Cinsel Yaşam

Pelvis (leğen) kemiğinin alt tarafını kapatan ve bu bölgedeki organların (rahim, idrar kesesi, barsaklar) alt açıklıktan sarkmasını engelleyen yapıya pelvik taban denir.

Pelvik tabanda en önemli destek yapı; levator ani kas grubu ve endopelvik fasyadır. Bu destek yapılar, normalde organların yerinde durmasını sağlar ve sarkmaları (prolapsus) engeller.

Pelvik tabanda meydana gelen hasarlar, vajinal gevşeme ve sarkma şeklinde kendini gösterir.

Pelvik tabanın hasarlanmasında en önemli etkenler, gebelik ve doğumdur.

Normal doğumlar, özellikle de iri bebek, uzamış doğum eylemi gibi zorlu doğumlarda hasar daha da belirgin olur.

Sezaryenle doğum yapan kadınlarda da normal doğum yapanlara göre daha az da olsa pelvik tabanda hasar oluşur çünkü gebelik boyunca karnın içinde büyüyen bebeğin ağırlığı ile pelvik tabana uygulanan basınç etkisi vardır.

Doğum yapmış kadınlarda en sık ortaya çıkan yakınma vajinal gevşekliktir

Vajinal gevşeklik, cinsel ilişki esnasında partnerini hissedememe ve ilişkiden eskiye nazaran keyif alamama durumudur.

Bu durum kadında, kendine güvensizlik yaratır ve yaşam kalitesini bozar ayrıca eşiyle olan ilişkisini de olumsuz etkiler.

Kadının yaşam kalitesi üzerinde etkili olan önemli parametrelerden biri de şüphe yok ki cinsel yaşam kalitesidir. Vajinal gevşekliğin tedavisi yani vajinal sıkılaştırma sonucunda kadının özgüveni artar, cinsel yaşam kalitesi ve sonuçta yaşam kalitesi artar.

Vajinal gevşeklik tedavisinde bir çok farklı çözüm mevcuttur. Kadının kendi başına yapabileceği Kegel egzersizleri, fizik tedavi ünitelerinde uygulanan elektrostimülasyon, lazer, radyofrekans cihazlı uygulamalar ve ameliyatlı daraltmalar.

Bir kadındaki vajinal gevşekliğin ve bunun ortaya çıkardığı yakınmaların çözümünde muayene en önemli adımdır. Bu konuda yeterli tecrübeye sahip bir doktorun muayenesi sonrasında önereceği yöntem fayda sağlayacaktır.

Unutmayalım ki tıpta hastalık değil hasta esastır.

Yani yukarıda adı geçen yöntemlerden hangisinin hangi hastaya iyi geleceğini bu konuda tecrübeli bir doktordan öğrenmek gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.