Doğum

Doğum sonrası anne-bebek ilişkisinin önemli bir parçası memelerdir. Ayrıca yeni doğan bebeğin beslenmesi için en pratik, ekonomik ve sağlıklı yol emzirmedir. Ancak zaman zaman memelerde şişlik, ağrı, kızarıklık, ısınma ve hatta ateş yükselmesi gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bu durumun en yaygın nedeni, sütün memelerde birikmesi ve ödeme neden olmasıdır. Bu durum iltihaplı bir durum olmadığı için antibiyotik kullanımına gerek yoktur. Sütün memeden alınması (emzirme veya sağma), soğuk pansuman uygulanması ve ateş varsa parol gibi ilaçların kullanılması yeterlidir. Buna “süt ateşi” de denir.

Ancak meme iltihabı da devreye girerse, bu duruma mastit adı verilir. Meme ağrısı, şişlik, ısınma ve kızarıklık gibi belirtiler gösterir ve genellikle doğum sonrası 3-4 hafta içinde ortaya çıkar. Genellikle tek memede meydana gelir. Sütün boşaltılması, soğuk pansuman uygulanması ve antibiyotik kullanılması gerekebilir. Antibiyotik kullanımına rağmen emzirmeye devam edilmelidir.

Daha ciddi bir enfeksiyon durumu olan meme apsesi söz konusu olduğunda, antibiyotik tek başına yetersiz kalır ve cerrahi olarak drenaj gerekebilir. Bu durumda emzirme kesilmelidir. Lohusalık döneminde memede şişlik, ağrı, kızarıklık veya ısınma gibi belirtiler varsa mutlaka bir doktora danışılmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir