Yumurtalık Rezervi (AMH Değeri) Nasıl Ölçülür?

Hocam iyi günler. Yirmi altı yaşındayım ve bu yaz düğünüm olacak. Annem 37 yaşında menopoza girdiğini söylüyor, bende de böyle bişey olur mu? Çocuğum olur mu diye çok merak ediyorum. Yumurtalıklar nasıl değerlendirilir?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

İyi günler, Kadınlarda çocuk sahibi olabilme potansiyelini değerlendirmek kolay değil. Yumurtalık rezervi, yumurtlama düzeni, tüplerin açıklığı, rahim ve rahim ağzının durumunu değerlendiriyorum. Yumurtalık rezervi testleri kanda bazı hormonların düzeyi ve ultrasonla değerlendirilir. Yumurtlama fonksiyonlarını ultrason ve kan testleriyle değerlendiriyorum. Tüplerin açıklığını ilaçlı rahim-tüp filmi, rahim ağzı ve rahimin durumunu ise ultrason ve histeroskopi ile değerlendiriyorum. Bunlardan yumurtalık rezerv testlerinden biri de Anti Müllerian Hormon (AMH) düzeyleri. Her hangi bir zamanda kan vererek sonucu görebiliyoruz. Diğer kan testlerini adetin belli zamanlarında almak gerek ama AMH için böyle bir kısıtlama yok.

Merhaba Uzay bey. Bana yumurtalık rezervlerimin az olabileceğini söylediler. Yumurtalık rezervlerime nasıl baktırabilirim ?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba .Yumurtalık rezervi testleri, kanda bazı hormonların düzeyi ve ultrason ile değerlendirilir. Yumurtalık rezerv testlerinden biri de AMH düzeyleri. Herhangi bir zamanda kan tahlili ile sonucu görebiliyoruz.

Uzay bey bir yakınım gebe kalamdığı için yıllardır tüp bebek tedavisi görüyor. Doktorlar yumurtalık rezervi azlığından bahsediyorlar. Açıkcası bende korktum 1,5 yıllık evliyim gebelikten korunuyorum. Yumurtalık rezervlerime nasıl baktırabilirim?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Yumurtalık rezerv testleri ultrasonda ve kanda bazı hormonların düzeyine bakılarak değerlendirilir. Herhangi bir zamanda kanda AMH düzeyine baktırarak doktorunuz durumunuzu değerlendirebilir.

Hocam yumurtalık rezervlerimin azlığından korkuyorum. Eğer böyle bir durum varsa yumurta dondurma işlemine başvurmak istiyorum. Yumurtalık rezervi değerlendirmesi ultrason ile mi bakılıyor? Nasıl baktırabilirim?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Yumurtalık rezervi, ultrason ve kanda bakılacak hormon düzeyleri ile değerlendirilir. Bu testlerden biri de AMH düzeyidir. Herhangi bir zamanda kan vererek sonuca göre değerlendirilir.

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.