Tüp Bebekte Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Meraba doktor bey, tüp bebek tedavisinde hamilelik gerçekleştiğinde belirtiler nasıl ortaya çıkıyor? Kandan bakılan gebelik testinde değer kaç olursa gebelik var demektir?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Tüp bebek tedavisinde embriyo transferinin ardından yaklaşık 11-12 gün sonra kan ve idrar testleri yapılır. Kandaki Beta hCG hormonu 5 IU üstünde bir değerde ise gebelik var demektir. Bundan sonrası normal hamilelik belirtileriyle aynıdır. Bel ağrısı, karın ağrısı, kusma gibi belirtiler görülür. Bunlar dışında, çok sık idrara çıkma ihtiyacı, kasıklarda ağrılar, kabızlık şikayetleri gözlenebilir.

Ben iki yillik evliyim ve ūc defa dusuk yaptim. En son tüp bebek yaptırmaya karar verdik. Tüp bebekte hamilelik belirtileri ne zaman başlar?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Tüp bebek ile oluşan gebeliklerde ortaya çıkan belirtiler normal yolla oluşan gebelik belirtileri ile aynıdır. Hamilelik belirtileri, embriyo transferinden yaklaşık 12 gün sonra ortaya çıkar. Tüp bebek transferi sonrası hamilelik, kesin olarak kan testiyle anlaşılır. B-HCG kanda bakılan gebelik testidir.

Merhaba doktor bey.  Ben 34 yaşındayım. İkinci kez tüp bebek tedavisi görüyorum. Ayın 1inde bana embriyo transferi yapıldı. Belimde ve kasıklarımda ağrı var. İlkinde bunlar olmamıştı. Acaba bunlar hamilelik belirtileri mi? Ne zaman test yapsam kesin sonuç alırım?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba, gebelik belirtilerini hissetmeniz için henüz erken bir dönem. Transferiniz yeni yapılmış . Tüp bebek tedavisinde embriyo transferini takiben 11-12. gün kan ya da idrarda bakılan gebelik testi doğru sonucu verecektir. İyi günler dilerim.

Hocam tüp bebek tedavisi görüyordum 6 gün gönce embriyo transfer edildi. Fakat ben henüz hamileliğe dair bir belirti hissetmiyorum eğer gebelik oluşmuş ise bu belirtileri ne zaman hissederim?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Gebelik belirtilerini hissetmeniz için erken bir dönemdesiniz. Embriyo transferini takiben bu belirtiler 12 gün sonra ortaya çıkar.

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.