Kürtaj

Her işlemde olduğu gibi kürtajda da bazı riskler vardır, ancak bu riskli durumlar, deneyimli ve yetkin kişilerin elinde azalır.

Kürtaj esnasında bazı aletler kullanılır. Örneğin rahimi çekerek işlemi daha güvenli hale getirmek için rahim ağzını tutmaya yarayan tenakulum, gerekli durumlarda rahim ağzını genişletecek bujiler ve gebeliği almak için kullanılan kanül ya da küret gibi aletler. Ayrıca işlemin ağrısız olması için yapılan lokal anestezi ya da damardan ilaçlı uyuşturma uygulamaları.

Tüm bu aşamalar esnasında bazı istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir.

Çok sık olmasa da rahim ağzında yaralanma (laserasyon), rahimde delinme (perforasyon), kanama, enfeksiyon gibi durumlar olabilir. Gerek bunların olmaması gerekse olması durumunda süretle tedavisi ve hastanın kalıcı bir zarar görmemesi için kürtajın, tecrübeli bir hekim tarafından yapılmasında fayda var.

Çok daha nadir bir durum da kürtaj sonrasında gebeliğin hala devam ediyor olması, yani işlemin başarısız olmasıdır. Bu yüzden ultrasonografik kontrol yapılmadan işleme son verilmemesi gerekir.

Kanama çoğu kez geçicidir ve bir kaç basit uygulamayla durur. Ancak çok nadir de olsa hayati riskler yaratan kanamalar olabilir ki bunların tedavisi için ameliyat dahi gerekebilir.

Enfeksiyondan korunmak için mutlaka antibiyotik kullanılmalı 

Sık sorulan sorulardan biri de kürtaj sonrası çocuğum olur mu?

Cevap: Evet, Kürtajı takip eden dönemde yeniden çocuk sahibi olunmasına engel bir durum yok, hatta korunma olmazsa daha adet görmeden bile gebe kalınabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir