Vajina Sıkılaştırma

Vajina Sıkılaştırma

Pelvis (leğen) kemiğinin alt tarafını kapatan ve bu bölgedeki organların (rahim, idrar kesesi, barsaklar) alt açıklıktan sarkmasını engelleyen yapıya pelvik taban denir.

Pelvik tabanda en önemli destek yapı; levator ani kas grubu ve endopelvik fasyadır. Bu destek yapılar, normalde organların yerinde durmasını sağlar ve sarkmaları (prolapsus) engeller.

Pelvik tabanda meydana gelen hasarlar, vajinal gevşeme ve sarkma şeklinde kendini gösterir.

Pelvik tabanın hasarlanmasında en önemli etkenler, gebelik ve doğumdur.

Normal doğumlar, özellikle de iri bebek, uzamış doğum eylemi gibi zorlu doğumlarda hasar daha da belirgin olur.

Sezaryenle doğum yapan kadınlarda da normal doğum yapanlara göre daha az da olsa pelvik tabanda hasar oluşur çünkü gebelik boyunca karnın içinde büyüyen bebeğin ağırlığı ile pelvik tabana uygulanan basınç etkisi vardır.

Doğum yapmış kadınlarda en sık ortaya çıkan yakınma vajinal gevşekliktir

Vajinal gevşeklik, cinsel ilişki esnasında partnerini hissedememe ve ilişkiden eskiye nazaran keyif alamama durumudur.

Bu durum kadında, kendine güvensizlik yaratır ve yaşam kalitesini bozar ayrıca eşiyle olan ilişkisini de olumsuz etkiler.

Kadının yaşam kalitesi üzerinde etkili olan önemli parametrelerden biri de şüphe yok ki cinsel yaşam kalitesidir. Vajinal gevşekliğin tedavisi yani vajinal sıkılaştırma sonucunda kadının özgüveni artar, cinsel yaşam kalitesi ve sonuçta yaşam kalitesi artar.

Vajinal gevşeklik tedavisinde bir çok farklı çözüm mevcuttur. Kadının kendi başına yapabileceği Kegel egzersizleri, fizik tedavi ünitelerinde uygulanan elektrostimülasyon, lazer, radyofrekans cihazlı uygulamalar ve ameliyatlı daraltmalar.

Bir kadındaki vajinal gevşekliğin ve bunun ortaya çıkardığı yakınmaların çözümünde muayene en önemli adımdır. Bu konuda yeterli tecrübeye sahip bir doktorun muayenesi sonrasında önereceği yöntem fayda sağlayacaktır.

Unutmayalım ki tıpta hastalık değil hasta esastır.

Yani yukarıda adı geçen yöntemlerden hangisinin hangi hastaya iyi geleceğini bu konuda tecrübeli bir doktordan öğrenmek gerekir.

7 yorum
E...
Hocam iyi günler, vajina sıkılaştırma için ameliyat mı yoksa radyofrekans mı öneriyorsunuz? Anladığım kadarıyla siz ikisini de yapıyorsunuz.
Op.Dr.Uzay Yıldırım
İyi günler, evet doğru anlamışsınız ben her ikisini de yapıyorum. Ancak sizin için hangisinin uygun olduğuna muayene sonrası karar verebilirim. her durumda her hangi biri uygulanabilir diye bir durum yok. En çok hangisi uygundur ona muayene sonrası karar vereceğiz...
N...
Hocam, Konya'da yaşıyorum. Eşimle cinsel olarak tatmin olamıyoruz. Eşim, sorunun ben de olduğunu söylüyor, vajinam çok genişmiş. Ben daha doğum bile yapmadım bu mümkün mü ve eğer böyle ise tedavisi var mı?
Op.Dr.Uzay Yıldırım
İyi günler, geçmiş olsun. Yapacağımız muayenede durumu iyi kötü anlarız ama sizdeki bolluğun yanısıra eşinizin organındaki ufaklık da sorun yaratıyor olabilir. Eğer siz de cinsel olarak bir şeylerin daha iyi olmasını istiyorsanız gerekli ise vajina sıkılaştırma işlemi yaparız. Durumunuza göre ameliyatlı ya da ameliyatsız bir yönteme karar verebiliriz. Bu arada benim Ankara'da olduğumu unutmayın.
Gamze
Uzay Bey, merhaba, son zamanlarda cinselliğe karşı isteksizlik yaşıyorum. Vajina sıkılaştırma ile problemimi giderebilir miyim?
Op.Dr.Uzay Yıldırım
Geçmiş olsun. Cinsel isteksizliğin bir çok sebebi olabilir. Bunlardan biri de vajina gevşekliği nedeniyle ilişkiden kaçınma. Eğer vajina gevşekliği yüzünden cinsel yaşamınızda aksaklık varsa bunu gidererek sizin için doğru bir adım atabiliriz. Ama önce muayene şart. Sağlıklı günler dilerim.
Gökşin
Hocam, arkadaşımda vajina sıkılaştırma işlemi sonrasında hala sarkıklık var bu durum normal mi?
Op.Dr.Uzay Yıldırım
Vajina sıkılaştırma işleminin sonuçlarını dışardan göremeyiz. Sarkıklık olarak tarif ettiğiniz durum, sanırım küçük dudaklardaki sarkmadır. Bu durum için ayrıca labioplasti dediğimiz estetik bir operasyon yapıyoruz. Sağlıklı günler dilerim.
Rana
Hocam merhaba, ameliyatsız vajina sıkılaştırma gerçekten de etkili oluyor mu?
Op.Dr.Uzay Yıldırım
Merhaba, özellikle cinsel yaşam kalitesini artırmayı hedefliyorsak radyofrekansla vajina sıkılaştırma tedavisi çok etkili oluyor. Bu zaten bilimsel çalışmalarla da kanıtlanmış bir durum.
U...
Hocam iyi günler. Hocam doğum yapmadım henüz evli bile değilim. İlişkilerim esnasında arkadaşımı hissedemiyorum ve zevk alamıyorum. Doğum yapmadan da vajinada gevşeklik olur mu?
Op.Dr.Uzay Yıldırım
Merhaba, hiç de az raslamadığım bir durum. Vajinal gevşekliğin en önemli neden tabii ki vajinal doğumlar ya da gebelikler ancak tek sebep bunlar değil. Bazı kadınlarda doku gevşekliği bünyesel olabiliyor ya da ilerleyen yaşla beraber doğal olarak ortaya çıkabiliyor. Sanırım sizinki de böyle bir durum. Partnerinizi hissedemeyecek kadar gevşek bir vajinanızın olması ihtimaller dahilinde. Tabii bunu ancak muayene ile anlayabiliriz. Böyle bir durum varsa VİVEVE ile ameliyatsız vajina sıkılaştırma tedavisini öneririm. Ama tabii ki birinci kural muayene olmanız. İyi günler dilerim.
Demet
Iyi günler hocam bu sorun olacaktı. Cinsel ilişkide vajinamdan hava geliyor gibi ses çıkıyo ve hiç zevk alamıyorum sorun nedir? tedavisi için ne yapmalı?
Op.Dr.Uzay Yıldırım
Merhaba, geçmiş olsun. Bazı hastalarımdan duyduğum bir şikayet. Genellikle vajina gevşekliğinin olduğu hastalarda ilişki esnasında eşini hissedememe, ilişkiden zevk alamama ve sizin ki gibi hava çıkışı gibi sesler gelmesi gibi şikayetler oluyor. Özellikle doğum yapmış kadınlarda vajina gevşeklik olur. Bu durumda cinsel yaşam olumsuz etkilenir hem kadın hem de partneri birbirlerini yeterince hissedemedikleri için zevk alamazlar. Bu durum cinsel yaşam kalitesini dolayısıyla ilişkinin kalitesi ve dolayısıyla yaşam kalitesini bozan ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Burada muayene çok önemli. Eğer kadınlık organlarında sarkma ya da idrar kaçırma gibi ilave bir problem varsa genellikle ameliyatla tedavi gerekir. Ama bunlar yoksa o zaman radyofrekans yöntemi olan VİVEVE tedavisi çok uygun olur. Konuyla ilgilenen bir jinekoloji uzmanınca yapılacak muayene sonrasında hangi yöntemin seçileceğine karar verebilirsiniz. Ancak ameliyatı son çare olarak görmenizi şiddetle tavsiye ederim. Çünkü bunun tedavisi için yaptığımız ameliyatlardan sonra ağrılı ilişki problemi sıkça yaşanıyor. İyi günler dilerim.

Doktorunuza Sorun

Yaşlara Göre Cinsel Yaşam

Yaşlara Göre Cinsel Yaşam

Kadınlar için cinsellik her yaş döneminde farklıdır. Çocukluktan yaşlılığa kadar her dönemin kendine özgü bir cinsel anlayışı var.