Kürtaj

VAKUM KÜRTAJ; (MENSTRÜEL REGÜLASYON, MR)

Vajinaya uygun boyutta bir spekulum yerleştirildikten sonra, manuel vakum aspiratör (MVA) uçları yani plastik yapıdaki Karman kanüllerden gebelik haftasına uygun olanı rahim ağzından geçirilip rahim içine yerleştirilir. Negatif basınç yaratılmış aspiratör ile rahim içindeki gebelik alınır. Son yıllarda en çok tercih edilen teknik budur ve tek kullanımlık steril kanüller kullanılır.

DİLATASYON VE KÜRETAJ (D.C.)

Rahim ağzı metal bujilerle genişletildikten sonra, rahim içine itilen metal küretlerle gebelik alınır. Kullanılan aletler metal olduğu için Karman kanüle göre komplikasyon riski daha fazladır.

ELEKTRİKLİ VAKUM ASPİRASYON

Rahim içine plastik kanül yerleştirildikten sonra ucuna elektrikli vakum aleti takılıp gebeliğin alınmasıdı. Genellikle mol ve servikal gebelik durumlarında uygulanır.

Yukarıdaki işlemler, çoğunlukla ağrılı işlemlerdir ve anestezi uygulaması gereklidir. Anestezi şekli, hastanın durumuna göre belirlenir.

Lokal anestezi: Tercih edilen yöntem değildir. Rahim ağzına iğne ile yapılan ilaç vasıtası ile ağrı azaltılır. Hasta uyanıktır. Daha önce doğum yapmış kadınlarda daha rahattır. Anestezi alması sakıncalı hastalar veya anesteziden çekinen hastalar için bir seçenektir.

Sedasyon Anestezi: Hastaya koldan enjeksiyon ile ilaç verilir ve uyku hali sağlanır. Hasta yapılan işlemi görmez ve hissetmez. İlaç kısa etkilidir. İşlem bittiği gibi uyanır ve bir şey hatırlamaz. 15-20 dakika dinlendikten sonra klinikten ayrılabilir.

Kürtajın Süresi

Anestezi altında kürtaj, genellikle 5-10 dakikada biten kısa bir işlemdir. Sonrasında hasta dinlenme odasında 15-20 dakika dinlenerek klinikten ayrılır. Kullanılan ilaç vücuttan hızla atılabildiği için, işlem sonrası işine dönebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir