Tüp Bebekte Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

1 Yorum

Meraba doktor bey, tüp bebek tedavisinde hamilelik gerçekleştiğinde belirtiler nasıl ortaya çıkıyor? Kandan bakılan gebelik testinde değer kaç olursa gebelik var demektir?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 21 Eylül 2018

Tüp bebek tedavisinde embriyo transferinin ardından yaklaşık 11-12 gün sonra kan ve idrar testleri yapılır. Kandaki Beta hCG hormonu 5 IU üstünde bir değerde ise gebelik var demektir. Bundan sonrası normal hamilelik belirtileriyle aynıdır. Bel ağrısı, karın ağrısı, kusma gibi belirtiler görülür. Bunlar dışında, çok sık idrara çıkma ihtiyacı, kasıklarda ağrılar, kabızlık şikayetleri gözlenebilir.

Hanife Hanım 1 Yorum

Ben iki yillik evliyim ve ūc defa dusuk yaptim. En son tüp bebek yaptırmaya karar verdik. Tüp bebekte hamilelik belirtileri ne zaman başlar?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 24 Aralık 2018

Tüp bebek ile oluşan gebeliklerde ortaya çıkan belirtiler normal yolla oluşan gebelik belirtileri ile aynıdır. Hamilelik belirtileri, embriyo transferinden yaklaşık 12 gün sonra ortaya çıkar. Tüp bebek transferi sonrası hamilelik, kesin olarak kan testiyle anlaşılır. B-HCG kanda bakılan gebelik testidir.

Ziyaretci 1 Yorum

Merhaba doktor bey.  Ben 34 yaşındayım. İkinci kez tüp bebek tedavisi görüyorum. Ayın 1inde bana embriyo transferi yapıldı. Belimde ve kasıklarımda ağrı var. İlkinde bunlar olmamıştı. Acaba bunlar hamilelik belirtileri mi? Ne zaman test yapsam kesin sonuç alırım?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 10 Ekim 2019

Merhaba, gebelik belirtilerini hissetmeniz için henüz erken bir dönem. Transferiniz yeni yapılmış . Tüp bebek tedavisinde embriyo transferini takiben 11-12. gün kan ya da idrarda bakılan gebelik testi doğru sonucu verecektir. İyi günler dilerim.

Ziyaretci 1 Yorum

Hocam tüp bebek tedavisi görüyordum 6 gün gönce embriyo transfer edildi. Fakat ben henüz hamileliğe dair bir belirti hissetmiyorum eğer gebelik oluşmuş ise bu belirtileri ne zaman hissederim?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 24 Ekim 2019

Gebelik belirtilerini hissetmeniz için erken bir dönemdesiniz. Embriyo transferini takiben bu belirtiler 12 gün sonra ortaya çıkar.

Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
kapat
Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.