Erken Menopozun Zararları Nelerdir?

1 Yorum

38 yaşındayım erken menopoz sebebiyle ilaç kullanıyorum. Bu durumun ve kullandığım ilaçların zararları varmıdır?Ben kendi gözlemime göre ilacı kullanmaya başladığımdan beri göğüslerim çok şişti ve kilo aldım.Lütfen bilgi verebilir misiniz?Teşekkürler şimdiden.

Op. Dr. Uzay Yıldırım 18 Eylül 2018

Kadınlar için zaten zor bir dönem olan menopoz, bir de erken geldiği zaman çok fazla zorlayıcı olabilmekte. Fark edilmeyip, tedavisine önem gösterilmediğinde ise önemli sağlık sorunları baş gösterebiliyor. Erken menopoz, kalp ve damar hastalıkları, cinsel isteksizlik, vajinal kuruluk, kemik erimesi (osteoporoz), ciltte erken yaşlanma gibi çeşitli sorunlara yol açabilmekte. Bu yüzden uygulanan tedavileri ve tıbbi kontrolleri aksatmadan devam ettirmeniz önemli. Ailede erken menopoz hikayesi varsa, menopoz belirtilerden en az birinin gözlenmesi durumunda muayene olunmasında fayda var. Düzenli kontrollerle bu sürecin daha sağlıklı bir şekilde geçmesi, ateş basması, sinirlilik ve uykusuzluk gibi genel sağlık sorunlarının giderilmesi mümkündür.

Dilek Hanım 1 Yorum

Yaşım henüz 35 ve bazı sebeplerle erken menopoza girdiğimi tahmin ediyorum.Doktora eninde sonunda mecbur gideceğim ama öncesinde size sormak istedim erken menopozun zararları nelerdir?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 27 Kasım 2018

Erken menopoza girmek için hiç bir sebebiniz yoksa genetik sebeplerle erken menopoza girmiş olabilirsiniz. Erken menopozda annenin menopoza girme yaşı önemlidir. Erken menopozun geriye döndürebilecek bir tedavi ne yazık ki yok ancak, yumurtalık hormonları takviyesi ile adet görmenin devamı veya vücudun menopoza bağlı yaşlanmaya karşı korunmasını sağlayabiliyoruz.

Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
kapat
Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.