Menopoza Girdiğimizde Ne Yapmalıyız?

Uzay bey annem de anneannem de 45 yaşından sonra menopoza girdiler. Ben de 42 yaşındayım ve şimdiden başladı endişelerim. Rahat geçirmek için ne yapabilirim?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Menopoza girildiğinde kadınların vücudunda pek çok değişiklik meydana geliyor. İlk başta dikkat edilmesi gereken konu kilo kontrolünü sağlamak. Menopoza girdikten sonra vücudun ihtiyaç duyduğu kalori miktarı 200-300 kalori azalır. Bu da yediğimiz yemeklerin miktarını azaltmak anlamına geliyor. Bunun yanı sıra spor yapılmıyorsa yediğiniz yemek miktarı aynı bile olsa size kilo yapmaya başlayabilir. Bu yüzden kilo kontrolü ve spor yapmak çok önemli. Hormonların üretiminin durması sebebiyle vücudun sistematiğinde bazı aksamalar meydana gelebilir. Bu yüzden muayenelerin aksatılmaması gerekir. Düzenli kontroller ile menopoz döneminden sonra ortaya çıkabilecek şikayetler kişiye uygun tedavi yöntemleri ile hafifletilebilir. Özellikle, kemik erimesi, sıcak basmaları, vajinal kuruluk artışın önlenmesi amacı ile tedavi gereklidir.

Hocam annem bu sene mecburi olarak ameliyat geçirdi ve rahmi, yumurtalıkları tamamen alındı. Menopoza girmek zorunda kaldı. Bu dönemde neler yapmalı, nelere dikkat etmeliyiz?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Menopoz döneminde kadınların mutlaka senede bir jinekolojik muayeneden geçmesi gerekiyor. Smear, mammografi çekilmeli ve kan testleri yapılmalı ve hormon değerleri incelenmelidir. Bunun dışında düzenli egzersiz yapmak, sağlıklı beslenmek kalsiyum ve D vitamin desteği alınmalı.

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.