Kadınlarda İdrar Kaçırma Sebepleri Nelerdir?

Doktor bey idrarımı kaçırıyorum.Gülerken,öksürürken merdiven çıkarken tutamıyorum.Bazen zarzor tuvalete yetişiyorum.bunun sebebi nedir?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

İdrar kaçırma, sadece hijyenik değil aynı zamanda sosyal bir problem. Kimi zaman aksırma, öksürme, ağır kaldırma, merdiven çıkma esnasında aniden olur, kimi zaman idrara sıkışıp tuvalete yetişemeden kaçırma şeklinde. Gebelik, doğum, yaşın ilerlemesi, fazla kilo, kronik öksürük, menopoz gibi süreçlerle birlikte ortaya çıkabilir. Tuvalete yetişemeden kaçırma şeklinde olanları genellikle ilaçla tedavi ederiz, öksürme, gülme ile olanları genellikle ameliyatla çözebiliyoruz. Ya da lazer ve radyofrekans gibi ameliyatsız seçenekleri kullanıyoruz. Hangi yöntemi kullanacağıma muayene ile karar veriyorum.

Uzay Bey iyi günler, annemde idrar kaçırma hastalığı var. Bunun yüzünden yolculuklara çıkamıyoruz hiç. İdrar kaçırma sebepleri nedir tedavisi mümkünmü?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Kadınlarda idrar kaçırmanın bir çok nedeni olabilir. Bunlardan bazıları; mesane çıkışındaki kasların zayıflaması, idrar yolu enfeksiyonu, hormonal sebepler, menopoza bağlı olarak ortaya çıkabiliyor. Hayat kalitesini etkileyen bir durum olup bazı hastalarımda psikolojik sorunlara da sebep olabiliyor. Cerrahi ve cerrahi olmayan tedavi yöntemleri mevcut olup, hastaya uygun olan bir seçenekle tedaviyi gerçekleştirebiliyorum.

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.