavi edebiliyorum.

Rahmimde hafif sarkma var. Bu neden olur ve nasıl tedavi edilir?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Birçok nedeni olan rahim sarkması genellikle tek başına olmaz. İdrar torbası ve kalın bağırsağın son kısmıyla birlikte sarkan rahim, kadınlara rahatsızlık verebiliyor. Genetik yatkınlık, müdahaleli doğum, ağır iş yapma, obezite gibi sebeplerden meydana gelebilmekte. Hafif dereceli sarkmalarda Kegel egzersizleri iyileşme sağlıyor. Kegel egzersizlerinde pelvis kasları 5 saniye sıkılıp 5 saniye serbest bırakılır. Bu egzersizler günde 3 set 10’ar defa yapılmalıdır. Daha ileri seviyede rahim sarkmalarına, operasyonla müdahale ediyorum.

2 senedir rahim sarkması var. Bu durum ilk doğumumdan sonra oldu. Rahim sarkması tam olarak neden olur nasıl tedavi edilir.

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Rahim sarkmasının en önemli sebebi, gebelik ve gebeliklere bağlı travmalardır. Bazı kadınlarda ise genetik olarak bağ dokusu zayıflığı, gebe kalmadan, bakire bir kızda bile rahim sarkmasına neden olabilir. Rahim sarkması tedavisinin en doğru yöntemini yapacağımız muayene ile belirleyebiliriz.

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.