Genital Estetik

Kadınlarda genital bölgeyle ilgili sorunlar estetik veya tıbbi olabilir. Bu sorunlar şunlardır:

Genital bölgedeki temel tıbbi sorunlar arasında vajinal gevşeklik ve idrar kaçırma yer almaktadır. Vajinal gevşeklik, cinsel ilişki sırasında partnerin tam olarak hissedilememesi ve bu nedenle cinsel ilişkiden keyif alınamaması sorununu içerir. Bu sorun genellikle normal doğum yapmış kadınlarda daha yaygındır. İdrar kaçırma ise kadınların sosyal yaşamını etkileyen önemli bir sağlık sorunudur ve genellikle doğum sonrasında artar.

Genital bölge estetiği ise büyük veya küçük dudaklarda şekil bozuklukları, renk değişiklikleri veya büyük veya küçük dudakların istenmeyen boyutlarda olması gibi konuları içerir. Kozmetik jinekoloji, özel bir alan olup bu alanda uzmanlaşmış sınırlı sayıda kadın doğum doktoru bulunmaktadır.

Genital estetik uygulamaları şunları içerebilir:

  • Labioplasti minora: Küçük dudakların ameliyat veya lazerle estetik tedavisi (küçültme, renk açma).
  • Labioplasti majora: Büyük dudakların ameliyat, dolgu veya lazerle estetik tedavisi (büyütme, küçültme, renk açma).
  • Bleaching (genital renk açma): Genital bölgedeki koyu renklerin lazerle açılması.
  • Klitoris Estetiği (Hudoplasti): Klitorisi örten deri katlantısının düzeltilmesi ve cinsel yaşam kalitesinin artırılması.
  • Vajinal daraltma (vaginal tightening): Duruma bağlı olarak ameliyat, radyofrekans veya lazerle vajinanın daraltılması ve cinsel yaşam kalitesinin artırılması.
  • Vajinal rejuvenasyon (gençleştirme): Lazerle vajinal dokunun gençleştirilmesi ve ilişkideki kuruluğun giderilmesi.
  • Kızlık zarı onarımı (Hymenoplasti): Bekaret zarının küçük bir operasyonla eski haline getirilmesi.

Genital estetik ameliyat gerektiren bir durum değildir. Estetik amaçlı olarak yüz, boyun veya dekolte gibi vücut bölgelerinde uygulanan cihazlı tedaviler artık genital bölgede de uygulanabilir. Örneğin, eCO2 Plus adlı fraksiyonel karbondioksit lazer, ameliyatsız genital estetik ve vajinal sıkılaşma için kullanılabilir. Bu tedavi ile anesteziye gerek kalmaz ve yaşam kısıtlamaları olmaz. Ayrıca ameliyat sonrası görülen bazı yan etkiler de yaşanmaz.

Ameliyatsız vajinal gençleşme (rejuvenasyon) tedavileri arasında eCO2 Plus ile fraksiyonel karbondioksit lazer kullanılarak hem vajinal kanalda hem de dış genital bölgede uygulanabilir. Bu tedavi sonrasında vajina ve dış genital dokular daha canlı, sıkı ve genç bir görünüme kavuşur. Ayrıca idrar kaçırma gibi hafif sorunlar da giderilebilir.

Bu tedavi, dört hafta arayla üç kez uygulanabilir. Muayenehanede anesteziye ihtiyaç duyulmaz ve yaşamı kısıtlamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir